Олександр Данченко: «Цифрова економіка по-українськи»

У нашій країні склалося своє специфічне розуміння «цифрової економіки» у вигляді кількості цифр, які можна вкрасти.

У 1993 році колишній керівник Harvard Business Review Джоель Куртзман написав про те, що гроші в традиційному розумінні втратили свою силу. Він назвав нову валюту «мегабітними грошима» і додав, що дуже мало людей розуміє наслідки цього факту. 23 роки по тому в Україні, центрі Європи, і досі мало людей розуміє: майбутнє за цифровою економікою.

На сьогодні зразком цифрової економіки є Великобританія – частка «цифри» в ВВП країни становить 12,4%, в той час як середній показник по країнах G20 – 5,3%. Компанії IТ-сектора стають найдорожчими в світі за рівнем капіталізації. У 2011 році компанія Apple вперше на один день стала найдорожчою компанією світу з капіталізацією $ 341,5 млрд, обігнавши відомого нафтопереробного монстра. Сьогодні в ТОП-10 найдорожчих компаній світ «яблучні» займають перше місце, крім них в десятці ще чотири IТ-компаній.

Що таке цифрова економіка людською мовою? Це підвищення якості життя громадян і поліпшення інвестиційного клімату для бізнесу, розвиток інноваційних продуктів для інших секторів економіки з метою підвищення їх капіталізації, електронне держава на всіх рівнях, забезпечення державної безпеки, розвиток цифрового контенту та збереження всієї культурної спадщини. Секрет економічного успіху Сінгапуру, який з найбідніших країн третього світу — став економічним дивом, полягає в проекті смарт-нації. Він об’єднав вчених, бізнес, чиновників, лідерів думок з метою впровадження IТ в повсякденне життя. Це багатовекторний проект, що охоплює абсолютно всі сфери людського життя і взаємодії людини з зовнішнім середовищем. Ініціатором і лобістом Смарт Nation виступив уряд Сінгапуру. У рейтингу Transparency International 2015 року Сінгапур знаходиться на восьмому місці за рівнем корупції, Україна, для порівняння, – на 132-му.

А як же в Україні? Якщо одним словом, то сумно. І це при тому, що галузь інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) входить в трійку експортерів і формує 4% ВВП країни.

У рейтингу економічної свободи Україна посідає 162 позицію зі статусом країни з невільною економікою — це нижче Лаосу і Папуа-Нової Гвінеї. Концепція економічної свободи заснована на ідеях Адама Сміта і базується на кількох критеріях, серед яких: ступінь технічної модернізації і рівень розвитку інфраструктури. У всьому світі за ці два напрямки відповідає саме ІКТ-галузь.

20 вересня в Верховній Раді був день IТ. На розгляд депутатів було представлено сім ключових законопроектів, що закладають фундамент цифрової економіки в Україні. Шість з них були прийняті в першому читанні. Учасники ринку ІКТ публічно пообіцяли депутатам, що готові вийти з шинами, якщо ці закони «провалять». Держава нібито прислухався, але в момент розгляду законів в одній з IТ-компаній Києва проходили обшуки і вилучення обладнання співробітниками СБУ. Незважаючи на те, що в першому читанні прийнятий законопроект, який забороняє силовикам подібні дії. Як оцінювати такі дії міжнародного співтовариства?

Ми декларуємо готовність і прагнення до змін, демонструємо рівень розвитку інновацій, залучаємо депутатів Євросоюзу до реформування законодавчо поля, а потім з’являється слідчий, який за чиєюсь вказівкою проводить вилучення обладнання та блокує роботу IТ-компанії. Ринку намагаються показати хто в домі господар? Тільки проблема в тому, що IТ-шники не прагнуть стати господарями, а своєю щоденною працею роблять все можливе для зростання економіки і підвищення статусу України на міжнародній арені.

Ми не хочемо брати участь в цій божевільній гонці. IТ – нова генерація прогресивних людей, зацікавлених в розвитку країни, а не набиванні власних кишень. А поки в нашій країні склалося своє специфічне розуміння «цифрової економіки» у вигляді кількості цифр, які можна вкрасти.

Олександр Данченко
object(WP_Term)#13026 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13027 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті