Проект закону №5610 – загроза національним інтересам та правам людини

Сьогодні Верховна Рада буде розглядати у другому читанні законопроект №5610 щодо ряду змін в Кримінальному процесуальному кодексі, що посилюють прокуратуру. Даний законопроект особисто в Раді та на комітеті представляв Генеральний прокурор України.

Необхідно зауважити, що проект насправді не передбачає тих критично необхідних змін до заочного розслідування та засудження (додаткових змін для групи Янукович і Ко не передбачено), крім продовження самого строку дії цього інституту в законі.

Більшість змін вводять положення, які наділять органи досудового розслідування та прокуратури повноваженнями самим вирішувати юридичну долю кримінального провадження на етапі розслідування та жонглювати строками цього розслідування.

Попри те, що депутатам фракції «Самопоміч» вдалося відвоювати низку небезпечних положень, залишилися такі норми, які можуть мати непоправні негативні наслідки: фактичне зупинення кримінальних проваджень через виключення ознайомлення з матеріалами справи зі строків досудового розслідування; укладення угод про визнання винуватості з терористами, що призведе до призначення неспівмірного з учиненим злочином покарання, звісно, ж на користь цих же терористів, а також незрозуміла процедура обрахування строків розслідування.

Очевидно, чим, окрім власних інтересів, керується влада, так нахабно лобіюючи прийняття цих змін. Попри це, ми наполягаємо на тому, що проект 5610 не можна приймати у такій запропонованій редакції, яка передбачає:

· виключення часу ознайомлення сторони захисту з матеріалами провадження зі строку досудового розслідування

Виключення такої процесуальної дії, як ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, із загального строку кримінального провадження створює ніщо інше, ніж ризик зловживання органів досудового розслідування своїми повноваженнями.

Як наслідок, ми отримаємо безстрокову справу, яка може тягнутися роками і яка залежатиме не стільки від дій захисту, скільки від бездіяльності, наприклад, прокурора, який надаватиме на ознайомлення по 1 тому матеріалів на два місяці.

Досудове розслідування закінчено, але щодо особи залишаються всі обмеження та її процесуальний статус. Така новація створить додаткову прогалину у кримінальному процесуальному законодавстві, пов’язану із уже наявними проблемами обрахунку строків у кримінальному провадженні.

· маніпулятивні правила розрахунку строків розслідування

Рекомендований комітетом проект передбачає, в тому числі, положення, яке нібито покликане вирішити проблему з обрахунками строків розслідування. На жаль, мало хто звернув увагу на те, що запропоновані положення містять такі поняття як «один проміжок часу», «різні проміжки часу», які є невідомими кримінальному процесуальному закону, а відтак, дають можливість прокурору використовувати норму у кожній справі по-різному, на власний розсуд і залежно від особистого інтересу у тій чи іншій справі. Фактично такі положення призведуть до подвійного тлумачення норм.

· угоди про визнання винуватості у справах про особливо тяжкі злочини, в тому числі, про тероризм

Ні українське чинне законодавство, ні законодавство інших демократичних країн не передбачає можливості укладення угод про визнання винуватості у разі вчинення особливо тяжких злочинів, серед іншого, терористичною групою чи терористичною організацією. Таке необгрунтоване загравання з ОРДЛО призведе до того, що прокуратура домовлятиметься з терористами, а в обмін на зізнання пропонуватиме менші (ймовірно, мінімальні) з можливих видів покарання. Прийняття запропонованого положення створить плацдарм для зловживань з боку прокуратури, яка зможе тиснути на підозрюваного задля отримання потрібних прокуратурі показань, на потерпілого, від якого вимагатимуть дати згоду на укладення угоди між підозрюваним і прокурором і, таким чином, «добровільно» відмовитися від свого права на справедливий розгляд справи. Запропоноване положення грає на руку виключно ОРДЛО, залишається відкритим тільки питання, яку користь з такого невиправданого «бартеру» вже отримала влада, яка пролобіювала проект №5610?

Понад те, після таких положень дуже важко дивитися учасникам АТО в очі, бо вони пройшли пекло не задля угод з терористами.

· підставою для заочного розслідування стало формальне оголошення розшуку, а не фактична відсутність підозрюваного

Замість того, аби насправді системно підійти до врегулювання прогалин чинного кримінального процесуального закону, пов’язаних із законодавчим забезпеченням проведення спеціального досудового розслідування та судового провадження (так званого заочного розслідування), про що голова Комітету з питань забезпечення правоохоронної діяльності безпідставно завадив заявити адвокату родин Героїв Небесної сотні Віталію Титичу, окремі парламентарі намагаються прикритися ширмою гучних заяв про покарання злочинців-високопосадовців, винних у злочинах Майдану.

Порядок здійснення спеціального досудового розслідування дійсно потребує кардинальних змін, і зовсім скоро такі зміни будуть запропоновані. Подивимось, як активно депутати підтримають те, що справді потрібно для винесення вироків десяткам посадовців, які втекли з України.

Пропозиції, передбачені проектом 5610, не тільки не вирішують вже наявні проблеми, а створюють нові і значно більш страшні наслідки та ризики порушення прав для пересічного українця та держави в цілому.

Олена Сотник
object(WP_Term)#13026 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13027 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті