Українці втомилися бути безправними власниками житла, прийшов час це змінити», – Альона Бабак

Сьогодні парламент ухвалив закон про житлово-комунальні послуги. Як розповіла співавтор законопроекту, народний депутат «Об’єднання «Самопоміч» Альона Бабак, надання всіх комунальних послуг регулюється в цьому законі – саме тому він був такий складний для проходження в парламенті.

Ухвалений документ – це фактично кодекс договірних відносин споживачів із представниками усіх галузей: величезна стаття  стосується особливостей договірних відносин споживачів багатоквартирного будинку із постачальниками води, тепла, газу, електрики, поводження з побутовими відходами.

«У нас сьогодні в одних будинках створені об’єднання співвласників, в інших ще діють житлово-будівельні кооперативи, у ще інших – немає організованих в якусь юридичну особу власників. Але всі вони сьогодні є споживачами, і ми розуміємо, що кожен із цих будинків на додаток ще може собі обрати управителя.

Маючи такі різні варіанти того, як організовані власники, ми розробили чотири варіанти моделей укладення договорів на надання послуг водо- і теплопостачання і чітко закріпили, щоби у людей не викликало питань стосовно газу та електрики, що тут мова йде лише про прямі договори «квартира — компанія», і що лічильник є індивідуальний», – зазначає Альона Бабак та перелічує ці чотири моделі:

1. Модель прямого договору, коли є індивідуальний споживач (квартира) та монополіст. У цій моделі монополіст буде відповідати за якість послуг у квартирі і за обслуговування внутрішньобудинкової мережі, але власники повинні будуть узгодити із ним питання вартості обслуговування мереж.

2. Модель колективного споживача, коли від свого імені об’єднання співвласників буде укладати договір про постачання теплової енергії чи води на вході в будинок. Це форма так званої колективної відповідальності, яку сьогодні підтримує дуже мало людей, але вона існує відповідно до чинного закону про ОСББ.

3. Модель колективного договору, коли буде визначена уповноважена особа від будинку, яка від імені кожного індивідуального споживача буде укладати договір із монополістом. У цьому випадку відповідальність за, наприклад, невчасну оплату буде лежати на конкретному індивідуальному споживачеві, а не буде колективною.

4. Модель «статус-кво» — так, як є сьогодні. Тобто, квартира є споживачем і є прямі договори, але монополіст не відповідає за внутрішньобудинкові мережі.
Окрім того, цілий розділ присвячений тому, як в багатоквартирному будинку, маючи різні форми організації власників — чи то ОСББ, ЖБК, чи просто власники — можна змінити чинний неефективний ЖЕК. Тут представлено, хто такий управитель, який має бути договір із управителем, яка його відповідальність, які вимоги до нього з точки зору професійної атестації тощо.

Альона Бабак підсумовує, що попри все, найскладнішим у законі є те, що людям у багатоквартирному будинку треба набути досвід приймати рішення разом:

«Будинок є спільним майном, і тільки власники можуть ефективно і на свою користь приймати рішення про розпорядження своїм майном.

Дуже сподіваюся, що все-таки держава через програми енергоефективності, органи місцевого самоврядування, через програми підтримки капітальних ремонтів у багатоквартирних будинках буде допомагати нашим власникам. Адже за 25 років саме держава і громади, на жаль, закриваючи людям очі на питання власності, довели до того ганебного стану, в якому сьогодні є наші будинки».

object(WP_Term)#13144 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини