Олена Сотник: «Історія зі Сталінських часів – коли навіть за невеликі проступки людина несла страшну відповідальність»

У порядку денному парламенту на завтра – розгляд законопроекту №7279  щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій правопорушень, а точніше про кримінальні проступки. Як зазначає народний депутат «Об’єднання «Самопоміч» Олена Сотник, у проекті закону, який в своїй ідеї мав гуманізувати кримінальну відповідальність, парламенту пропонують ввести «монстра», який несе дуже серйозні загрози і порушення прав людини.

За словами Олени Сотник, ідея законопроекту полягала в тому, щоб ввести нову форму кримінального правопорушення – кримінальні проступки – за своїм складом легші від кримінальних злочинів, не несуть серйозної шкоди, але, в той же час, серйозно перевантажують правоохоронців та відволікають їх від розслідування більш серйозних, тяжких злочинів.

«Проте законопроект, ініційованих профільним комітетом парламенту, фактично механічно переназиває ряд злочинів кримінальними проступками, хоча деякі з них є достатньо серйозними з точки зору загрози людям. А більш ніж у 70 різних статтях Кримінального кодексу автори перетворюють легкі злочини на злочини середньої тяжкості, у зв’язку із цим в тому числі переглядаються санкції, – повідомляє народний депутат і наводить приклад. – Якщо раніше за порушення громадського порядку був штраф у 850 гривень, то тепер вони пропонують штраф в розмірі 68 000 гривень. Нагадаю, що цю статтю кваліфікували більшості учасникам Революції Гідності».

Друга проблема законопроекту, на яку звертає увагу Олена Сотник: все те, що буде називатись кримінальними проступками, буде рослідуватися протягом 48 годин, а людина зможе ознайомитись із матеріалами провадження лише безпосередньо вже в суді.

«Тобто залучити захисника, подавати на свій захист матеріали, документи, людина не зможе. А якщо за рішенням дізнавача буде потреба продовжити слідство, то максимально воно може бути продовжене до 20 днів. Проте це – нонсенс адже, до прикладу, у зв’язку із легкими тілесними ушкодженнями судові експертизи можуть проводитись тільки через 21 день після нанесення ушкоджень. Та і суддя не зможе якимось чином переглянути докази, запропоновані слідством – не зможе сказати, що, до прикладу, неналежно проведена експертиза, чи не вистачає певних висновок чи показів свідків. Тобто ми розуміємо, що це буде не слідство, а профанація. Будуть вибиватися із людей покази, буде пропонуватися їм визнання вини, в тому числі і в суді. Це є поверненням до радянських часів, де «царицею» доказів було визнання вини», – акцентує Олена Сотник.

Водночас, за ідеєю авторів, навіть кримінальні проступки тягнуть за собою судимість, а відповідальність, так само як за злочини, може бути у вигляді позбавлення волі.

«Уявимо підлітка, який у 16 років сідає у в’язницю за крадіжку велосипеда. Що з цією людиною буде, коли вона вийде у 21 рік? Такі законопроекти підтверджують – влада продовжує курс на утиски та побудову поліцейської держави. Це історія Сталінських часів, коли навіть за невеликі проступки людина несла дуже страшну відповідальність», – переконана Олена Сотник.

Оскільки цей законопроект не відповідає заявленій меті, вона разом із цілим рядом народних депутатів внесла альтернативний законопроект №7279-1. Однак під час сьогоднішнього засідання профільний комітет рекомендував прийняти в першому читанні свій законопроект, а альтернативний – відхилити. Розгляд закону стоїть у порядку денному Ради на завтра.

«Із країни, яка нібито взяла курс на гуманізацію кримінальної відповідальності, ми робимо крок назад, дуже сильно відкидаючи нас до багатьох неправових країн. І найголовніше – ставимо під загрозу громадян – за незначні з точки зору суспільної небезпеки злочини, вони можуть роками сидіти в тюрмі», – підсумовує Олена Сотник.

object(WP_Term)#12930 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини