Олег Березюк: “Для Садового важлива державність”

Поставити державницькі інтереси вище власних амбіцій – це ознака сили, – так керівник фракції «Об’єднання «Самопоміч» у Верховній Раді, народний депутат Олег Березюк оцінив відмову Андрія Садового від президентських перегонів і підтримання кандидатури Анатолія Гриценка. Чому вважає такий крок високоморальним, наскільки він був складним для «Самопомочі» і її лідера, чи будуть укладені угоди між Садовим і Гриценком, хто може долучитися до об’єднання демократичних сил – про це у розмові з Олегом Романовичем.

Своєрідною топ-новиною останніх днів стало рішення Андрія Садового про зняття своєї кандидатури з виборів президента України на користь лідера «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка. Зараз чуються різні оцінки: несподівано, очікувано, відповідально. А як би ви прокоментували таке рішення лідера «Самопомочі»?

Ви знаєте, коли ми зібралися на провід вже після цього рішення, то прозвучала така сильна думка, що після цього рішення нашого лідера Садового, яке було непросте для нього, але моральне, ми можемо чітко сказати, що стереотип, який «ходив» за нами, українцями, що де два українці – там три гетьмани, насправді зруйнований. Зруйнований вчинком політика, який є політиком рейтинговим, популярним, з найвищим рівнем довіри серед політиків. Для чого це зробив Садовий? Їздячи країною, він побачив, що люди справді страждають від олігархату, і після останніх новин про «Укроборонпром», про жахливі зловживання на житті людей, які на фронті, Садовий прийняв рішення, що має бути більший шанс перемоги демократичних сил, аніж він є зараз. Тому, подивившись на рейтинги, сказав: «Гриценко, будь ласка. Я знімаю свою кандидатуру для того, щоб підвищити шанс обирання нового президента України».

Чи правда, що політрада «Самопомочі» не відразу підтримала таке рішення Садового?

Ні. Політрада – це орган, який багато дискутує. І протягом дискусії були різні думки, але щодо самої підтримки рішення – жоден член політичної ради не засумнівався в тому, що це рішення є правильним.

Гриценко зізнався, що для нього це рішення було несподіваним. Чи будуть документально оформлені якісь угоди? Об’єднання – на яких умовах?

Гриценко мав розмову з Андрієм Івановичем, вони говорили, вони обмінялися думками. Він же не випадково його підтримав. Тому що мета, зі слів Гриценка, це серйозне знищення олігархату, який сьогодні фізично нищить державу в прямому і переносному значенні цього слова. І це основна умова, на якій, по великому рахунку, погодився Садовий. Бо для Садового і для «Самопомочі» насправді не є важливе прізвище, а є важлива державність. Це, може, пафосно звучить, але коли ти в цьому процесі – пафосу ніякого немає. Тому коли Андрій Іванович це рішення прийняв, він насправді думав про державність.

Якщо говорити про рейтинги, то у Гриценка вони вищі, але «Самопоміч» як політична сила, мені видається, більш організована, структурована, вона змогла у 2014 році пройти до парламенту. Чи не є рішення Садового ознакою певної слабкості, кроком назад?

Це ознака сили насправді. Садовий, розуміючи потребу сьогодні, продемонстрував силу, і в тому числі силу організації. Насправді «Самопоміч» є сьогодні однією з двох політичних сил (не називатимемо цю іншу), яка має свою потужну інфраструктуру в Україні. Але в кон’юнктурі вибору за президента сьогодні більше рейтингового шансу має Гриценко. То чому ми маємо через власні амбіції піддавати ризику державність України і не давати їй шансу якісного розвитку? В даному випадку власні амбіції були поціновані менше, аніж українська державність. І ще раз підкреслюю: стереотип «два українці – три гетьмани», ця карма, яка ходить за українцями, сьогодні, по великому рахунку, знищена. А тепер дуже важливо цей шанс використати. І це звертання до людей, за кого вони мають голосувати, і це звертання до Гриценка, як він має реалізувати ці сподівання і ті шанси, які йому дала в тому числі «Самопоміч» і Садовий.

На кого ще є сподівання?

Кожен за себе. Кожен має зробити свій вибір.

Я маю на увазі кандидатів на посаду президента, які б мали моральний обов’язок і силу зробити крок до об’єднання.

Всі, хто розуміє силу демократії, повинні це зробити. Ви знаєте, для мене вчинок Садового – це (використаю таку метафору) як рентгенологічне зображення. От сьогодні ми побачимо, як хто думає. Чи хто думає рейтингами партій, чи власними рейтингами, чи хто думає феноменом державотворення. Це як рентгенологічна знимка. І відповідь буде дана дуже швидко.

А як оті прізвища, які озвучив Гриценко, що веде з ними переговори: Кошулинський, Безсмертний, Кривенко, Добродомов, Смешко? Чи за кілька днів самі побачимо?

Зможемо побачити, наскільки буде чесно, прозоро і наскільки справді по-демократичному.

Як в самій партії «Самопоміч» сприйняли таке рішення свого лідера? І наскільки команді було складно це сприйняти, адже в процес виборів, агітації уже вкладено чимало сил?

Все дуже просто. Це крок непростий, але це крок сили. Якщо силу в собі знайшов Садовий дати шанс державі, то кожен справжній член політичної сили «Самопоміч» чи її прихильник знайде в собі силу зрозуміти цей феномен. Це сила. Треба знати, коли відступити для того, щоб потім наступати і перемогти. Державність, тобто фізичне існування інституційної держави є запорукою сили кожного громадянина. Не буде державності або вона буде фейкова – нічого з того не буде, як казала моя бабця. Тому заради цього треба і працювати, і жити.

В соціальних мережах можна побачити різні коментарі. Дехто з симпатиків Садового не хоче підтримувати Гриценка. Пересічним виборцям що б ви зараз радили? Уважно читати програми кандидатів?

Послухайте, програми майже всіх кандидатів співпадають, крім відверто проросійських. Але якщо людина орієнтувалася на Андрія Садового і Садовий зробив такий крок, політичний крок, то, очевидно, якщо ти довіряв цій людині, то треба довіряти і далі або не довіряти і йти по-своєму. Це також вибір. Люди завжди повинні мати вибір.

Головне, щоб вони прийшли і зробили цей вибір…

Зробили свій вибір. Мені кажуть: ви вчора агітували за Садового. Сьогодні Садовий зробив крок державотворчий, моральний, крок, який зруйнував один з найгидотніших стереотипів української політики. Він показав приклад – будь ласка, повторіть.

Про об’єднання демократичних сил йдеться лише зараз, на президентських виборах? Чи можемо заглядати в майбутнє, на парламентські вибори?

Давайте будемо все робити по черзі. Сьогодні треба перемогти олігархат. Якщо переможе олігархат – сенсу буде мало.

Ярина Рудківська.

object(WP_Term)#13144 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини