
Новий НКРЕКП – Старий Роттердам+ = стабільні надприбутки для ДТЕК Ахметова за наш з вами рахунок
В Парламенті проходять Комітетські слухання про результати перших 100 днів роботи енергетичного регулятора – Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Загальна думка парламентарів – Комісія поки дуже далека від втілення сподівань, які ми два роки тому покладали на неї, з боями ухвалюючи Закон про Регулятора.
Основна претензія практично всіх спікерів – дискримінаційний підхід до тарифоутворення на ринку генерації електроенергії.
Це просто злочин, коли за рахунок атомної генерації, яка дає Україні більше половини всієї електроенергії, НКРЕКП надає преференції тепловій генерації, 80% якої монопольно належить компанії «ДТЕК» Рината Ахметова!
Особисто для мене позиція НКРЕКП щодо несправедливого підходу до формування тарифу державної атомної генерації є абсолютно неприйнятною. Значно занижені тарифи ДП «Енергоатом» – це мізерні зарплати кваліфікованого персоналу атомних електростанцій, це недофінансовані закупівлі ядерного палива, це непроведені ремонти обладнання АЕС четвертого класу безпеки і багато чого іншого, що ОБОВ’ЯЗКОВО має бути забезпечено через належене фінансування. І за цей дискримінаційний підхід відповідає кожен з членів НКРЕКП, яка місяцями не може (а швидше, не хоче) ухвалити необхідні рішення.
Натомість ТЕС Ахметова отримують щорічну несправедливу додаткову премію від схеми «Роттердам+» у розмірі принаймні 12 мільярдів гривень. Адже чинний склад Регулятора твердо стоїть на позиціях попереднього складу імені Дмитра Вовка – українське вугілля, яке спалює Ахметов у своїх ТЕС має бути оплачене споживачами за ціною імпортного з порту Роттердам, яке в Україну жодного разу доставлено не було.
Ще більш насторожує, що у свої аргументації доцільності схеми «Роттердам +» новий нібито незалежний Регулятор посилається на дослідження європейської вугільної асоціації, єдиним українським членом якої є та ж «ДТЕК».
На цьому фоні дивно і підозріло виглядають слова в інтерв’ю голови НКРЕКП: «Я сподіваюся, що низькі тарифи “Енергоатома” стимулюватимуть всі інші генеруючі підприємства до зниження тарифів, а не навпаки. Звісно, якщо ми не регулюватимемо ціни, “Енергоатом” свій тариф підвищить. Бо їм завжди мало…». Це підхід, далекий від економічно обгрунтованого підходу керівника незалежного Регулятора.
Врешті, я запропонувала складу НКРЕКП ознайомитись зі змістом нашого законопроекту 8626 про скасування Роттердаму +. Якщо Регулятору не вистачає аргументів для перегляду раніше прийнятих злочинних рішень, профільний Комітет Парламенту завжди прийде на допомогу.
Дякую колегам за активну і одностайну підтримку позиції щодо неприйнятності Роттердаму + і необхідності встановлення справедливих тарифів для «Енергоатому».
Переконана, члени НКРЕКП однозначно зрозуміли, що їхня підозріла пасивність щодо цієї злочинної схеми – неприйнятна для суспільства. Все ще сподіваюся, на швидку і однозначну реакцію Регулятора на сьогоднішні Слухання.
