
Держава щороку нарощує оборонний бюджет і буде продовжувати це робити, бо альтернативи немає – забезпечення Збройних сил необхідно збільшувати. Але, як наголосила під час слухань щодо нового закону про національну безпеку і оборону віце-спікер парламенту Оксана Сироїд, оборонний бюджет України закритий державною таємницею. Проте, переконана вона, дуже скоро настане той час, коли доведеться відповідати за те, як витрачаються гроші людей на безпеку і оборону.
«Багато хто розуміє, що далеко не всі гроші, які парламент виділяє на сектор безпеки і оборони, витрачаються належним способом. І антикорупційні розслідування, які проводяться у цій сфері, це тільки підтверджують. Тому коли ми кажемо про парламентський контроль за сектором безпеки і оборони, що є ключовою вимогою майбутнього закону про національну безпеку, то йдеться не про абстрактні семінари, розповіді чи дискусії між парламентарями і представниками Генерального штабу чи Міноборони.
Парламентський контроль починається з бюджету. Сполучені Штати Америки мають оборонний бюджет на 160-ти сторінках, де описані всі специфікації озброєнь і техніки, яка купується. Погоджусь, ми не готові зараз інституційно зробити проект на 160-ти сторінках, то давайте зробимо хоча б на 20-ти, а не в табличці на 10 лінійок! Ми маємо показати людям, на що витрачаються їхні гроші і як підвищується обороноздатність», – зазначила Оксана Сироїд.
Віце-спікер наголосила, що насамперед на майбутній закон про Національну безпеку потрібно дивитись не через призму вимог міжнародних партнерів чи обіцянок влади, а з точки зору наших внутрішніх викликів і необхідності виживання в умовах війни.
«Ми маємо розуміти, що поки не будемо мати деталізованого оборонного бюджету, функція парламентського контролю над сектором безпеки і оборони виконана не буде. А якщо вона не буде виконана, тим більше під час війни, ми можемо підірвати і легітимність командування, і обороноздатність армії», – підсумувала Оксана Сироїд.
