Опанасенко: «В Україні важко реалізовувати політику захисту тварин. Прийшов час це змінити»

Цивілізованість країни визначається її ставленням до дітей, людей похилого віку і тварин. Важко не погодитися з цим висловом. На жаль, коли мова йде про тварин, Україна не може бути прикладом для наслідування. Так, нині існує нагальна потреба в удосконаленні законодавства, що стосується належного утримання, ідентифікації та реєстрації тварин.

Задля вирішення цієї проблеми на розгляд Верховної Ради було подано законопроект, який передбачає зміни до деяких законодавчих актів України щодо впровадження ідентифікації та реєстрації тварин з метою посилення відповідального поводження з ними (проект закону №7267). Автори документа у своїй роботі передовсім орієнтувалися на світовий досвід.

Провідні міжнародні організації вважають, що комплексне вирішення питання регулювання чисельності безпритульних тварин неможливе без впровадження таких складових, як:

  • стерилізація;
  • виховання відповідального власника домашньої тварини;
  • ідентифікація та реєстрація улюбленців.

Під час досліджень, які проводять громадські організації світового рівня (наприклад, британський Міжнародний фонд благополуччя тварин), спеціалісти дійшли висновку, що поява на вулицях міст бездоглядних тварин обумовлена певними причинами. Так, «вуличну» популяцію поповнюють:

  1. тварини на вільному вигулі, тобто ті, які мають власників і яких випускають на вулицю на певний період часу;
  2. тварини, які загубилися або втекли від власника;
  3. тварини, яких власники покинули;
  4. тварини, які народилися на вулиці.

Очевидно, що у трьох з чотирьох випадків винуватцями появи тварин-«безхатьків» є безвідповідальні власники. Висновок простий: основна запорука успішного вирішення проблеми бездоглядних тварин – реалізація концепції відповідального власника тварини.

news

Одним з елементів цієї концепції є обов’язкова ідентифікація та реєстрація всіх домашніх улюбленців. Крім того, завдяки запровадженню цієї стратегії нарешті з’явиться можливість знаходити недолугих власників і притягати їх до адміністративної чи кримінальної відповідальності за жорстоке або недбале поводження з тваринами. Втілення у життя цих норм наблизить Україну до цивілізованих держав світу, які ефективно запроваджують згадану концепцію.

Аби закон міг діяти, слід використовувати чіткі дефініції, які коригуються з тими, що застосовуються у міжнародних документах такого спрямування. Так, серед важливих завдань цього законопроекту – уточнення і розширення термінологічного апарату, означень, які вживаються у сфері захисту тварин. Зокрема, пропонується уточнити такі дефініції, як «тварина», «домашня тварина», «жорстоке поводження з тваринами». Проект також уточнює такі поняття, як «власник тварини», «неволя», «напіввільні умови», «залишення домашніх тварин без догляду», «каліцтво тварин», «страждання тварин», «інфраструктура для домашніх тварин та їх власників», «ідентифікація тварин», «реєстрація тварин».

Запровадження поняття «благополуччя тварин» стане черговим свідченням готовності українського суспільства і держави приєднатися до європейської спільноти, продемонструє сприйняття найсучасніших тенденцій розвитку, так званого «права тварин» у цивілізованих державах світу, імплементує в українське законодавство ключові положення та стандарти щодо захисту тварин, які містяться як в міжнародних договорах, так і в актах Європейського Союзу. Адаптація цих речей є завданням України в рамках євроінтеграційного поступу, зокрема Угоди про асоціацію з ЄС.

Ключовим для практичної реалізації положень проекту є чіткий розподіл повноважень між органами центральної влади та органами місцевого самоврядування, оскільки сьогодні різні категорії тварин належать до компетенції різних міністерств та відомств. Через це вкрай важко ефективно реалізовувати політику, спрямовану на гуманне поводження з тваринами, контроль їхнього благополуччя та благополуччя українців. Це дуже важливий момент, який не слід недооцінювати.

Не секрет, що практично в усіх містах є зграї здичавілих собак, що становлять реальну загрозу для життя дітей і дорослих. Саме грамотна політика щодо контролю за популяцією таких тварин, чітке визначення відповідальних за дані процеси – запорука нашої безпеки.

Маю також надію, що завдяки новим підходам ми нарешті візьмемо на озброєння звичку прибирати за своїми улюбленцями. Нині українські власники тварин цим не переймаються, натомість парки, сквери, вулиці, навіть дитячі майданчики часто нагадують туалети для тварин.

Зазначений законопроект передбачає велику кількість змін до різнопланових законів України, тому доволі складно охопити всі аспекти запропонованих нововведень. В обговоренні концептуальних змін і доповнень повинні взяти участь найширші кола громадськості, позаяк ці новації так чи інакше стосуються значної частини громадян України. Законопроект представлений у відкритому доступі на сайті Верховної Ради, тож читайте, аналізуйте, подавайте свої пропозиції, адже ми всі разом відповідаємо за тих, кого приручили.

object(WP_Term)#12933 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12934 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті