Олександр Данченко: «Цифрову економіку в Україні використовують як інструмент популізму»

Впродовж останніх півроку у вищих ешелонах українського політикуму активно обговорюють цифрову економіку та необхідність її впровадження на всіх рівнях. Олександр Данченко, голова парламентського Комітету з питань інформатизації та зв’язку прокоментував основні міфи навколо цього явища та особливості цифрової економіки.

Що таке насправді цифрова економіка і чому так часто почали про неї говорити?

Я уважно відстежую риторику владної верхівки, і у мене складається враження, що всім просто подобається красиве словосполучення «цифрова економіка», а досконало його зміст мало хто розуміє. Процеси, які зараз відбуваються у суспільстві, Всесвітній банк у доповіді «Цифрові дивіденди» назвав «величною інформаційно-комунікаційною революцією». Її основною «зброєю» є знання, інновації, технології, безперебійний доступ до інформації, а не лише ІТ та програмне забезпечення, як часто вважають в органах державної влади. Фундаментом розвитку цифрової економіки є прозоре законодавство, гарний інвестиційний клімат, інвестиції, увага, в освіту та охорону здоров’я. Далі експерти Всесвітнього банку говорять про те, що держави, які не забезпечили цей фундамент, не можуть розраховувати ані на розвиток промисловості, ані на зменшення соціальної нерівності. Уряди, які доповнюють інвестиції в нові технології з боку бізнесу ще й масштабними економічними реформами, можуть розраховувати на зростання рівня життя своїх громадян.

Чого не вистачає Україні, аби стати по-справжньому цифровою?

Почнемо з початку. Законодавство. Робота в парламенті давно перетворилася на фарс. Якщо взяти до уваги базове фундаментальне законодавство для галузі ІКТ, яка забезпечує розвиток цифрової економіки, то з 2015 року у парламентарів немає часу, аби розглянути ці документи.

З іншими реформами відбувається те саме. І маємо парадоксальну ситуацію, коли про важливість інновацій та «цифри» ведуть мову Президент, Прем’єр-міністр, а депутати в цей час переймаються власними амбіціями та бізнес-інтересами.

Наприклад, є затверджена Президентом Стратегія кібербезпеки, але вона не може працювати без законодавчого підґрунтя. Для розгляду законопроекту «Про кібербезпеку» в парламенті банально не вистачає часу.

Або давайте поговоримо про внутрішнього інвестора. Бізнес готовий інвестувати кошти в розвиток держави у вигляді соціальних проектів, впровадження різноманітних е-інструментів, розвиток інфраструктури. Як відповідає держава? У кращому випадку ніяк, у найгіршому – саботує. У лютому Верховною Радою був прийнятий закон «Про інфраструктуру», але до цього часу три міністерства не спромоглися розробити підзаконні нормативно-правові акти, а отже, і закон не працює. На цей документ очікує весь ринок, власне, він його і розробляв. Галузь ІКТ потерпає від самодурства та поборів чиновників на місцях, які не дають розбудовувати та модернізувати інфраструктуру. А уряду байдуже.

У Кабміні вже дали старт впровадженню зв’язку 4G. Які його перспективи?

Перспективи, які відкриває перед нами сучасний швидкісний зв’язок, безмежні. Однак, у своєму намаганні розбудовувати телекоммережу оператори знову ж таки повинні вирішувати питання з місцевими чиновниками. Нещодавно у Комітеті відбулася нарада спільно з керівництвом операторів, яких запитували, чому в тих чи інших обласних/районних центрах досі немає покриття 3G? І відповідь була одна: нам не дають будувати базові станції або сума поборів за право її встановити є нереально великою. Розумієте іронію? Не ми, бізнес, не бачимо для себе вигоди у розгортанні мережі, а місцева влада не дає нам цього зробити! Як ми можемо говорити про ефективне залучення зовнішніх інвестицій, якщо не вміємо працювати з внутрішніми?

Аналогічна ситуація може скластися і навколо 4G. Оператори куплять ліцензію, інвестують в обладнання, а якийсь місцевий голова поставить крапку в інноваційному прогресі.

А все чому? Тому, що три міністерства саботують прийнятий Верховною Радою закон.

Адміністративна реформа та цифрове міністерство – навіщо Україні ще один орган виконавчої влади?

Ми не говоримо, про те, що створюється нове відомство, ми говоримо про оптимізацію. Питаннями зв’язку та інформатизації у виконавчій владі опікуються структурні підрозділи у чотирьох міністерствах плюс окремо створені органи (загалом близько 18 структур). Цей структурний безлад пропонується ліквідувати, а, відповідно, і зменшити витрати з бюджету на їх функціонування. Цифрове відомство необхідне як дієва професійна альтернатива всім існуючим розрізненим структурам. Перше і найголовніше для того, аби захищати інтереси галузі у виконавчій владі. А те, що такий «адвокат» потрібен, я продемонстрував вище. Наразі є профільний комітет у Верховній Раді, і ми спільно з ринком працюємо на законодавчій ниві, але прийняти необхідний закон – це півсправи, необхідно проконтролювати його виконання.

Друге і теж найголовніше – необхідний господар процесу, якщо говорити мовою бізнесу. Ні в кого не виникає сумнівів, що цифрова економіка – це майбутнє держави, однак немає того, хто б контролював процес на всіх етапах. Україна унікальна країна в тому, що різними елементами цифрової економіки займаються небайдужі: волонтери, громадські організації, бізнес, декілька держорганів, охочі до піару політики. Однак, якщо зібрати всі їх напрацювання докупи, то єдиної системи не вийде.

Нещодавно я мав зустріч з європарламентарем Міхаелем Боні. Він, до речі, був першим міністром цифровізації Польщі, його досвід для України надзвичайно важливий та корисний. Так от, пан Боні не раз говорив про те, що для України важливе таке відомство, щоби процес переходу до цифрової економіки був системним, без якихось хаотичних втручань. Однак потрібно розуміти, що на першому етапі цифровізація буде йти надзвичайно повільно, оскільки, по своїй суті, вбиває корупцію. В Україні, на жаль, ще далеко не всі готові відмовитися від корупційних схем

object(WP_Term)#12917 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини