Олена Сотник: «Депутати дали Президенту максимальне коло повноважень, зараз все залежить від того, як він їх використає»

На переконання народного депутата «Об’єднання «Самопоміч» Олени Сотник, ключове значення ухваленого вчора закону про забезпечення державного суверенітету на окупованих територіях, ймовірно, можна буде в майбутньому побачити в підручниках історії.

«Це єдиний раз, коли українська влада спромоглася визнати Російську Федерацію окупантом і агресором. Проте, на превеликий жаль, окрім цього, здебільшого закон не несе жодних конкретних механізмів відновлення територіальної цілісності і суверенітету України», – зазначає народний депутат. 

Більш цього, акцентує Олена Сотник, цим законом Президент фактично поставив «на розтяжку» частину депутатів, які перебувають в опозиції.

«Мовляв, якщо хочете визнати агресію Росії і території окупованими, тоді давайте мені повноваження.  Тепер Президент може сам розпоряджатися Збройними силами, визначати, які території є окупованими, а Кабмін буде керувати торгівлею із цими територіями.

Тому те, як надалі Президент буде розпоряджатися своїми надмірними неконституційними повноваженнями – його відповідальність. У який бік він це використає – для того, щоб відновлювати територіальну цілісність чи для того, аби узурпувати владу?» – зауважує народний депутат.

Ще одна ключова державницька помилка, яка є в цьому законі, на думку Олени Сотник, – він розділяє питання відновлення територіальної цілісності України на Донбасі і в Криму: «Самостійно розділяючи Крим і Донбас, влада грає виключно в рамках сценарію Росії. «Самопоміч» наполягала, що ці території мають бути разом, бо шлях щодо повернення їх один».

Окрім того, немає точної дати окупації. «Це означає, що і в України як держави, так і в наших людей будуть проблеми тоді, коли ми будемо позиватися і просити суд визначити Російську Федерацію відповідальною за окупацію та вимагати відшкодувати всі втрати. Це – мільярдні збитки. Коли ми повернемо ці території Україні, а я в цьому впевнена, то самостійно Україна не «витягне» відновлення цих територій. І я вважаю неприйнятним те, що українці з власної кишені, податками мають оплачувати те, що зробила Росія. Наявність же конкретної дати окупації давала б можливість і в міжнародних, і в українських судах відстоювати свої права», – зазначає народний депутат.

«Також цей закон є викликом для Кабінету Міністрів, – продовжує Олена Сотник. – Саме на уряд покладена функція переміщення товарів через лінію зіткнення. Так, є небезпека, що ця норма означає відновлення торгівлі. Але якщо Кабмін приймає рішення про те, що він відновлює торгівлю з окупованими територіями, то це буде політична відповідальність конкретних людей – Прем’єра, міністра оборони, міністра внутрішніх справ і тих, хто буде долучений до підготовки такого рішення. Подивимося, чи будуть готові ці люди до свого політичного самогубства».

Підсумовуючи, Олена Сотник нагадує, що «Самопоміч» протягом двох з половиною років різними способами – тиску, пропозицій, конкретних законопроектів, вимагала від цієї влади визнати війну війною, а Росію – окупантом.

«Частково ухвалений вчора закон це давав і, я думаю, цей парламент на більше не здатен. Важко не голосувати за законопроект, у якому є те, за що боровся понад два роки.  І для цієї Верховної Ради – це все ж таки великий крок», – резюмує народний депутат.

object(WP_Term)#13144 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини