Острікова: «МВФ дає чіткий сигнал: або боретеся з корупцією, або думайте, де взяти гроші»

До голови парламенту надійшов лист, підписаний керівниками місій МВФ та Світового банку, які відповідають за Україну, і послами США та ЄС в Україні. У листі йдеться про те, що вони не бачать законопроекту про поновлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення в редакції, яка відповідає міжнародним стандартам і пропонують парламенту і комітету свою технічну допомогу. Про це повідомляє депутат «Самопомочі» Тетяна Острікова.

За її словами, тиждень тому з України поїхала технічна місія Міжнародного валютного фонду, яка приїжджала подивитися, як наша держава виконує ті 4 маяки, строк виконання яких – весна 2019 року. Місія зробила свій звіт, і тепер наступний перегляд програми буде у травні, каже Острікова. «Відповідно, у травні стане зрозуміло, чи виділять Україні черговий транш на 1.3 млрд доларів. Поки що з того, що ми бачимо, ситуація не на користь України. По-перше, на фоні всіх інших маяків, номер один – це антикорупційний порядок денний. Більш того, згідно з меморандумом, Україна мала до кінця квітня 2019 року обрати до Вищого Антикорупційного суду не менше 35 суддів. Наразі добір ще триває, але чи запрацює цей суд найближчим часом – поки що питання».

Великий камінь у город України – визнання КС норми Кримінального кодексу про відповідальність за незаконне збагачення неконституційною. Президент вніс свій законопроект про незаконне збагачення, але, на думку Острікової, до нього було ще понад десять депутатських, в тому числі від «Самопомочі», але президентський законопроект погіршує ситуацію порівняно з тим, якою вона була. Навіть наукове управління ВР пропонує Президенту його доопрацювати через численні недоліки.

«Міжнародні кредитори та партнери України наполягають, що ця норма має бути повернута в КК України. При цьому, треба знайти спосіб продовжити розпочаті розслідування про незаконне збагачення топ-чиновників, вчинене протягом попередніх років. Адже якщо просто повернути незаконне збагачення в Кримінальний кодекс, наприклад у квітні 2019 року, то це не поновить ті кримінальні справи, адже закон про кримінальну відповідальність зворотної сили не має.

Ще однією вимогою МВФ є законодавство про так званий фінансовий спліт. Це означає, що комісія із регулювання ринку фінпослуг має бути остаточно ліквідована, і цей сектор має бути переданий під нагляд НБУ»,- пояснює нардеп «Самопомочі».

«Влада не поспішає ухвалювати відповідні законопроекти, тому що йдеться про те, хто з них здійснюватиме контроль над страховим ринком. Страховий ринок не є прозорим.

Також МВФ чітко вимагає розподілу ДФС на дві окремі юридичні особи – Державні податкова і митна служби. В них функції кардинально різні. Податкова має фіскальну функцію – стягнення і адміністрування податків, а митна служба – це економічна безпека митних кордонів і сприяння міжнародній торгівлі. Також міжнародні партнери вимагають проведення конкурсу на керівників цих служб. Станом на сьогодні положення урядом затверджені, але так і не оприлюднені, а про конкурси щодо обрання керівників ще не призначені.

Якщо МВФ буде вважати, що ми не виконали всі ці пункти – вони не дадуть нам черговий транш або затримають, як вже було торік. Але цього року інша ситуація – нам треба віддавати великі запозичення, і Мінфіну треба буде виходити на інші ринки запозичень і позичати кошти не у МВФ під низький відсоток, а у приватних кредиторів під більші відсотки.

Тетяна Острікова наголошує:

«Цього разу відсутність траншу критична – Україна буде ослаблена виборами. Ми бачимо по тому рівню протистояння, яке зараз відбувається між штабами. Є ризики заворушень і виходу людей на вулиці. І якщо раптом так станеться – не буде довіри до керівника держави. Такій країні жоден кредитор грошей не позичить».
Тетяна Острікова вважає, що питання антикорупції слід голосувати одразу після закону про мову. Потім буде пізно.

«Нам надійшов абсолютно чіткий сигнал: якщо ви знову будете займатись профанацією – ми не зарахуємо це як виконання зобов’язань. Або реальні реформи, або сидіть і думайте самі, де взяти гроші».

object(WP_Term)#13123 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини