Острікова: «Європейські інструменти добрі, але для їх доброї роботи потрібна сильна митна служба»

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект про зміни до Митного кодексу, які серед іншого передбачають введення авторизованого економічного оператора – підприємств, що будуть користуватися низкою спрощень. Закон є частиною зобов’язань України у рамках Угоди про асоціацію з ЄС.

Тетяна Острікова, голова підкомітету з митної справи, депутат «Самопомочі» голосувала «за», хоча наголошує – законопроект ще треба доопрацювати.  

«Враховуючи той факт, що цей законопроект є нашим зобов’язанням за угодою про Асоціацію і те, що зараз відбувається розподіл фіскальної служби на окремі податкову та митну служби, я вважаю за необхідне проголосувати за цей законопроект в першому читанні і після цього працювати з ним в Комітеті: вилучити звідти розмиті норми, які можуть призвести до зловживань з боку державного органу, передбачити митні органи, створити на митницях  підрозділи митного аудиту за діяльністю авторизованих операторів, а також створити такі запобіжники, які б унеможливили монополізацію супутніх до митного оформлення послуг, а також щоб через підприємства-оператори не пішов потік нечесного імпорту чи експорту».

Концепція авторизованих економічних операторів побудована на партнерстві «митниця-бізнес», заснованій Всесвітньою митною організацією. Законодавством ЄС передбачено такі критерії для підприємства, щоб воно отримало статус Авторизованого економічного оператора: історія дотримання митного законодавства, відсутність кримінальних правопорушень, високий рівень контролю операцій і потоку товарів, доведена фінансова платоспроможність.
Але Острікову непокоїть втілення цих норм в українському законопроекті:
«Якщо ми подивимось ті критерії, які нам запропонував уряд в цьому законопроекті, то ми побачимо тут зовсім інші розмиті норми: дотримання положень законодавства, задовільна система ведення комерційної транспортної документації, платоспроможність. Виникає питання: а хто буде сьогодні визначати, чи задовільна система ведення бухгалтерами підприємств, хто буде контролювати дотримання цих критеріїв? У нас що, сьогодні митниця є? У нас досі є органи доходів і зборів, які були створені при Клименку внаслідок поглинання фіскальною службою митної складової».

Авторизований економічний оператор – це підприємство, яке має дуже добропорядну історію, яке є суб’єктом зовнішньо-економічних відносин (імпортером, експортером, виробником, перевізником тощо)  і яке протягом років виконувало митне законодавство і, відповідно, має право претендувати на отримання від митного органу статусу авторизованого економічного оператора і користуватися відповідними спрощеннями.
По-перше, це загальна фінансова гарантія, по-друге, це самостійне накладення пломб спеціального типу, по-третє, це процедура спрощеного декларування, по-четверте, процедура випуску за місцезнаходженням.
Це означає, що фактично підприємство, будучи авторизованим оператором і користуючись величезним ступенем довіри митних органів відповідної країни, здійснює митне оформлення тих чи інших товарів без заїзду на митницю. Тобто процедура випуску за місцезнаходженням означає, що вантаж заїжджає, це підприємство-оператор просто повідомляє митницю, везе товар на свій склад і здійснює там розвантаження. 
Цей інститут справді діє в країнах ЄС, але там є інституційно сильна, політично незалежна митна адміністрація, яка здатна контролювати дотримання авторизованими економічними операторами  вимог митного законодавства.

Чи є сьогодні в Україні такий орган? Немає, тому що в нас сьогодні митного аудиту немає, він є частиною підрозділів податкового аудиту. І якщо завтра цей закон набуде чинності, хто буде контролювати його дотримання?
Тетяна Острікова наголошує:
«Європейські інструменти добрі, їх потрібно імплементувати в наше законодавство, особливо враховуючи Угоду про Асоціацію, але, перш за все, ми повинні до другого читання створити незалежну, політично незаангажовану, нездирницьку митну адміністрацію, яка дійсно надаватиме сприяння бізнесу в міжнародній торгівлі, і лише після цього дозволяти такі величезні спрощення окремим суб’єктам зовнішньо-економічної діяльності. Має бути баланс між правами підприємців і дотриманням інтересів держави».

object(WP_Term)#12917 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини