Податок на нерухоме майно: хто, скільки і чому має платити

З початку літа почали надходити податкові повідомлення по сплаті податку на нерухоме майно (квартири, будинки тощо). Виникає питання: хто, скільки та для чого має платити цього податку? Отже, що варто знати про податок на нерухоме майно.

Хто має платити?

Цей податок платять власники нерухомості: квартир загальною площею понад 60 кв.м., житлових будинків площею понад 120 кв.м., нежитлової на комерційної нерухомості.

Що оподатковується?

Оподатковується загальна площа квартири понад 60 кв. м., будинку – понад 120 м.кв. Тобто, якщо площа Вашої квартири становить 65 кв.м., то податок стягуватиметься лише з 5 кв.м. Інші пільги із сплати цього податку встановлюються рішеннями відповідних місцевих рад і можуть бути різними в залежності від населеного пункту. Наприклад, у Харкові рішенням міської ради встановили,  що квартири не оподатковуються, якщо їх загальна площа до 85 кв.м.

Скільки потрібно платити?

Ставки податку є різними в різних населених пунктах України, бо кожна місцева рада самостійно визначає ставки податку на своїй території, в залежності від типів нерухомості та її розташування. Однак ставка податку за 1 кв. м. нерухомості не може бути вищою 1,5 відсотка від мінімальноі зарплати на початок звітного року (1,5% від 3200 грн. на 2017 рік за 1 кв.м.). Інформацію про ставки місцевих податків і зборів можна отримати у місцевій Державній фіскальній службі та/або на веб-сайтах сільських, селищних, міських рад або рад об’єднаних територіальних громад. Для прикладу, в Києві, Чернівцях, Луцьку за 1 кв. м. понад передбачену законом пільгу потрібно заплатити – 1% від мінімальної зарплати, а у Львові, Житомирі, Рівному – 0,5% мінімалки. Однак, в кожного населеного пункта можуть бути власні понижувальні коефіцієнти або особливості. Наприклад, в Києві введено додатковий понижувальний коефіцієнт, а в Чернівцях різні ставки податку для власників квартир різної площі: чим більша площа, тим більша ставка.

Кому надають пільги?

При встановленні пільги  для фізичних осіб місцеві ради можуть брати до уваги не тільки тип майна, а і майновий стан та рівень доходів людини.

Коли пільги не застосовують?

Пільги з цього податку не застосовуються, якщо нерухомість використовуються її власником для отримання доходу (оренда, лізинг, позичка, підприємницька діяльність тощо), або якщо площа об’єкту перевищує пятикратний розмір неоподатковуваної площі (для квартири 60 кв.м. *5 =300 кв.м., а для будинку 120*5=600 кв.м.).

Чи є винятки зі сплати податку?

Є нерухомість, яка не оподатковується в силу закону: це наприклад об’єкти, що належать багатодітним або прийомним сім’ям, дитячі санаторії, спортивні школи, центри фізичного здоров’я тощо.

Нерухомість на тимчасово окупованій території та/або на території населених пунктів на лінії зіткнення та/або так званій “території проведення АТО”, не оподатковується у період з 14 квітня 2014 року до 31 грудня року, в якому завершено проведення АТО.

До коли потрібно слатити податок?

До 1 липня поточного року податкова повинна була надіслати громадянину-власнику нерухомості податкове повідомлення з сумою податку та реквізитами його сплати.

Сплатити податок потрібно протягом 60 днів з дня вручення такого повідомлення. Фактично – до 29 серпня.

 

Що робити, якщо з повідомлення не зрозуміло, за що нараховано податок?

Ви маєте право звернутись з письмовою заявою до податкової і звірити розмір площі, право на пільгу, розмір ставки податку, нараховану суму.  Звичайно, це створює нам всім додаткові незручності.

Якщо держава зацікавлена в наповненні бюджету та сплаті податків, то мала би належним чином виконувати сервісну функцію для платників податків, надавати до податкового повідомлення детальний розрахунок з усією необхідною інформацією.

Не перший раз про це говорю, цього  ж року вирішила направити депутатський запит до Міністерства фінансів, щоб на рівні виконавчої влади зробили форму повідомлення інформативною та зручною для платника, а ще краще — запровадили податковий калькулятор на сайті ДФС, де платник може зайти, ввести свій населений пункт, тип та площу нерухомості, тощо та отримати інформацію про ставки податку, належні йому пільги, та детальний розрахунок суми до сплати. Наразі ж всім нам доводиться витратити свій час, щоб дізнатися за що саме ми сплачуємо. Зауважу, що у разі виявлення розбіжностей між даними податкової та Вашими, суми податку буде перераховано.

На що будуть витрачені зібрані як податок на нерухоме майно гроші?

Всі податки в Украіні поділяються на загальнодержавні, які сплачуються в центральний бюджет, та місцеві, які сплачуються в місцеві бюджети та витрачаються громадами на їх локальні потреби.

Податок на нерухоме майно є місцевим податком, тому кожна місцева рада повинна витрачати  власний бюджет на забезпечення потреб громади: ремонти шкіл, вулиць, освітлення, вивезення сміття, благоустрій, школи та садочки.

Отже, від того, чи сплатили Ви і Ваш сусід податок на нерухомість, залежить те, скільки коштів отримає Ваш місцевий бюджет на забезпечення гідного життя громади. Місцевих чиновників та ефективне використання ними коштів потрібно контролювати.

Якщо місцева влада закуповує щомісяця лампочки, а на Вашій вулиці вже рік темно, це серйозна підстава ставити питання про нецільове витрачання коштів.

Якщо Ви не можете отримати інформацію про доходи та витрати Вашої місцевої ради самостійно, звертайтесь до місцевих осередків Самопомочі, ми і запит напишемо, і допоможемо розібратись.  Можновладці і чиновники самі себе не проконтролюють, треба нам самим це робити, якщо хочемо жити в квітучій Україні.

object(WP_Term)#12919 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12920 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті