Національна мрія
 
 

Пошук єдності – традиційний український квест

Що ж таки зможе об’єднати Україну? Історія? Як ми вже побачили, вона об’єднує нас далеко не завжди. Ненависть до спільного ворога? Не думаю, що це той цемент, який можна залити в довгостроковий фундамент побудови нового суспільства. 

Хтось може сказати – економічний успіх. Мовляв, він створить добробут, який стане гарантом того, що люди неодмінно любитимуть ту країну, в якій їм так хороше житиметься. Однак економічний успіх – поняття суб’єктивне. Ми звикли орієнтуватись в цьому плані на європейські чи північноамериканські країни. Але, якщо почитати іноземні ЗМІ або поговорити зі знайомими із закордону, то відчуття перебування в раю у них немає. Загострення політичних протистоянь, зміна клімату, міграційні кризи – соціально-політичних проблем нині не бракує скрізь. До того ж є країни з набагато гіршими побутовими умовами, ніж в Україні.

Відповідь на поставлене вище запитання може видатись занадто передбачуваною і неочікуваною водночас. Антуан де Сент-Екзюпері колись говорив, що любов – це дивитись не одне на одного, а в спільному напрямку. На прикладі міжособистісних стосунків французький письменник висловив більш глибоку істину про те, що найефективніший спосіб об’єднати різних людей із відмінними світоглядами та досвідами – це знайти спільний вектор для їхніх прагнень. Саме таким вектором може стати мрія. Ми дуже недооцінюємо її об’єднуючу силу. Люди завжди готові інвестувати в мрії, які є символічним відображенням їхніх бажань і створюють додану вартість усіх їхніх дій, адже саме завдяки їм вони вкладають у будь-що, чим займаються, часточку себе.

Причому мрію може нам дати будь-яка сфера. До прикладу, американці мріють про космос. До закінчення 2018 року ще далеко, однак вже зараз без сумнівів можна сказати, що одна з ключових подій, якими він запам’ятається – це запуск ракети Falcon Heavy. В одному зі своїх інтерв’ю ініціатор проекту, нині надзвичайно популярний бізнесмен Ілон Маск, визнав, що найдосконалішими ракетами після своєї вважає  українські ракети «Зеніт». Вони є проектом спільної розробки Південного машинобудівного заводу та Державного конструкторського бюро «Південне», які почали їх випускати ще за часів Радянського Союзу. В ті ж часи і відбулись їхні перші пуски із космодрому в Байконурі. В часи Незалежності ці підприємства і надалі продовжують зацікавлювати іноземних замовників своїми моделями ракет-носіїв.

Космос в цьому плані є надзвичайно показовою ілюстрацією, адже цей приклад демонструє те, що навіть наймасштабніші та, для когось, найбожевільніші, мрії для України не є фантастикою. Фактично, два локомотиви майбутнього зростання нашої економіки –  це ІТ-сектор/наукоємні промислові виробництва та аграрний сектор. Вони відображають два найбільші скарби цієї землі: світлі голови її жителів та родючий чорнозем у них під ногами. І якщо наші ракети-носії виводять міжнародні супутники на орбіти, то продукція нашого агропромислового сектору може нагодовувати мільйони голодних людей по всьому світу. Згідно із доповіддю Римського клубу, підготовленою до його 50-річчя, у світі близько 800 млн людей голодує, а 2 млрд страждає на ожиріння. Цей факт природним чином ставить на порядок денний потребу інтенсифікації руху харчових продуктів у найбільш нужденні регіони. І Україна тут гратиме далеко не останню роль. Подібні думки можуть здаватись дещо ідеалістичними зараз з огляду на наші соціально-економічні реалії, але Україна майбутнього, якій буде під силу реалізувати подібну мрію, точно вийде на новий рівень успішності, заможності і визнання своєї ваги на міжнародній арені. Адже локальна національна мрія стає наймогутнішою тільки тоді, коли вона пропонує щось не лише власному подвір’ю, але й усьому світові.

До того ж, мрії – це не тільки символічна «дорожня карта» цілей, але й спосіб передачі закодованих світоглядних сенсів народу наступним поколінням. Впевненість наших дітей щодо власних можливостей та здійсненності їхніх прагнень – найкращий злітний майданчик, що ми батьки, можемо і маємо підготувати для них задля їхнього якнайкращого польоту у своє життя та свою епоху. Вже тепер у штаті Флорида будують дитячі ігрові майданчики на космічну тематику. Таким чином відчуття того, що оспіване класичними письменниками та художниками небо з зорями не є стелею їхніх можливостей, закладається в дітях з найбільш раннього віку.

У цьому контексті хочеться згадати один приклад з нашої літератури. Понад століття тому Іван Франко у своїй відомій поемі «Мойсей» проектував біблійну історію на сучасну йому дійсність невизначеності з майбутнім України, і його роздуми та оцінка тієї ситуації сьогодні є як ніколи актуальними. Показовий епізод: йдучи по табору свого народу, вже старий пророк бачить, що діти будують макети фортець, в захоплення яких вони граються. І Мойсей дивується, як вони можуть грати в такі ігри, адже, народившись вже в пустелі за часів сорокарічного блукання, ніколи не бачили фортець із високими стінами. Мойсей, роздумуючи про це, доходить до висновку, що ці знання закладені в них природою. В даному епізоді, повністю вигаданому Франком, Великий Каменяр, натякаючи на силу «державного інстинкту» прийдешніх поколінь українців, яскраво демонструє, наскільки могутніми можуть бути мрії та пробуджені ними почуття, якщо вони часто можуть яскраво проявитись навіть тоді, коли їх ніхто не плекає.

Але якщо їх розвивати? Якщо із самого початку шляху наших дітей нам вдасться їх переконати, що життя – це про здійснення мрій, а не про виживання, якого тоді фантастичного результату зможе досягти наша країна?

Джерело 

Вікторія Войціцька
object(WP_Term)#13150 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13151 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті