«Нова модель земельного ринку має дати вільний доступ та рівні права всім власникам», – Іван Мірошніченко

За 25 років бездіяльності влади в Україні ситуація в аграрній сфері доведена до абсурду, переконаний народний депутат «Об’єднання «Самопоміч», член парламентського Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Іван Мірошніченко.

«Нова модель земельного ринку, — зазначає він, — має дати вільний доступ та рівні права усім власникам. На мій погляд, досягнути цього можна, якщо проводити реформу, виходячи з трьох блоків завдань».

Перший, за словами народного депутата, передбачає удосконалення механізму оренди землі та права її продажу. Слід якнайшвидше законодавчо врегулювати можливість застави та продажу такого права у банках, а також удосконалити механізм емфітевзису (право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, яке посвідчується договором між власником і особою, що виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою, але право власності при цьому не передається).

«Кожен із власників повинен отримати право позичати кошти під заставу права користування земельною ділянкою, — наголошує Іван Мірошніченко. — Так ми стимулюватимемо розвиток середніх та дрібних виробників і сімейні ферми. Паралельно слід провести справедливу оцінку земель сільськогосподарського призначення (держава має визначити мінімальну ціну, яка ляже в основу отримання земельної іпотеки). Ще один важливий момент: усі законопроекти для земельної реформи потрібно прийняти у 2017 році і впроваджувати вже з 1 січня 2018 року. А почати варто з проекту «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». Це цілком реально зробити».

«Другий блок, — вказує член аграрного комітету парламенту, — це розробка державних програм пільгового фінансування дрібних виробників та сімейних ферм. Кожен, хто має землю або хоче відкрити бізнес у сільській місцевості, повинен мати усі умови для реалізації цього задуму. У проекті бюджету на 2018 рік варто передбачити кошти на фінансування проектів розвитку сімейних ферм та малих фермерських господарств під заставу прав власності та прав користування землею сільськогосподарського призначення.

У середньостроковій перспективі (3-5 років) слід закріпити бюджетне пільгове та довгострокове кредитування малих господарств і сімейних ферм через державні та приватні банки. Насамперед кредитування варто надавати під проекти у садівництві, овочівництві, ягідництві та тваринництві (виробництво молока, м’яса, сиру, органічних продуктів), будівництво теплиць. Але, виділяючи бюджетні кошти, слід чітко прописати механізм контролю за їх використанням: треба відстежувати, щоб вони витрачалися саме в Україні — на закупівлю вітчизняних товарів та послуг».

«Третій блок — власне, запуск ринку землі, — продовжує Іван Мірошніченко. — Йому, повторюю, мають передувати ретельна законодавча підготовка перших двох етапів та чітке визначення «запобіжників» від обезземелення селян (першочергове і пріоритетне право покупки надати українцям), від експансії іноземних компаній (допускати їх після 10-12-річного перехідного періоду і зобов’язати у випадку перепродажу землі надавати пріоритетне право купівлі українцям). Необхідно убезпечити селян від фінансових спекуляцій (пропоную податок на перепродаж у розмірі 90%) на земельному ринку. Все це (прийняти закони, запустити пільгове кредитування тощо) можна зробити за три роки та відкрити ринок з 1 січня 2021 року».

«Саме такий варіант в Україні приживеться. Системний підхід у три етапи є гарантією успіху. Він дозволить запустити ринок землі, врахувавши всі можливі ризики, та поліпшити загальний стан економіки країни. Завдяки відкриттю ринку землі реально залучити у АПК, за підрахунками експертів, близько $100 мільярдів прямих інвестицій», — наголошує народний депутат.

Повний текст

ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

 

object(WP_Term)#12930 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини