Рада повинна розглянути важливі для енергетичної безпеки України законопроекти

Пропоную Верховній Раді розпочати нову сесію з першочергового розгляду принципово важливих для енергетичної безпеки України законопроектів.

По-перше, мова йде про пакет законопроектів стосовно атомної енергетики, яка є основою енергосистеми країни. Проекти 5550д та 7471д гармонізують українське ядерне законодавство з нормами Євросоюзу і вимогами МАГАТЕ. Серед іншого, суспільство отримає можливість забезпечувати постійний нагляд за об’єктами атомної енергетики. Проект закону 2021а унормовує порядок використання об’єктів у захисних зонах ядерних установок. Проект Закону 2336 надає можливість ефективно планувати закупівлі ядерного палива.

По-друге, слід розглянути проект закону 9406 щодо стабілізації фінансового стану водоканалів і підприємств теплогенерації. Його ухвалення дозволить комунальним підприємствам позбутися боргової кабали та поступово розпочати відновлення занедбаної за десятиліття інфраструктури. Це дає українцям надію на чисту воду і тепло за справедливими цінами у власних помешканнях.

Проект закону 8527д забезпечить функціонування державного енергетичного нагляду на перехідний період. Кабінет Міністрів за півтора роки не спромігся утворити орган державного енергонагляду, як це передбачав Закон «Про ринок електричної енергії». Сьогодні система енергонагляду в Україні повністю дезорганізована. 8527д тимчасово «гасить пожежу» у галузі, унормовуючи перехідний період, протягом якого функції з енергетичного нагляду продовжать виконувати відповідні підрозділи НЕК «Укренерго».

І принципово важливий для мене проект закону 8449д щодо запровадження «зелених» аукціонів в енергетиці. Нагадаю, надвисокий «зелений» тариф у тому вигляді, як він працює в Україні сьогодні, – це узаконена схема заробітку надприбутків на кожному споживачі електроенергії в Україні. «Зелений» тариф у нас – один з найвищих на планеті. І це ризик, перш за все, для самої ж відновлювальної енергетики України.

У світі давно існує система аукціонів, яка дозволяє прибутково працювати «зеленим» інвесторам і при цьому гарантує галузі стабільний розвиток і збільшення частки відновлювальної енергії в енергобалансі.

В Україні система аукціонів ніяк не запрацює. Кожен квартал затримки старту аукціонів коштує споживачам сотні мільйонів гривень.

Тому я вимагаю негайного розгляду 8449д на засіданні Комітету з питань ПЕК з подальшим винесенням для голосування в зал вже на наступному тижні.

Розумію, що хвиля політичної турбулентності все більше охоплює українське суспільство. Комусь у Верховній Раді сьогодні може бути не до законотворчості. Але прошу народних депутатів не забувати: світло у домівках, вода у кранах, теплі батареї – це також і наш обов’язок як законодавчого органу. Законопроекти 5550д, 7471д, 2021а, 2336, 9406, 8527д, 8449д мають бути розглянуті невідкладно, вже на наступному тижні.

Колеги, давайте виконувати свою роботу своєчасно і якісно. Українці на це заслуговують.

Вікторія Войціцька
object(WP_Term)#12936 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12937 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті