Презентовано альтернативний президентському законопроект про валюту

У Верховній Раді зареєстровано альтернативний президентському проект закону про валюту. Серед співавторів документа – народні депутати від фракції «Об’єднання «Самопоміч», зокрема, Олена Сотник та Тетяна Острікова.

Кажучи про недоліки запропонованого Президентом проекту закону, Олена Сотник акцентує: «По-перше, він суперечить Угоді про асоціацію. По-друге, у ньому багато рамкових та декларативних норм, що несуть загрози. Також законопроект не зменшує валютні обмеження. Крім того, наділяє Національний банк України надмірними та нехарактерними для регулятора повноваженнями».

Відтак, взявши за основу ініціативу Президента та дотримуючись концепції валютної лібералізації, народні депутати напрацювали власний документ. У ньому, на відміну від проекту Петра Порошенка, пропонується закріпити на нормативному рівні правовий режим вільного руху капіталу, що відповідає зобов’язанням України згідно з Угодою про асоціацію з ЄС. По-друге, там передбачені чіткі підстави, умови та порядок застосування валютних обмежень.

«Наша мета, – підкреслює Тетяна Острікова, – показати українському бізнесу іншу модель обігу валюти, яка є протилежною до нинішніх правил і, водночас, є більш системною, ніж той невеликий крок, який пропонує Президент. І якщо підприємці таку модель схвалять, їхня підтримка допоможе ухвалити наш законопроект».

З 1993 року в Україні діє старий декрет про валютне регулювання з повним ліцензуванням та обмеженнями на валютні операції.

«Щоб перейти від адміністративно-заборонних методів до ринкових, потрібно мати обмін інформацією з іноземними банками та податковими органами. А це можновладцям та пов’язаним з ними бізнесам не вигідно, бо на поверхню випливуть їх іноземні фірми та валютні рахунки. Тому те, що є зараз, можновладців влаштовує, адже свої питання щодо перерахування валюти в низькоподатковій юрисдикції вони можуть вирішити, а для звичайних підприємців діє жорсткий валютний контроль.

Щоб зробити справжню лібералізацію обігу валюти та запровадити вільний рух капіталу, треба внести зміни в наше законодавство щодо декларування іноземних компаній, які належать або контролюються громадянами України, та запровадити автоматичний обмін інформацією з іноземними органами. Такі зміни вкрай важливо розглянути в комплекті з законопроектом про валюту. Однак, поки що від влади не подано відповідного законопроекту, який є передумовою для автоматичного обміну інформацією, зокрема про банківські рахунки, з іноземними країнами. Маємо цього вимагати», – додає Тетяна Острікова.

Крім того, альтернативний законопроект визначає механізми застосування заходів впливу і розміри санкцій за порушення валютного законодавства та створює реальні умови розвитку експортного потенціалу України.

«Те, що пропонуємо ми, – продовжує Олена Сотник, – це, по-перше, прозорість та зрозумілість. По-друге, чітко виписані в законі гарантії сталості для бізнесу та однакові санкції для всіх порушників. Таким чином, всі будуть в рівних умовах. На жаль, останні 25 років було чинним таке законодавство, що друзям – все, а ворогам – закон. Ті, хто були при владі, отримували з цього регулювання плюси та зиски, а інші отримували багато проблем».

Відтак, народний депутат підсумовує: «Від того, яку зараз позицію – активну чи пасивну – проявить бізнес, і залежатиме, чим вся ця історія закінчиться: ми отримаємо європейські правила валютного регулювання чи ручний режим без жодних гарантій».

Олена СотникТетяна Острікова
object(WP_Term)#13132 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини