Оштрафувати всіх

Незважаючи на обіцянки Держпраці про попереднє проведення роз’яснювальної роботи, станом на березень 2017 року вже зафіксовані 2 випадки накладання штрафів на підприємців за перешкоджання проведення перевірки працівникам служби з питань праці. Розмір штрафу складає 100 мінімальних заробітних плат – 320 тисяч гривень.

Як зазначає народний депутат «Об’єднання «Самопоміч» Тетяна Острікова, перш ніж застосовувати штрафні санкції, із підприємцями мають провести роз’яснювальну роботу, а у випадку виявлення першого випадку порушення – не штрафувати, а винести припис та дати строк на виправлення виявлених недоліків.

Більше того, Держпраці саме ж закликало свої структурні підрозділи застосовувати приписи замість штрафних санкцій, доки бізнес не буде ознайомлений із законодавством.

Аби зменшити тиск на підприємців та збільшити відповідальність працівників Держпраці, народні депутати «Об’єднання «Самопоміч» Тетяна Острікова та Роман Семенуха виступили співініціаторами законопроекту №6087, який значно зменшить розмір штрафних санкцій для роботодавців, і, що не менш важливо, регламентує порядок проведення перевірок.

Як зазначає Тетяна Острікова, у проекті закону визначені:
– посилення відповідальності посадових осіб Держпраці за порушення порядку проведення перевірок роботодавців;
– підстави для позапланових перевірок роботодавців, щоб Уряд їх не розширив у своїй відповідній постанові, як це вже є в її оприлюдненому проекті;
– підстави, за яких роботодавець має право не допустити інспекторів і не нестиме за це відповідальність;
– визначено, що таке недопуск до перевірки та вказано, що це має бути знято на відео;
– закріплені правила, згідно з яким при першому порушенні законодавства про працю роботодавцеві вноситься лише припис, а у разі його невиконання – накладається штраф;
– мінімальний граничний строк, який має надаватися роботодавцеві для виконання припису;
– звуження повноважень органів місцевого самоврядування в частині контролю за додержанням трудового законодавства.

«Роботодавці зобов’язані дотримуватись трудового законодавства – це їхня відповідальність перед працівниками та державою. Однак перевірки мають також відбуватись із дотриманнях норм та з чіткими на те причинами, аби не допустити безпідставного тиску на бізнес, який є основним наповнювачем бюджету країни», – зазначає Тетяна Острікова.

Більше того, функція штрафу – не наповнення бюджету чи кишень перевіряючих, а відповідальність за порушення та протидія новим порушенням. Чому ж саме за порушення у трудовій сфері такі “драконівські” штрафи, в той час, коли за порушення проти довкілля штрафи вимірюються сотнями гривень. Тому в законопроекті 6087 штрафи пропонується знизити наступним чином:

Ст. 265 Кодексу законів про працю України

Штраф за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час та виплата заробітної плати без нарахування та сплати ЄСВ та податків:

– як є — 30 мінімальних зарплат (96 тис. грн.),

– як може бути — 1-3 прожиткових мінімуми (1600—4800 грн.), 3-5 прожиткових мінімумів (4800—8000 грн.) при повторному протягом року порушенні.

Штраф за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці:

– як є — 10 мінімальних зарплат (32 тис. грн.),

– як може бути — 2 прожиткових мінімуми (3200 грн.).

Штраф за недотримання встановлених законом гарантій та пільг мобілізованим працівникам:

– як є — 10 мінімальних зарплат (32 тис. грн.),

– як може бути — 2 прожиткових мінімуми (3200 грн.).

Штраф за недопущення до проведення перевірки щодо фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, виплати заробітної плати без нарахування та сплати ЄСВ та податків:

– як є — 100 мінімальних зарплат (320 тис. грн.),

– як може бути —
а) при першому виявленні порушення штраф не застосовується, вноситься припис про усунення виявлених порушень із зазначенням граничного строку його виконання, який не може бути меншим ніж 15 робочих днів;
б) в разі невиконання припису — штраф 1-3 прожиткових мінімумів (1600—4800грн.).

Також законопроектом передбачено внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Стаття 41. Порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці:

– штрафи зараз — від 500 до 1 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500—17 тис. грн.), при повторному порушенні 1—2 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17—34 тис. грн.);

– штрафи, які можуть бути, — від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700—5100 грн.), при повторному порушенні 300—500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100—8500 грн.).

Тетяна Острікова
object(WP_Term)#13026 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13027 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті