Найбільші досягнення Виборчого кодексу і домашнє завдання для нового парламенту

Виборчий кодекс мав найбільш тернистий шлях серед всіх законопроектів цього скликання.

У 2015 році таки був зареєстрований цей законопроект, але отримав надзвичайно великий опір: тодішня Адміністрація президента не приховувала свою позицію про те, що виборчі правила не треба змінювати, та й величезна кількість мажоритарників стверджувала, що вони ні за яких обставин не проголосують за зміну виборчої моделі.

Але саме завдяки підтримці людей, громадському тиску, 7 листопада 2017 року Виборчий кодекс був ухвалений у першому читанні критичною кількістю голосів – рівно 226.

Після цього було подано більш як 4,5 тисячі поправок. Добре відомо, що у Верховній Раді, аби поховати якесь питання, треба створити робочу групу, і вона була створена. Але, о диво (!), робоча група змогла якісно опрацювати ці поправки і додаткові пропозиції.

Далі Комітет правової політики вперто не збирався на свої засідання, чим блокував можливість винесення документа у залу. Врешті-решт, комітет близько місяця тому зібрався і не підтримав жодну поправку, затверджену робочою групою. Це було зроблено для того, щоб завалити Виборчий кодекс в сесійній залі або ж зробити текст документа неприйнятним.

Сьогодні парламент показав, що таки може у критичні моменти ухвалювати критично важливі рішення. Закликаю людей звернути увагу на те, наскільки політики своїми діями підтверджують свої обіцянки. «Самопоміч» за Виборчий кодекс єдина дала 100% голосів.

Що ж отримає виборець із його ухваленням:

  1. Ліквідація мажоритарної складової, завдяки якій має зникнути явище ганебного «гречкосійства».
  2. Відкриті виборчі списки на парламентських виборах, коли виборець обирає не лише конкретну політичну силу, але й може підтримати конкретного кандидата у цьому списку, збільшивши його шанси на потрапляння в Раду.
  3. Регламентування політичної агітації на телебаченні та радіо – це означає, що якщо політична сила має дуже багато грошей, вона все одно не зможе викупити весь ефір.
  4. Заборона зовнішньої політичної реклами – зникають білборди, сітілайти – залишаються лише переносні конструкції, як це є в більшості європейських країн, а партії будуть змушені іти своїми ногами і спілкуватися з виборцями.
  5. Інтеграція у кодекс антикорупційного законодавства – обмеження суми коштів, яка може бути внесена на підтримку політичної сили, і встановлення порядку перевірки цієї інформації – починаючи від перевірки декларації кандидатів у народні депутати.

Досягнута головна ідея – перехід на відкриті списки і ліквідація мажоритарної складової. Якщо наступне скликання буде готове покращувати цей Кодекс – це теж буде тест на їхню перевірку.

Отож, що можна і треба змінити у Виборчому кодексі:

  • все-таки понизити виборчий бар’єр до 3% – це зробить парламент більш репрезентативним;
  • пришвидшувати набуття чинності Виборчого кодексу – не чекати до 1 грудня 2023 року;
  • встановлення більш суворих критеріїв до політичної агітації, щоби усунути політичну джинсу в медіа.

До відома майбутніх народних депутатів – це можна зробити за один день.

object(WP_Term)#13022 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13023 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті