Ніхто не стоїть над законом: недоторканність народних депутатів у запитаннях і відповідях

Що таке депутатська недоторканність?
Недоторканність – це захист народних депутатів від притягнення до відповідальності, затримання чи арешту за будь-які злочини без попереднього дозволу Верховної Ради.

Які види депутатської недоторканності існують?
У світі існують два види недоторканності: 1) індемнітет – захист свободи висловлювання та голосування депутата в парламенті, 2) імунітет – захист від кримінальної відповідальності, арешту чи затримання без згоди парламенту.

Як виглядає депутатська недоторканність в Україні?
Українські нардепи, відповідно до статті 80 Конституції України, мають і перший, і другий вид, тобто абсолютну недоторканність. Їх не можна притягнути до відповідальності ні за політичну діяльність, ні за будь-які злочини без попередньої згоди парламенту на це.

Чому парламент досі не скасував депутатську недоторканність?

Дійсно, скасування депутатської недоторканності вже багато років фігурує серед обіцянок українських політиків та включається до передвиборчих програм партій під час кожних виборів.

Ще 2000 року на референдумі щодо змін до Конституції більшість громадян (89%) підтримали обмеження депутатської недоторканності шляхом скасування імунітету від притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешту.

Після останніх парламентських виборів 2014 року цей пункт навіть прописали у коаліційній угоді. Однак Конституція досі залишається незмінною.

16 січня 2015 року у Верховній Раді України було зареєстроване подання Президента як «Проект Закону про внесення змін до Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України та суддів)». Цього ж дня рішення було включене до порядку денного Верховної Ради, однак депутати його не розглянули. Натомість скерували документ до Конституційного суду на перевірку. 16 червня 2015 року суд визнав проект закону таким, що відповідає Конституції України. Однак після того питання скасування імунітету народних депутатів у залі парламенту так і не розглянули.

Яка позиція «Самопомочі» щодо зняття депутатської недоторканності?

Усе написано в програмі, з якою «Самопоміч» йшла на вибори. За відмову від депутатського імунітету необхідно вилучити звільнення від кримінальної відповідальності, залишивши захист лише від політичних переслідувань за висловлювання та голосування депутата в парламенті. Це забезпечить рівність усіх громадян перед законом, запустить процес очищення парламенту від тих, хто використовує мандат в особистих цілях, забезпечить іншу якість парламентарів наступних скликань та, безумовно, спростить розслідування корупційних, кримінальних та інших злочинів, скоєних депутатами.

А що пропонує законопроект «Самопомочі» про обмеження депутатської недоторканності?

З огляду на зволікання парламенту щодо змін до Конституції, наприкінці минулого року народні депутати «Самопомочі» зареєстрували законопроект, який суттєво обмежує депутатську недоторканність шляхом зміни законів, що регламентують недоторканність, а не конституційних норм.

Проект закону №5487 спрощує процедуру зняття імунітету та дає змогу депутатам самостійно від неї відмовитися. Окрім того, за словами народного депутата Єгора Соболєва, документ дозволяє забирати паспорт у депутата, якого обвинувачують чи підозрюють слідчі НАБУ та прокурори САП, та ставить парламент у жорсткі рамки, коли має надаватися дозвіл на притягнення депутата до кримінальної відповідальності. Це, за словами народного депутата, дало б змогу уникнути ганебних втеч із території України та ухилення від відповідальності.

Навіть якщо із депутатів, поодинці чи загалом, зніматимуть недоторканність, де гарантія, що вони отримають справедливе покарання при такій корумпованості у судах?

Дійсно, сьогодні всі народні депутати, подання на яких проголосував парламент, навперебій заявляють, що готові захищати свої права у суді. Саме тому «Самопоміч» послідовно і чітко наполягає на утворенні спеціалізованого Антикорупційного суду із незалежними суддями. Якщо буде це рішення, топ-корупціонери не будуть себе так спокійно почувати.

За словами Єгора Соболєва, у створенні цього незалежного антикорупційного органу Україні готові допомагати міжнародні партнери, однак спочатку парламент повинен ухвалити відповідний закон. Бо наразі ми бачимо ефективну роботу та розслідування Антикорупційного бюро та Спеціальної антикорупційної прокуратури, однак вироків немає, жоден топ-корупціонер за три роки після Майдану не притягнутий до відповідальності.

object(WP_Term)#12917 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини