«Самопоміч» закликає уряд припинити субвенційний терор освітян!

За підрахунками Асоціації міст України, брак коштів освітньої субвенції становить 4,4 млрд грн. У зв’язку з цим, вже з листопада 2018 року можуть розпочатися затримки з виплатами заробітних плат вчителям.

Основними причинами браку коштів є:

  1. Недосконала формула розподілу освітньої субвенції. Асоціація міст надавала уряду зведені пропозиції від органів місцевого самоврядування щодо положень, які необхідно внести до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1088 «Про затвердження формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами».
  2. Приховане перекладання видатків на місцеві бюджети (на що не вистачає – місцеві бюджети покривають за свої кошти). У зв’язку з цим, близько 30% коштів на заробітні плати вчителям органи місцевого самоврядування дофінансовують із власних бюджетів.

Освіта – це питання майбутнього України. Яким воно буде – залежить від наших дітей. Це питання є основою національної безпеки. Тому, згідно з Конституцією, держава взяла на себе зобов’язання забезпечити доступність та безоплатність освіти. (Статті 142 і 53 Конституції України).

Саме тому освітня субвенція, яка закладається в Державному бюджеті України, має покривати всі 100% витрат на заробітні плати вчителям.

Але зараз уряд прихованим способом перекладає свої прямі зобов’язання перед вчителями на місцеві бюджети.

  1. Політичний аспект.

Ми постійно чуємо від вчителів про затримки у виплатах, про нарахування лише 50% авансу. Про загрозу скасування 40% надбавок. Вони кажуть про відсутність субвенцій. Але водночас наводять приклади сусідніх районів, де затримок немає.

Виглядає так, начебто влада жонглює субвенціями для того, щоб приборкати непокірні регіони перед виборами.

З іншого боку, уряд всіляко знімає з себе відповідальність та каже про провину місцевих органів. Начебто місцева влада нерозумно підходить до видатків: замість забезпечення виплат вчителям, будує парки, ремонтує дороги.

Наприклад, 1 жовтня Прем’єр-міністр В. Гройсман та міністр освіти та науки Л. Гриневич під час ефіру на політичному ток-шоу «Свобода слова» на телеканалі ICTV підтвердили наявність проблеми. Проте, вони зазначили, що уряд гроші спрямував, і що це місцеві бюджети затримують виплати. І що насправді місцеві бюджети мають невикористані кошти освітньої субвенції, а чого не вистачає – мають платити зі своїх коштів, бо зарплати вчителям – це наче спільна відповідальність.

Дослівна цитата:
Лілія Гриневич: «Перш за все, я хочу сказати, що 16-го року ми постійно піднімаємо зарплату вчителям, і це дуже важлива передумова реформи системи освіти. І якщо ви починали у 2016, орієнтовно середня була 4 200, бо зараз середня заробітна плата освітян 7 500, і це знову ж таки середня може бути від меншого але, можуть бути зарплати значно вище. Так от, я хочу нагадати, що зарплата освітян – це консолідована відповідальність уряду, який інструментом освітній субвенції підтримує педагогічних працівників зарплатою. І органів місцевого самоврядування.

Тому що частину заробітної плати вони повинні додавати із своїх бюджетів, і у випадку, наприклад, київського бюджету, і зараз оця ситуація, що начебто вчителям говорять про те, що їм можуть зняти 40 відсоткові надбавки абсолютно неприпустима. Тому що в першу чергу, міста повинні виконати всі свої зобов’язання по зарплаті, а вже потім, наприклад, планувати і витрачати гроші на капітальні видатки. Наприклад столиця, велике місто сьогодні має на своїх рахунках ще 10 млрд грн на капітальні видатки, тобто це всілякі будівництва та інше. Так, ці кошти теж потрібні, але їхні повноваження надзвичайно важливе і першочергове – це заплатити зарплату. І я знаю, що були вже консультації, і мені здається, що ми знаходимо порозуміння Київської міської державної адміністрації в жодному разі не було допущено щось подібне».

Володимир Гройсман: «Сьогодні мав розмову з Кличком. Ми цю тему обговорювали. Тому що уряд допомагає Києву запустити опалення і гарячу воду. Я думаю, що до кінця тижня ми вирішимо це питання. Ми допоможемо від уряду, щоб це відбулось. Я торкнувся теми заробітної плати освітян, і мер мене запевнив, що він в курсі цієї проблематики і він її вирішить. Але хотів би торкнутися теми зп. Ми іноді чуємо, в цій, в тій громаді не виплатили зп. Це одиничні випадки. Не системний характер. Я дивлюсь в чому причини не виплати зп.? Якщо вони десь виникають в певних громадах. Якщо таке є-треба їм допомогти. Як це все працює? В бюджеті 2019 року, як і попередніх(16-18) передбачений процес децентралізації, коли ми передали сотні міліардів на місцеві бюджети. Більше того, ми за місцевими бюджетами закріпили податок, тобто ПДФО, 60% залишається в місті або в громаді, 15% в обл. бюджеті, тобто 75 в області і тільки 25% ідуть державі. Бо треба фінансувати військо і тд. Так от, ці інструменти є достатніми щоб нормально платити зп. Крім того, є субвенція освітня. Якщо є проблема, то вам на область 100-200 млн. Якщо є якась проблема – ви точково вирішите. Вони говорять, що грошей немає. Фонтани будувати кошти є, туї – є, лавочки – є. Це дуже потрібно. Але колеги, виплатьте зп!!! Ми Вам делегували платити. А це нести відповідальність за цих людей. Після того, як у вас залишаться гроші – витрачайте їх на що вважаєте необхідно».

Зі слів Прем’єр-міністра складається враження, що уряд виступає проти самостійності місцевих бюджетів. Тому що спочатку уряд підвищує зарплату і каже, що держава все забезпечить. А потім держава не забезпечує і уряд «лізе в кишені» місцевих бюджетів, щоб виконати всі обіцянки, які дав Прем’єр-міністр. Не можна без фінансового ресурсу перекладати зобов’язання держави на органи місцевого самоврядування. Фактично місцеві бюджети все більше і більше виконують делеговані повноваження держави і все менше займаються власне врядуванням.

Висновок
«Самопоміч» закликає уряд невідкладно подати до парламенту проект змін до Держбюджету щодо врегулювання питання браку коштів освітньої субвенції.

А також закликає внести зміни до формули розподілу освітньої субвенції. Наша політична сила готова надати фахову підтримку Кабінету Міністрів України у питаннях розробки відповідних урядових документів.

 

object(WP_Term)#12917 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини