НКРЕКП визнало, що вимагати передоплат за електроенергію від ОСББ – це ненормально

Разом з ОСББ та НКРЕКП долаємо складнощі електропостачання багатоповерхівок

Умови використання електроенергії для ОСББ:

✅Ніяких обов’язкових передоплат;

✅Обленерго має розробити спеціальну комерційну пропозицію для багатоповерхівок, на яку ОСББ пристають шляхом приєднання до публічного договору;

✅За будинковими лічильниками сплачуємо виключно на технічні цілі;

✅Обленерго, які не дотримаються цих вимог НКРЕКП будуть притягнені до відповідальності.

Це зміст офіційного листа НКРЕКП у відповідь на мій запит.

Реагуючи на численні звернення ОСББ з усієї країни, нещодавно надіслала запит до НКРЕКП з проханням роз’яснити для нас усіх і для обленерго, зокрема, питання, які деяким постачальникам здаються неоднозначними і які суттєво впливають на витрати мешканців багатоповерхівок.

Які питання ми ставили у цьому запиті?

По-перше, чітке визначення статусу ОСББ як форми управління багатоквартирним будинком і, відповідно, визнання його побутовим споживачем електричної енергії з усіма випливаючими з цього статусу наслідками (зокрема, в частині неприпустимості передоплат, вимог прогнозних обсягів споживання, нарахування штрафів та пеней, тощо);

По-друге, визнання того, що вартість електроенергії для усіх спільних потреб співвласників багатоквартирних будинків (на освітлення місць загального користування, роботу ліфтів, насосів тощо) не може перевищувати вартості електроенергії, встановленої для побутових споживачів;

По-третє, чітке визнання того, що співвласники багатоквартирних будинків сплачують виключно вартість електроенергії, спожитої для їхніх спільних потреб, а саме освітлення місць загального користування, роботу ліфтів, насосів тощо (тобто ніяких втрат електроенергії, ніякої реактивної електроенергії і т.д.).

Днями отримала відповідь НКРЕКП.

Не скажу, що ми маємо святкувати перемогу, але, як на мене, просування на кілька суттєвих кроків назустріч співвласникам багатоквартирних будинків має місце.

По-перше, НКРЕКП визнало, що вимагати передоплат за електроенергію від ОСББ – це ненормально. Відтак ті обленерго, які вимагають її здійснення на підставі комерційної пропозиції для непобутових споживачів, чинять некоректно. НКРЕКП вимагає від постачальників універсальних послуг (обленерго) розробити окрему комерційну пропозицію для організацій, «що утримуються за рахунок коштів населення». На підставі такої пропозиції, зокрема, ОСББ мають здійснювати приєднання до публічного договору про постачання електричної енергії і сплачувати її саме за фактичними показами засобів комерційного обліку на початку періоду, наступного за розрахунковим. У такій пропозиції ми, переконана, вже не побачимо розділу щодо прогнозних обсягів споживання.

По-друге, Регулятор артикулював, що представники співвласників багатоповерхівок сплачують відповідно до показів приладів комерційного обліку саме за електроенергію на технічні цілі. Згадка про втрати в мережах або реактивну електроенергію, як бачимо, відсутня). Це також має бути враховано в нових комерційних пропозиціях ПУПів.

По-третє, НКРЕКП досить жорстко дає зрозуміти постачальникам універсальних послуг, що у разі невиконання вимог щодо розробки спеціальних комерційних пропозицій для багатоквартирних будинків, такі дії будуть вважатися порушеннями з усіма подальшими наслідками. Тобто перевірками, за якими, в разі, необхідності, переконана, слідуватимуть штрафні санкції стосовно обленерго.

Регулятор звернув спеціальну увагу регіональних підрозділів НКРЕКП у Харківській і Миколаївській областях на необхідність приведення дій ПУПів у цих регіонах у відповідність до чинного законодавства. Адже ОСББ саме цих регіонів звернулися зі скаргами про особливо нахабні порушення з боку обленерго.

Я дякую Регулятору за конструктивний діалог щодо статусу багатоквартирних будинків як споживачів електроенергії. Хочеться сподіватися, надалі цей діалог буде ще активнішим. Слід розставити ще багато акцентів у відносинах обленерго і споживача.

Особливо нагальним виглядає чітке визначання ОСББ та інших суб’єктів (що представляють інтереси співвласників багатоповерхівок) як побутових споживачів. Адже співвласники використовують електроенергію виключено для власних побутових потреб. Це принципово важлива річ, для і за це ми будемо продовжувати боротися.

Вважаю, що люди не повинні переплачувати або зазнавати тиску монополістів-обленерго лише через невизначеності в підзаконних актах.

Дякую ОСББ за спільну роботу!

Разом ми здолаємо всі труднощі!

Вікторія Войціцька
object(WP_Term)#12923 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12924 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті