Подоляк: «Ми підходимо до історичного рубежу щодо української мови»

На четвер, 4 жовтня, у Верховній Раді заплановано розгляд чотирьох законопроектів про мову. За словами народного депутата від фракції «Об’єднання «Самопоміч» Ірини Подоляк, нині ми підходимо до історичного рубежу щодо української мови в сучасній Україні.

На її переконання, кінцеву редакцію необхідно ухвалити до старту президентської кампанії, адже дуже часто під час передвиборчих перегонів питанням мови маніпулюють і роблять з державної мови розмінну монету, аби викликати в суспільстві замість спокою і впевненості страх та конфлікти. «Найбільш виваженим і збалансованим вважаю #5670-д, співавтором якого я є. Без сумніву, є загроза, що законопроект торпедуватимуть у сесійній залі, прикриваючись красивими і патріотичними гаслами з одного боку і страшилками щодо російської мови з іншого, щоб цей законопроект не був ухвалений – це і є план Кремля, щоб закону не було або щоб був ухвалений нікчемний з правової точки зору акт, який би не був імплементований. Проект закону 5670-д, – наголошує Ірина Подоляк, – передбачає регулювання використання української мови в усіх сферах суспільного життя – освіті, науці, культурі, держслужбі, судочинстві, не торкаючись приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів. Крім того, на відміну від інших запропонованих законодавчих ініціатив, 5670-д регулює застосування і використання виключно української мови, а також створює інституційну інфраструктуру, щоб закон виконувався, а не був красивою декларацією». 

«У всіх інших законопроектах, йдеться про різні мови – національних меншин, корінних народів, українську мову – наголошує Ірина Подоляк. – У них є несумісні з українським чи європейським правовим полем новели, а також зберігаються загрози дезінтеграції суспільства». Вона продовжує: «Дуже багато матеріалу було опрацьовано при підготовці законопроекту 5670-д, дуже багато фахівців, громадських діячів було залучено до його написання. Цей законопроект називають «громадським» законопроектом». Ще однією перевагою документа є те, що він започатковує системні зміни. Там немає заборон та тиску, лише системна спокійна поступальна організація процесу використання української мови.

Ірина Подоляк підсумовує: «Цей законопроект, якщо узагальнити, розрахований на майбутнє, на осяжну перспективу, щоб молоді люди, які пов’язують своє життя з Україною, могли заявити про свою землю українською мовою».

object(WP_Term)#12917 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини