
16 листопада Верховна Рада України прийняла за основу законопроект про кредитний реєстр, який покликаний дати можливість збирати інформацію про найбільших позичальників, аби в майбутньому оцінювати ризики при наданні кредитів.
«Мета наче благородна – не допустити можливості неповернення кредитів. Це, до речі, загальноприйнята широковживана європейська практика. Проте, жодних обмежень щодо суми кредитних операцій, інформацію про які має подавати банк до кредитного реєстру, в законопроекті немає.
Також законопроект не визначає і переліку інформації, яку банки повинні подавати до Кредитного реєстру», – наголошує народний депутат «Об’єднання «Самопоміч» Олег Лаврик та додає, що без чітких визначень буде створено реєстр, де збиратиметься інформація навіть стосовно людей, які з кредитки зняли 100 гривень або і 2 гривні, тобто, майже з усіх.
«Якщо метою законопроекту є захист ринку від недобросовісних позичальників, то Кредитний реєстр міститиме дані лише про видані кредити. А інформації про проблемних позичальників немає. Строків видалення такої інформації, в разі погашення кредиту, також немає. Більш того, навіть обов’язку видалення інформації з реєстру, в разі погашення кредиту, немає», – акцентує народний депутат.
Поправки народних депутатів «Самопомочі», які мали б виправити ситуацію, були відхилені – спочатку на закритому засіданні Комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності, потім – у залі парламенту.
«Тому складається враження, що справжня мета законопроекту – створення системи контролю за мільйонами людей на базі відомостей, до речі, отриманих без їх згоди. Це – будівництво деспотичної держави і продовження ганебної практики створення силової машини для контролю всіх українців. А фінансові шахраї проходять знову повз непоміченими», – переконаний Олег Лаврик.
