Олігархам не потрібні заможні українці або Чому влада шукає відмовки, щоб не запроваджувати податок на виведений капітал?

«Держава повинна любити і оберігати платників податків, адже ці особи платять їй (державі) свої гроші!» – говорив Артур Лаффер, видатний американський економіст. Видається, цей вислів зовсім не про тих, хто сьогодні керує Україною.

Коротка передісторія

Запровадження податку на виведений капітал на заміну податку на прибуток — обіцянка, якою вже близько трьох років «годують» український бізнес. Впровадження цього податку на заміну податку на прибуток підприємств депутати передбачили  у законопроекті про податкову лібералізацію, зареєстрованому у парламенті у жовтні 2015 року. Пізніше частина його норм стала законами, а щодо податку на виведений капітал, Рада доручила уряду відпрацювати його текст та внести в парламент до 1.07.2017 року. Далі були робочі групи у Міністерстві фінансів, і … «шукай вітру в полі». Тетяна Острікова від «Самопомочі» брала участь у робочій групі та в напрацюванні законопроекту. «Самопоміч» має послідовну позицію підтримки податку на виведений капітал як інструменту для пожвавлення економіки, лібералізації  та сприяння залученню нових інвестицій.

У грудні того ж року Президент на зустрічі із представниками бізнесу пообіцяв, що реформі податку на прибуток — бути. Та вже через кілька місяців, 12 березня 2018 року, Петро Порошенко змінив думку і заявив, що податок на виведений капітал впроваджувати рано.

Посилався Президент нібито на позицію Заходу із цього приводу. Мовляв, проти ухвалення закону категорично виступає Міжнародний валютний фонд.

Делегація депутатів «Самопомочі» на зустрічі з МВФ у Вашингтоні з’ясувала, що насправді позиція МВФ чітка і зрозуміла — кредитори України не проти скасування податку на прибуток та запровадження податку на виведений капітал, однак закликають до реформи ДФС, яка пробуксовує. Єдина рекомендація від МВФ — не збільшувати дефіцит державного бюджету, а це означає, що ми повинні передбачити компенсатори або ж зменшити фінансування роздутих та подеколи корупційних видатків бюджету. 

Але вже завершується травень 2018 року, і досі ані уряд, ані Президент законопроект не внесли.

Банкова забрехалася?

Хоча Президент продовжує розповідати, який податок на виведений капітал корисний і хороший. І при нагоді, через невідомі причини, перекладати відповідальність на парламент: декілька днів тому під час перебування у Миколаєві Петро Порошенко, відповідаючи на питання про внесення законопроекту, вирішив «звернутися до народних депутатів не затягувати його розгляд».

Крім того, заступник голови Адміністрації Президента Дмитро Шимків заявляє, що МВФ вже не проти. Однак законопроект в парламент все одно не вноситься. 

Складається враження, що влада використовує податок на виведений капітал, як, зрештою, і позицію МВФ, аби позагравати з бізнесом перед виборами.

Усі ці ігри свідчать про одне – попри всі піарні обіцянки, ніхто нічого не збирається робити. Тим часом силовики і далі «кошмарять» бізнес, немає обіцяної податкової лібералізації, немає податку на виведений капітал. Отже, немає інвестицій та економічного зростання. Це все свідчить про те, що владі не потрібні заможні українці.

Замість довідки

Зараз в Україні діє податок на прибуток — загальнодержавний прямий податок, який стягується з прибутку, отриманого підприємством. Прибуток для сплати цього податку визначається за правилами бухгалтерського обліку за винятком окремих податкових різниць.

Суть податку на виведений капітал полягає в тому, що операції між двома платниками цього податку не є об’єктом оподаткування, поки зароблені кошти не виводяться із підприємства на споживання у вигляді дивідендів та операцій, прирівняних до розподілу прибутку. Тобто податок з підприємства не знімається, якщо воно вкладає зароблені кошти у розвиток та створення нових робочих місць, а сплачується лише коли прибуток виводиться у вигляді дивідендів та кількох операцій на користь нерезидентів, які сьогодні використовуються як найпоширеніші схеми податкової мінімізації.

«Об’єднання «Самопоміч» підтримує перехід від олігархічної моделі економіки до економіки добробуту кожного українця шляхом: запровадження рівних можливостей для вільного підприємництва; здійснення ліберальної податкової реформи (зокрема, скасування податку на прибуток та перехід до оподаткування прибутку при його розподілі); відмови від силового тиску на бізнес та притягнення чиновників до відповідальності за збитки бізнесу; перетворення митниці з джерела заробітку контрабандистів та збагачення олігархічних груп на інституцію сприяння міжнародній торгівлі та захисту митної безпеки.

Цю позицію неодноразово публічно висловлювали Тетяна Острікова, Олег Березюк, Андрій Журжій та інші члени фракції у парламенті та, зокрема, вона була задекларована в резолюції з’їзду партії у березні 2018 року. Також про це йшлося на нещодавній зустрічі народних депутатів із Українською Радою бізнесу

Тетяна Острікова
object(WP_Term)#13129 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13130 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті