Оксана Сироїд: «Гроші та безпека нерозривно пов`язані»

«Економіка війни або війна економік» – так звучала тема Львівського безпекового форуму, який проходив 24-26 жовтня. Серед його учасників – військові та експерти з багатьох країн, зокрема, України, Канади, США, Швеції, Чехії, Литви тощо.

На заході було широко обговорено будівництво «Північного потоку-2», питання Азовського моря, інформаційної безпеки. «Гроші та безпека сьогодні нерозривно пов`язані», – наголошує співорганізатор форуму та віце-спікер Верховної Ради Оксана Сироїд.

Детальніше про історію створення заходу та кроки, які Україні необхідно зробити, аби посилити свою обороноздатність, Оксана Сироїд розповіла в бліц-інтерв’ю.

Як з’явилася ідея Безпекового форуму?

Коли я прийшла в політику, відразу стала запрошена на різні форуми, панелі в Україні та закордоном. Моїм головним спостереженням було, що форуми проводяться заради того, щоб політики прийшли та виголосили тези, які вони виголошують на телебаченні, з політичних трибун. Фактично люди з чим приїжджали, з тим і їхали. Усі товкли воду в ступі. З’являлась якась одна теза. Наприклад, що немає альтернативи Мінським домовленостям, і це всі повторювали. Хто і що думав, нікого не питав, головне – є загальна теза. Але звідки тоді з’явиться нове рішення, якщо ніхто ні про що не говорить?

Наш задум був зробити майданчик не для політиків, а для людей, які в різних середовищах, різних країнах думають про одні й ті самі проблеми, мають відвагу про це говорити. Так з’явився Львівський безпековий форум.

Минулого року ми зробили велику викройку того, що охоплює сьогодні сфера безпеки. Цього разу ми вирішили більше заглибитися в окремі теми та говорити більше про економічні, інформаційні аспекти безпеки. Ми маємо фантастичних експертів і з України, і з-за кордону. Політики є, але вони сидять в залі, чемно слухають, а говорять люди, яким є що сказати, в яких є чому повчитися.

Поки у Львові готували та проводили такий захід, влада продовжувала акцентувати на європейській та євроатлантичній інтеграції. Було навіть внесено зміни до Конституції. Однак, це лише заяви. Що на практиці має зробити Україна, аби досягти реальних змін в цьому напрямку?

Треба не прагнути європейської інтеграції на словах, треба робити європейську інтеграцію тут. Європейська інтеграція – це якісно покладена плитка у вбиральні. Для цього не треба вносити зміни до Конституції, підписувати міжнародні угоди. Не списувати в школах та університетах – це також європейська інтеграція.

Як щодо НАТО?

Коли ми говоримо про євроатлантичну інтеграцію, розуміємо, що НАТО сьогодні є також загрожене через великий вплив Росії в окремих країнах-членах НАТО. Що треба для України? Україні потрібно, щоб ми були сумісними зі збройними силами країн, які були би готові нас підтримати.

Колись генерал Ходжес сказав фразу, що, на жаль, американським військам сьогодні набагато складніше потрапити в Україну, ніж російським військам, вже не кажучи про сумісність. Ми досі залишаємося набагато більш сумісними з російськими військами, ніж з військами НАТО.

Щоб бути сумісними не з російськими військами, а з військами НАТО, не треба вступати в НАТО. Ми це маємо зробити тут. Початися це має з системи командування. Якщо ми, маючи фантастичних хлопців з бойовим досвідом, здатних до командування військами, досі зберігаємо радянську систему командування з радянською моделлю Генерального штабу, то в нас не буде НАТО. Це треба зруйнувати.

Має бути побудована система командування, яка з гідністю ставиться до солдата, дає необхідну автономію, контроль за бюджетом, яка дає оперативність під час бойових дій.

Крім того, НАТО – це система озброєння. За час війни на п’ятьох складах згоріло боєприпасів на 3 мільярди доларів. Це оборонний бюджет, це стільки, скільки приносить газотранспортна система України.

При цьому, ми не виробили ні одного патрона. Знаєте, чому? Тому що керівництву держави вигідно через «Укроборонпром» закуповувати залишки старих радянських патронів у колишніх державах Варшавського договору. Це просто корупція – через «Укроборонпром» купуються боєприпаси за завищеною ціною, решта кладеться до кишені. І так у всьому.

Щоб бути в НАТО, треба просто перестати красти, почати виробляти боєприпаси, модернізувати свою зброю, поважати солдата, змінити систему командування та контролю. І тут буде НАТО. Для цього не треба змінювати Конституцію.

object(WP_Term)#13123 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини