Олександр Сєнкевич: «Швидше за все, вибори не будуть призначені, тому ми граємо «вдовгу»

– У вас був час усвідомити те, що трапилося 5 жовтня, коли депутати міськради висловили вам недовіру, подумати, проаналізувати. Чи можливий був такий варіант, що ви б до кінця свого терміну досиділи в кріслі Миколаївського міського голови?

– Мені здається, що більш імовірним був варіант, коли я міг би ще раніше закінчити свою каденцію. Сьогодні в Миколаєві у мене є позитивна впізнаваність, про що говорять різні соціологічні дослідження. Люди бачать позитивні зміни, вони їх пов’язують з моєю особистістю. Напевно, цей позитивний рейтинг мене і згубив. Потрібно розуміти, що сьогодні весь політичний бомонд живе 2019 роком. 2019 рік – це вибори президента і парламентські вибори. Тому позитивний рейтинг міського голови від партії, яка має чітку позицію і є чи не єдиною реальною опозицією, вкрай негативно відбивається на загальній картині по країні. В Адміністрації Президента, впевнений, переймалися тими рейтингами партії БПП і президента в Миколаєві на тлі позицій міського голови і його партійної організації.

Політик, що стратегічно мислить, подумає про те, щоб запропонувати міському голові перейти в нову політичну силу, або спробує знищити за допомогою будь-яких скандалів або фізично прибрати з горизонту. Сьогодні зі мною сталося те, що мало статися раніше. Все це робиться для того, щоб рейтинг президента до виборів хоч якось зберегти і створити ілюзію того, що знову немає вибору – «Кого ж вибрати, як не Петра Порошенка?».

Це схоже на те, як в розвалений Миколаїв привозили Януковича, але його везли до вилизаного ОПК, його там зустрічали щасливі бабусі, і він не розумів, що навколо в місті відбувається зовсім інше. Це його, власне, і згубило. Я думаю, що подібне сьогодні відбувається з Петром Олексійовичем – адміністрація рапортує, і він задоволений.

Упевнений, що ситуацію в Миколаєві Адміністрація сприймає тільки від імені однієї людини – голови обласної державної адміністрації Олексія Савченко. Відверто кажучи, в області за останній рік немає ніяких досягнень, ніяких закінчених проектів, якими б керівник області міг би запам’ятатися. Оскільки я був не зовсім зговірливий і відмовився переходити в іншу політичну силу, мене вирішили просто відсторонити від посади.

– А вам пропонували перейти в партію президента?

– Мені пропонували вийти з «Самопомочі». Крім того, можна згадати тиск на мене з боку генерального прокурора Юрія Луценка, який повідомив, що в 2015 році на виборах мера Миколаєва була боротьба між криміналом і адмінресурсом. Не знаю, до кого він мене зарахував, але це було явне послання мені, що пора «зав’язувати». Але я продовжив працювати, тому сталося те, що сталося. Депутати винесли питання, одноголосно проголосували за недовіру мені, але вони тим самим показали, що сьогодні у нас в країні немає місцевого самоврядування. У нас є центральна влада, яка тисне на депутатів, а вони роблять все, що продиктує Адміністрація Президента по вертикалі через голову облдержадміністрації. Фактично, сьогодні Миколаївська міська рада та виконком перетворилися в управління ОДА.

– Однак депутати міськради, на відміну від голови ОДА, місцеві. Невже вони не розуміють, що їх погоджувальна позиція ніяк не йде на благо рідного міста?

– Саме тому сьогодні на порядку денному стоїть питання перевиборів. Ми повинні отримати нових людей в міськраді, а городянам потрібно пояснити, що потрібно вибирати не «міцних господарників», які створили на місті свій бізнес і готові голосувати за що завгодно, щоб його зберегти. Міськраді потрібні люди прогресивні, які стратегічно і критично мислять, які мають бажання щось змінювати в місті. Сьогодні таких людей багато, але мало хто з них хоче йти в депутати. Ми є свідками того, як міськрада почала згортати деякі перспективні проекти. Наприклад, хочуть відмовитися від будівництва тролейбусної лінії навколо Намиву. Це що таке? Це стратегічний розвиток? Який сигнал влада дає Європейському банку реконструкції і розвитку, у якого ми планували отримати кредит на покупку електротранспорту і грант на оновлення транспортної інфраструктури? Взяти той же форум з енергоефективності, який в Миколаєві планувало провести посольство Швеції. Як тільки депутати міськради проголосували за недовіру мені, цей форум шведська сторона скасувала. Такими темпами будуть зведені нанівець всі позитивні проекти, фундаменти яких закладалися мною і моєю командою протягом цих двох років.

– Останнім часом ви часто буваєте у Верховній Раді, спілкуєтеся з народними депутатами. Як ви вважаєте, вони готові призначити позачергові вибори міського голови, а також розпустити міськраду нинішнього скликання, чого чекають багато городян?

– На жаль, мушу розчарувати. Ніхто сьогодні не думає, що вибори можуть призначити навесні наступного року або на іншу дату до виборів президента. Сьогодні все цементується, щоб провести вибори президента, щоб на них переміг Петро Порошенко. Сьогодні все для цього робиться. Потрібно розуміти, що з тими успіхами, які у них були за два роки, БПП навіть не потрапить до міської ради. У профільному комітеті Ради більшість складають представники БПП і «Народного фронту». Нехай навіть вони узгодять проект рішення, однак для позитивного голосування в парламенті навряд чи набереться необхідна кількість голосів, оскільки ОпоБлок, БПП і «Народний фронт» в цьому не зацікавлені. Швидше за все, вибори не будуть призначені, тому ми граємо «вдовгу». Бажання влади полягає в тому, щоб Сєнкевича забули. Але Сєнкевич це вже не прізвище людини або якоїсь історичної особистості, а символ того, як знищили місцеве самоврядування в місті Миколаєві.

– Сесія міськради, яка відбулася 16 листопада, була першою після того, як ви покинули крісло міського голови. І запам’яталася вона тим, що секретар Тетяна Казакова не дала слова активістам, як це робили ви. У підсумку, ми отримали протистояння активістів і поліції. Навіщо влада пішла на конфлікт з людьми?

– Це все – ланки одного ланцюга. Навіть мій попередник Юрій Гранатуров так не робив. Коли я був чи не головним його критиком, він все одно дав мені слово на сесії. Тому можна впевнено говорити, що демократія в Миколаєві згортається. Людям просто потрібно було дати виступити з трибуни, після чого, впевнений, вони б залишили сесійну залу. Однак влада сама створили проблему, а потім сама її героїчно вирішила. При цьому ми побачили три нових ініціативи від влади. Перше – що представникам громадянського суспільства можуть не дати слова. Друге – влада зайнялася «самомінуванням». Оголошується, що будівля замінована, далі виганяють усіх з залу, а запускають назад тільки депутатів. Третє нововведення – відсутність опозиції як такої, коли в єдиному пориві у нас співають «Опозиційний блок», БПП і «Наш край». Що ж, змушений повторити, що маски скинуті.

– Зараз активно обговорюється тема, що в наступному році бюджет розвитку міста буде приблизно на третину менший, ніж в цьому. Виходить, що бюджетна децентралізація виявилася черговою мертвою реформою, головною метою якої було перекласти на місцеві бюджети проблемні напрямки, на які раніше виділялися державні дотації?

– На засіданні асоціації міст, яка пройшла минулого тижня, прем’єр-міністр Володимир Гройсман пообіцяв, що в 2018 році на місця не передаватимуть оплату пільг за комунальні послуги для учасників бойових дій, а також скоротять кількість реверсних дотацій. Але навіть так, замість того, щоб рахувати скільки буде грошей, депутатам необхідно подумати над тим, як збільшити бюджет і зберегти те, що маємо. Пригадую, коли я як мер звернувся до депутатів і розповів, що планується реверсна дотація в розмірі 144 мільйони гривень. Тобто, з міського бюджету хотіли просто вилучити ці кошти на користь новостворених громад. Однак ніяких активних дій від них я тоді не побачив.

Що вони планують робити далі? Хочуть виділити 60 мільйонів гривень на установку лічильників газу. Що ж це таке? Виходить, що за рахунок загальноміського бюджету ми покращуємо бізнес-модель газовому монополісту. Замість того, щоб зобов’язати «Миколаївгаз» за рахунок своїх коштів виконувати норму закону, ми йдемо шляхом найменшого опору. Причому для оплати цих лічильників пропонується зняти гроші з запланованого раніше будівництва тролейбусної лінії навколо Намиву.

– До речі, а як ви розцінюєте недавню заяву першого заступника мера Андрія Дадівєріна з приводу фінансування капітального ремонту Варваровського моста? Міністр інфраструктури Володимир Омелян дав зрозуміти, що з державного бюджету покриють лише 70% вартості робіт, а решту мусить заплатити місто зі своєї скарбниці.

– Що тут можна сказати? Міст державний, а платити за нього повинні миколаївці. Міст є частиною інфраструктури країни, частиною міжнародної траси. Мало того, що миколаївці є заручниками відсутності об’їзної дороги і того транспорту, який проходить через місто, вони ще повинні за це платити. Аналогічно вилучаються гроші з портової інфраструктури міста, хоча наша акваторія забруднюється судами, що заходять, руйнуються наші дороги від вантажного транспорту, що йде в порти. Все це відбувається з нами, але що ми за це отримуємо? Тому я розцінюю це, як плювок в обличчя миколаївцям.

– З ваших слів зрозуміло, що з місцевим самоврядуванням в країні і в місті справи йдуть погано. Разом з тим, саме розуміння ситуації має стимулювати людей її змінювати. На Вашу думку, що городяни і жителі області можуть зробити сьогодні, щоб нарешті міськрада стала не інструментом в руках політиків, а дійсно представляла і захищала інтереси миколаївців?

– Після голосування міськради місячної давності я був засмучений і демотивований. Однак уже через кілька днів після мого відсторонення під час дощу на віче зібралося 3 тисячі людей. Тоді я зрозумів, що це місто не просто має шанс, воно першим може довести право бути в Євросоюзі. Це місто показало, що у нього в цінності не гречка, не 100 гривень за участь в мітингу, не якісь хвилинні преференції. У Миколаєві зародилося і розвивається громадянське суспільство. Цим можуть похвалитися не багато міст України. Я впевнений, що все це сталося, щоб Миколаїв ще раз самоствердився як місто, в якому є свідомість, а не шлунок, як місто, в якому люди здатні приймати рішення, захищати свій вибір і свою позицію. Я не збираюся здаватися, я розумію, що заради цих людей треба йти, працювати, жертвувати собою, тому що миколаївці заслуговують кращого життя. Я думаю, що кожен з нас повинен добре робити свою роботу і готуватися до виборів 2020 року. Ми повинні відстоювати своє право жити в комфортному місті, яке є частиною України і динамічно розвивається. Я впевнений, що у Миколаєва є велике майбутнє і я частина цього майбутнього.

object(WP_Term)#13123 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини