За словами віце-спікера Верховної Ради Оксани Сироїд, нині Київ залишаться єдиним містом в Україні, в якому взагалі немає місцевого самоврядування. Політик пояснює: «Управляє Києвом голова КМДА, який призначається Президентом. Грошима Києва розпоряджається хіба громада? Цими грошима розпоряджається голова КМДА».
«Якщо в іншому місті обирають мера, то кому він служить? – продовжує Оксана Сироїд. – Він служить громаді, тому що знає – від громади він має повноваження та гроші. Йому хочеться наступний раз переобратися, і він працює разом з громадою. Що є в Києві? В Києві ми ходимо на вибори, обираємо мера найбільшого міста в Україні, який має єдине повноваження – головувати на сесії. Інших повноважень він не має, тому мусить йти на поклон до Президента і казати: «Признач мене головою КМДА».
«Уявіть, яка це шизофренія. Є державна влада і є місцеве самоврядування. Це влади, які не мають перетинатися, вони служать різним богам: це – громада, а це – національний інтерес, держава».
Аби виправити цю ситуацію, в парламенті було зареєстровано проект нової редакції закону про столицю №8420. Серед авторів – Оксана Сироїд.
Вона акцентує: «По-перше, ми пропонуємо зробити Київ повноцінним містом з міською повноцінною владою, щоб мер був головою виконавчої влади в місті, головним розпорядником бюджету та відповідальним перед міською радою й представниками громади».
По-друге, за словами віце-спікера, має бути голова КМДА, який матиме функції урядника або префекта, тобто спостерігатиме, наскільки рішення міського самоврядування відповідають закону. «Крім того, – додає Оксана Сироїд, – голова КМДА має відповідати за бюджет Києва як регіону».
Також мають бути сформовані повноцінні районні ради з їхніми виконкомами та повністю ліквідовані райдержадміністрації, які, на думку віце-спікера, не мають жодного стосунку до громади та сьогодні займаються фактично освоєнням державних коштів.
Коментуючи перспективи прийняття парламентом 8420, Оксана Сироїд підсумовує: «Зараз ми будемо виносити на комітет та намагатися пояснити, чому за нього потрібно голосувати».
