Проблеми атомної енергетики України

Сьогодні розглядається блок законопроектів, які стосуються ядерної безпеки.

Коротко про загальні проблеми атомної енергетики України:

1. У 2017 році українські атомні електростанції (як і багато років до цього) стали основними виробниками електроенергії. Понад 55% електроенергії в Україні вироблено АЕС. Без перебільшення, атомна енергетика – основа енергетичної безпеки України.

2. ТЕЦ та ТЕС в 2017 році генерували біля 36% від всієї електроенергії. Теж немало, проте на третину менше від АЕС. Але підхід НКРЕКП до тарифоутворення та фінансування стратегічних напрямків двох типів генерацій відрізняється кардинально.

3. З метою створення комфортних фінансових умов для ДТЕК НКРЕКП запровадила безпрецедентну в своїй цинічності формулу «Ротердам+». Наш нібито незалежний регулятор змушує українського споживача під видом якісного вугілля втридорога оплачувати Ахметову низькокалорійну сірчану суміш.
І чекати, що якість ахметівського вугілля покращиться, немає сенсу. Олігархи не вкладають присвоєні гроші в модернізацію своїх вугільних і енергетичних холдингів, а купляють найелітніші апартаменти і вілли в європейських столицях. А оплачує все це щодня, по-перше, український споживач, а по-друге, український енергетик.

4. Ось результат.
Навіть з усіма отимізаціями, EBIDTA «ДТЕК» у 2017 році виросла майже на 30% – до 23 млрд.грн.

А от фінпоказник стратегічного НАЕК «Енергоатом», на якому, тримається українська енергетика, за 2017 рік – збиток у 1,3 млрд.грн.

5. Восени 2017 року НКРЕКП через маніпуляції з тарифом «забрав» у «Енергоатома» 3,6 млрд.грн. В результаті в минулому році на 133 млн. грн. недофінансованими залишились заходи з підвищення безпеки. На 108 млн.грн. недофінансовано ремонти.

6. В затвердженому на 2018 рік тарифі «Енергоатому» не вистачає 1,5 млрд.грн. на закупівлю твелів. Загальний борг ДП «Енергоринок» перед НАЕК «Енергоатом» станом на лютий складає майже 13 млрд.грн.

7. Після останнього підвищення тариф для теплової генерації в Україні складає 1,75 грн. за кВт. А для атомної – 54 копза кВт. Різниця – понад 3 рази. У світі це не більше 30-40%.

8. Чому у світі вартість атомної енергії близька до вартості електроенергії ТЕЦ?

По-перше, тому що атомна енергетика – це безпека. Якщо ти сьогодні економиш на тарифі АЕС, то завтра витрачаєш десятки мільярдів на ліквідацію Чорнобиля.

По-друге, атомна енергетика (для України це особливо характерно) – запорука стабільності енергосистеми. Недофінансуємо ремонти або капвкладення АЕС сьогодні – завтра отримаємо віялові відключення. І ніякі ТЕЦ не врятують.

По-третє, ще треба пошукати у світі практику, щоб тарифи для одного типу генерації були планово суперприбутковими, а для іншого – де-факто планово суперзбитковими. Але у світі треба пошукати і такого регулятора і такого керівника регулятора, і таких його «кураторів».

9. Що робити? Зупинити групове мародерство з боку ДТЕК і НКРЕКП! Вони витягують ресурси не стільки зі споживача і «Енергоатому» сьогодні, скільки з майбутнього української енергетики. З енергетичної і екологічної безпеки нас та наших онуків.

Вікторія Войціцька
object(WP_Term)#13150 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13151 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті