Нечесна конкуренція, хабарі, брехня – умови, в яких працюють українські підприємці

Автор: член парламентського Комітету з питань податкової та митної політики Тетяна Острікова.

Чи не щодня підприємці, які створюють малий чи середній бізнес в Україні, зіштовхуються із величезною кількістю проблем. Обленерго місяцями не розглядають заявки на підключення до електромереж, водоканали – на під’єднання до системи водопостачання та водовідведення. Один торговець на ринку зареєстрований як приватний підприємець, сплачує єдиний податок та ЄСВ, а інший – не зареєстрований та платить працівникам зарплати у конвертах. Хтось легально завозить товари з-за кордону, сплачуючи усі податки та митні збори, а інші торгують набагато дешевшою контрабандою.

«Нечесна конкуренція, введення в оману з боку контролюючих та перевіряючих органів, безпідставні вимагання хабарів, відсутність інформації про вільні комунальні приміщення та земельні ділянки – це реальність, у якій живуть українські підприємці, і так не має бути», – розповідає народний депутат «Об’єднання «Самопоміч», член парламентського Комітету з питань податкової та митної політики Тетяна Острікова.

Водночас малий та середній бізнес – основа будь-якої країни, демократії та добробуту простих людей. У Європі малий та середній бізнес формує близько 50% ВВП, а в Україні – навіть не 10%. Влада повинна знати, які проблеми турбують підприємців, аби створити сприятливе середовище для створення та розвитку бізнесу. Тому один із пріоритетів діяльності, яку провадить «Об’єднання «Самопоміч» – лібералізація економіки та мінімальне втручання держави в господарську діяльність.

«Якщо ми не зупинимо свавілля чиновників, то ніколи не змінимо ситуацію. У нас працьовиті і талановиті люди, тож якщо зміняться правила гри, відсоток самозайнятих людей буде зростати», – переконана Тетяна Острікова.

Нардеп зазначає, що проблеми підприємців потребують вирішення як на регіональному, так і загальнонаціональному рівні. До місцевих можна зарахувати, наприклад, дозволи на підключення електромереж, водопостачання та водовідведення, створення МАФів, дозволи пожежної служби, санепідемстанції тощо.

У податковій сфері основна перепона – глибока корупційність та неефективне управління Державної фіскальної служби. Тому основне питання, на вирішенні якого наполягає фракція «Об’єднання «Самопоміч», – прозорий конкурс на керівні посади в ДФС, реструктуризація служби та ліквідація податкової міліції, замість якої за аналогом НАБУ має бути створена Фінансова поліція.

Окрім того, на загальнонаціональному рівні необхідно «закрити дірки» на митниці, налагодити справедливе відшкодовування ПДВ, створити рівні умови для конкуренції як між приватними підприємствами, так і державними та приватними організаціями. Сповідуючи принципи ліберальної економіки, необхідно електронізувати всі сервіси, зробити інформацією публічною, прозорою та доступною. Підприємці мають володіти максимумом інформації, аби не потрапляти у пастку контролюючих органів, які дуже часто безпідставно вимагають хабарі.

За словами Тетяни Острікової, на останньому з’їзді «Об’єднання «Самопоміч» народні депутати спільно із представниками регіональних осередків детально розглянули основні проблеми. І у цій сфері політична сила працюватиме над вирішенням питань як на рівні місцевих осередків, так і у парламентській фракції.

Комфорт та довіра

Якщо правила підприємництва в країні прозорі, тут буде розвиватись легальний малий та середній бізнес, а отже створюватимуться нові робочі місця та наповнюватимуться бюджети. І значні позитивні кроки в цьому напрямку вже здійснені.

Так, на початку каденції депутати фракції виступили авторами закону про податковий компроміс, який дав змогу підприємцям очиститись від діяльності попередніх років, самостійно задекларувати зобов’язання від податку на прибуток та податку на додану вартість і сплатити від них лише 5%. Також було встановлено ставку єдиного соціального внеску на рівні 22%, скоротивши податкове навантаження на фонд оплати праці майже вдвічі.

Для подальшої роботи та побудови ефективної комунікації із підприємцями, представники партії працюватимуть спільно із бізнес-асоціаціями та галузевими об’єднаннями.

«Україна сьогодні є державою чиновників та бюрократів. Щоб започаткувати той чи інший вид бізнесу, треба бути дуже досвідченим юристом, знати, в які двері зайти. Тому сьогодні ми повинні постійно займатись адвокацією підприємців у широкому сенсі цього слова. Народні депутати повинні постійно використовувати інструмент депутатського запиту, звернення, права невідкладного прийому у будь-яких органах влади і їх очільників, аби допомогти бізнесу розвиватись і зробити Україну державою вільних і реалізованих людей», – зазначає Тетяна Острікова.

Тетяна Острікова
object(WP_Term)#13021 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13022 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті