Пенсійна «реформа» уряду: що чекає на українських пенсіонерів?

Наприкінці липня депутати проголосували у першому читанні урядовий законопроект щодо підвищення пенсій. Кабмін називає його пенсійною реформою, «Самопоміч» натомість наполягає, що це — не реформа. Чому?

Насправді урядовий законопроект не має жодного стосунку до реальної пенсійної реформи, адже він передбачає лише косметичний «ремонт» застарілої та неефективної солідарної системи пенсійного забезпечення, коли нинішнє покоління працюючих платить податки, з яких виплачуються пенсії нинішнім пенсіонерам.

Справжня реформа має полягати у запровадженні другого рівня державного пенсійного забезпечення — накопичувального, коли певний відсоток від податків утримується на рахунках спеціальних державних фондів та буде доплачуватися до гарантованої державою пенсії, коли працівник піде на заслужений відпочинок.

Але ж уряд пропонує з жовтня підвищити пенсії, хіба це погано?

Безумовно, заплановане Кабміном осучаснення, тобто підвищення пенсій — дуже важливе та потрібне, адже сьогодні українські пенсіонери отримують від держави мізерну пенсію, яка постійно знецінюється і ставить їх на межу виживання. Однак урядовий законопроект, окрім того, несе низку загроз для майбутніх пенсіонерів.

Якщо не реформувати систему, враховуючи сьогоднішні демографічні показники та прогнози, коли кількість працюючого населення постійно зменшується, а кількість пенсіонерів — зростає, ті, хто виходитиме на пенсію через 10 і більше років, ризикують не отримувати її взагалі.

За що ж проголосували депутати наприкінці липня?

Позитивні моменти. По-перше, від 1 жовтня 2017 року теперішні пенсіонери отримають осучаснення, тобто підвищення пенсій. Це вкрай необхідний крок, адже рівень пенсій багатьох пенсіонерів наразі навіть нижчий від прожиткового мінімуму.

Водночас прикро, що за планом уряду осучаснення торкнеться не всіх 12,5 млн пенсіонерів, і навіть не 8,5 млн, як початково обіцяв Гройсман, а лише 5, 5 мільйона.

По-друге, буде скасоване «оподаткування пенсій» – дискримінаційний коефіцієнт 0,85, що використовується для розрахунку пенсій працюючих пенсіонерів.

Нагадаємо, це ганебне зниження розміру пенсій на 15% було впроваджене прем’єром Яценюком як тимчасовий крок для стабілізації бюджету 2015 року.

По-третє, скасовується низка спецпенсій. За розрахунками експертів, Пенсійний фонд (ПФУ) щорічно витрачає на виплату спецпенсій, різних надбавок, дотягування пенсій до мінімального рівня близько 90 мільярдів гривень. У цьому питанні необхідно навести лад, а саме — вилучити невластиві для ПФУ витрати та перенести їх на статті загального бюджету України. Проте в цьому питанні потрібен об’єктивний підхід. Викликає подив намагання уряду поставити в один ряд працівників прокуратури і суддів та реальних військових, які воювали на Сході, захищаючи нашу країну.

Які ж негативні сторони законопроекту вбачає «Самопоміч»?

Відповідно до проекту закону, збільшується вік виходу на пенсію через збільшення необхідного страхового стажу. Поетапно, упродовж десяти років, страховий стаж буде збільшуватися щорічно на один рік, таким чином дійде до запланованих 35 років. Проте теза «хто більше працює, той отримує більшу пенсію» спотворюється в українських реаліях. З’являться пенсіонери, яким буде не вистачати необхідного трудового стажу, й вони будуть змушені пізніше виходити на пенсію.

Особливо це торкнеться людей віком 40-60 років, адже багато хто з них працював у «шалені» дев’яності без офіційного працевлаштування. Це означатиме, що з’являться пенсіонери, розмір пенсій яких буде нижчим за мінімальний. При нестачі трудового стажу Закон передбачає вихід на пенсію у 65 років. Однак, при цьому середній вік тривалості життя чоловіків в Україні сьогодні становить 64 роки. Тому багато хто просто не доживе до своєї законної пенсії.

Також знижується коефіцієнт оцінки трудового стажу з 1.35 до 1. Це ключовий показник для розрахунку пенсій, тож майбутні пенсіонери будуть отримувати на 30 відсотків менше, ніж мали б отримувати.

Окрім того, урядовий законопроект жодним чином не торкається дефіциту Пенсійного фонду, що в 2017 році становив рекордні 141 мільярд гривень.

«Самопоміч» внесла у проект закону ряд поправок та наполягатиме на них при розгляді законопроекту у другому читанні. Що це за вимоги?

Фракція наполягає:
— вилучити норму про збільшення обов’язкового пенсійного стажу задля виходу на пенсію, адже ця норма урядового законопроекту є завуальованим підвищенням пенсійного віку;
— залишити для обчислення пенсій коефіцієнт вартості одного року страхового стажу на рівні 1,35. Уряд пропонує знизити його до 1, але це зменшить пенсії тим, хто буде виходити на пенсії з 2018 року приблизно на 30%. Це не має нічого спільного з підвищенням пенсій, тож вимагаємо залишити коефіцієнт на рівні 1,35, щоб підвищення реально відбулося;
— вилучити підвищення ЄСВ для роботодавців шкідливого виробництва. Урядовий законопроект передбачає його підвищення на 15 та 7%. Відносини між власником шкідливого виробництва та його працівником мають регулюватись основами компенсаційного менеджменту. Уряд не пропонує додаткових джерел фінансування для ПФУ, скорочення дефіциту його бюджету має відбуватись за рахунок цих джерел, а не підвищення оподаткування для громадян;
— провести аудит ПФУ. Після ретельної перевірки з видаткової частини бюджету Пенсійного фонду мають бути вилучені всі виявлені невластиві для нього витрати, а саме: надбавки, соціальні виплати та взагалі всі видатки, що не належать до виплат пенсії за віком. Витрати на адміністрування ПФУ становлять 3 мільярди гривень, їх теж треба аудитувати та скасувати всі неефективні видатки. Країна має дізнатися, скільком офіцерам КДБ держава сплачувала і ще досі сплачує підвищені пенсії.
— створити єдиний національний реєстр всіх одержувачів пенсій та соціальних виплат задля боротьби з пенсійним туризмом та «мертвими душами». За оцінками експертів, щомісяця це зекономить бюджету ПФУ близько 1,5 мільярда гривень або 18 мільярдів гривень на рік.
— І головна вимога – уряд зобов’язаний до кінця 2017 року розробити та надати у парламент законопроект щодо впровадження другого, накопичувального рівня системи пенсійного забезпечення.

За цей час Кабмін разом з депутатськими групами має спільними зусиллями підготувати справжню структурну пенсійну реформу. Головні питання, на які вона має відповісти: анулювання дефіциту ПФУ (як, яким чином, за рахунок чого), підвищення розміру пенсій для майбутніх пенсіонерів і головне – старт накопичувального рівня пенсійного страхування.

Тетяна Острікова, Роман Семенуха,
народні депутати «Об’єднання «Самопоміч»

Фото – AFP

object(WP_Term)#12921 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12922 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті