Подоляк: «Політики не повинні втручатися у церковне життя, а лише створити можливості і відійти»

Верховній Рада проголосувала за основу і в цілому законопроект №4128-Д щодо зміни підлеглості релігійними громадами. Цей закон стосується не тільки християн, не тільки православних, він стосується усіх релігійних організацій. Із 2016 року, відколи був зареєстрований перший законопроект, була проведена маса консультацій з дуже широким спектром зацікавлених осіб – це і релігієзнавці, і правозахисники, і представники церков, і Рада Церков (куди входять представники усіх релігійних організацій). Депутат «Самопомочі» Ірина Подоляк просить владу і політиків не спекулювати на цьому законі.

«Український парламент жодним чином не ставив собі за мету будь-яким чином втручатися в релігійне життя, це неприпустимо і суперечить положенням декларації з прав людини. Однак ми розуміємо, що протягом багатьох десятків років, а особливо зараз, в останній період, вірянам, які хочуть змінити свою релігійну належність в зв’язку з отриманням Томосу, доволі складно в масштабах держави зрушити цей процес», – зазначає Подоляк.

Після отримання Томосу про автокефалію Православної Церкви в Україні громади почали поступово переходити у її підпорядкування. Подоляк зауважила, що саме такий поступовий перехід і є правильним. «Це повинні бути спокійні усвідомлені рішення. Так само така поступова динаміка спричинена тим, що люди не знають, як вони можуть це зробити, які кроки для цього потрібні, і законодавець в цьому законі такий алгоритм для людей створив».

Отже, за новим законом, релігійні громади проводять збори, де ухвалюють рішення про зміну своєї підлеглості. Воно ухвалюється двома третинами голосів. Люди, які проголосували «за», повинні будуть це рішення підписати, потім воно повинне бути зареєстроване. Це все згідно з чинним українським законодавством, каже Ірина Подоляк. А в ухваленому законі ця процедура і цей алгоритм просто трошки детальніше розписані. Хоча всі головні речі щодо організації свого релігійного життя мають бути відображені в статуті релігійної громади.

Новий закон жодним чином не втручається в організацію життя певної релігійної громади. Крім того, коли починається процес переходу з однієї підлеглості в іншу, з майном громади не можна робити ніяких дій: продавати, виставляти в заставу. Це дасть спокій і розуміння людям, що церкви чи інша нерухомість, яку вони будували за свої кошти, залишаються їм.

Що ж буде з тими, хто не захотів переходити? Подоляк пояснює: «Ми припускаємо, що може бути частина релігійної громади, яка не захоче змінити своє підпорядкування, і вони мають на це право. Вони тоді повинні створити окрему релігійну громаду і укласти угоду на спільне використання культової споруди. Це теж не новина, таке в Україні уже є і між різними громадами, і між громадами і державою. Ми сповідуємо принципи свободи совісті, і кожен має право на своє релігійне вираження – ми мусимо забезпечити усім людям це право.

Також закон захищає громаду від так званих «гастролерів» (заїжджих тітушок, наприклад). «В законі прописано, що вирішувати долю переходу і підлеглості мають право лише члени саме цієї конкретної релігійної громади. Якщо людина є вірянином якоїсь церкви, то вона ж знає членів своєї релігійної громади? Громада села і релігійна громада – це не тотожні поняття. І, таким чином, всі сторонні ініціатори конфліктів відсікаються».

На жаль, особливо зі стартом передвиборчої кампанії релігійне життя громадян використовують багато політиків, а це категорично неправильно, говорить Ірина Подоляк: «Є дуже багато провокаторів, суспільство електризується, я не хочу закривати на це очі. Я вважаю, неправильно, що Президент України використовує ситуацію з отриманням Україною Томосу з метою отримання політичних дивідендів. Ніхто не заперечує заслуги Петра Порошенка у цьому процесі, але оскільки ця тема ним використовується – то складається враження, що ми не відірвались від Кремля, а перенесли центр управління церквою на Банкову. Це негідно і це повинно бути припинено».

Позиція «Самопомочі» полягає в тому, щоб дати можливість і інструмент людям, релігійним громадам, для яких церква, віра в Бога є цінністю життя, вирішувати свої питання, жодним чином не створюючи конфліктів. «Політики не повинні втручатися в релігійне життя, а повинні лише зробити і відійти. Треба поводитись гідно і дати поводитись гідно громадянам України».

object(WP_Term)#13144 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини