Сироїд: «Втрата інтересу до закону про реінтеграцію доводить, що він був лише димовою завісою для продовження особливого статусу»

Народні депутати «Об’єднання «Самопоміч» на 39 сторінках виклали свої поправки до проголосованого у першому читанні президентського законопроекту щодо реінтеграції Донбасу. За словами віце-спікера парламенту Оксани Сироїд, вони покликані зняти ті небезпеки двозначності, які є в цьому документі, і у більшості випадків можуть бути використані проти України. Проте, на думку Оксани Сироїд, увесь процес внесення законопроекту у парламент, його розгляду у першому і винесення на друге читання, свідчить про кардинально інші плани влади, аніж ті, які вони висловлюють у своїй риториці.

 

«Невідкладний» ?

Оксана Сироїд насамперед звертає увагу на те, що при голосуванні у першому читанні всі розказували, який це великий і благий намір Глави держави, і коаліція наполягала на тому, що потрібно нарешті визнати окупацію. Тоді начебто через це законопроект був визначений як невідкладний, і голосували його через ніч, без фактичної можливості його вивчення.

«Однак буквально вчора відбулася нарада представників фракцій стосовно порядку денного на наступний тиждень, і ніхто вже не каже про те, що треба такий «невідкладний» проект закону розглядати — тепер він чомусь виглядає вже не таким актуальним для представників передовсім коаліції, адже ані Голова Верховної Ради, ані представники інших фракцій жодним чином не зреагували на пропозицію «Самопомочі» включити до порядку денного для розгляду на наступному або через пленарний тиждень цей проект закону», – наголошує віце-спікер.

На її думку, це може підтверджувати тезу про те, що закон про реінтеграцію був використаний фактично як локомотив для того, аби «протягнути» закон про продовження дії особливого статусу Донбасу, який має особливе значення в контексті чергових спроб внести зміни до Конституції та провести вибори на окупованих територіях.

«Втрата інтересу до законопроекту про реінтеграцію тільки вчергове доводить, що наміри влади є зовсім іншими, аніж риторика — вони хочуть капітулювати перед Росією юридичним способом. Тому мусимо не дозволити ввести себе в оману – не виключено, що головним мандатом миротворців буде проведення виборів на окупованих територіях з подальшим примушуванням України до внесення змін у Конституцію», – зазначає Оксана Сироїд.

«Ура-патріоти» України чи Росії?

Оксана Сироїд зауважує, що ухвалення законопроекту в першому читанні супроводжувалось традиційною «ура-патріотичною» риторикою про те, що це, власне, визнання Росії окупантом і факту окупації на сході України. Проте зміст цього закону дуже далекий від тієї риторики: «Ми вчергове зіштовхнулися із тим, що за хорошими словами ховався абсолютно інший зміст документа. Адже не досягається головна мета — у законопроекті немає таких інструментів визнання окупації, які б у майбутньому дозволили покласти відповідальність на Росію за наслідки окупації. Для Росії цей проект закону не означає взагалі нічого. Бо якщо немає дат окупації, чітких визначень територій цієї окупації, немає наслідків як для українських людей і для Росії, то Москва подивиться на цей документ і скаже: «Ну, якщо вони не спроможні це сказати, то чого хочуть від нас». Юридичних інструментів у законі фактично немає».

Віце-спікер не виключає, що та риторика, яку використовувала коаліція, була, в тому числі для того, щоби знівелювати, знецінити позицію «Самопомочі», на якій фракція наполягає вже понад два роки — визнати факт окупації з датами і всіма юридичними наслідками.

Бути чесними із людьми

Той проект закону, який «Самопоміч» пропонувала і відстоювала протягом двох років, наголошує Оксана Сироїд, був чесний, насамперед перед людьми, українцями.

За її словами, там було зафіксовано дати окупації; що це саме Росія, її регулярні війська і найманці здійснили окупацію; що, власне, внаслідок окупації перестали діяти органи державної влади на цих територіях, а не так, як тепер — що є непідконтрольні території, на яких органи влади не здійснюють свої повноваження, але причин цього немає; які наслідки для приватної власності людей, для переміщення людей і їх особистих речей.

«Тобто, чесно всі наслідки, які були і досі є стосовно прав людей, ми спробували описати в законі. Законопроект Президента не є чесним. Там закладені небезпечні речі для України, вже починаючи із назви: «Про особливості державної політики і забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями Донецької та Луганської областей». Здається, все красиво. Але не можна забезпечити суверенітет на тимчасово окупованих територіях — там його немає, тому його можна хіба що відновити. І отакий нонсенс є практично в кожному реченні», – зазначає віце-спікер та додає, що подані «Самопоміччю» поправки у більшості випадків покликані усунути небезпеку двозначності, яка є в цьому законопроекті, і у більшості випадків може бути використана проти України.

Правки до кожної частини кожної статті

Оксана Сироїд наголошує на тих речах, які є критичними для того, аби цей законопроект взагалі мав сенс:

  1. Дати початку окупації

Без них закон в принципі не має сенсу.

  1. Виключення Мінських домовленостей

Внесення їх в закон і посилання на них як обов’язок є неприпустимим.

  1. Не дозволити Президенту нищити місцеве самоврядування

Дуже небезпечна норма законопроекту дозволяє Президенту припиняти повноваження органів місцевого самоврядування, причому, навіть не «на окупованих територіях», «поряд із окупованими територіями», а «у зв’язку із російською агресію». Тобто, фактично, пропонується, що у зв’язку із російською агресією на сході України Президент в принципі може припиняти повноваження органів місцевого самоврядування будь-де.

  1. Встановлення деспотичного правління

Напевно, одна із найкритичніших норм проекту закону. «Під шумок» Президент вирішив узурпувати собі повноваження парламенту давати згоду на застосування Збройних сил України. Ця норма — це повалення Конституції, встановлення деспотичного правління, адже Президент зможе на власний розсуд використовувати армію, навіть у мирний час проти своїх людей.

Підсумовуючи, Оксана Сироїд зазначає, що якщо законопроект про реінтеграцію таки винесуть в зал для голосування, «Самопоміч» наполягатиме на всіх своїх поправках.

«Але важливо повернутися до того, з чого ми починали. Бо, на жаль, зараз виглядає, що метою Президента і коаліції зовсім не було приймати цей закон чи визнавати Росію окупантом. Під прикриттям дуже патріотичної риторики, благородних слів про реінтеграцію та миротворчу місію, турботу про людей на окупованих територіях, стоїть зовсім інша мета.

По-перше, вони хотіли знецінити позицію «Самопомочі» стосовно вимог про визнання окупації, і, по-друге, відволікти увагу людей в той час, як на міжнародному рівні, передовсім із Росією за підтримки в тому числі міжнародних партнерів, активно ведуться домовленості про приєднання окупованих територій, але з присутністю російських військ і фактично на умовах Кремля», – зазначає віце-спікер.

object(WP_Term)#12930 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини