
“Мене мотивують негідники”, – Єгор Соболєв, 37 років. No13 у виборчому списку «Об’єднання «Самопоміч». Голова Громадського люстраційного комітету, політична партія “Воля”. Разом з командою добився початку очищення влади.
Хто основний ворог нашої Незалежності сьогодні?
Це велика армія саботажників, зрадників, корупціонерів, які сидять в усіх органах української державної влади. Від конституційного суду – до військової контррозвідки.
Якщо ми їх не вичистимо, ми можемо втратити свою незалежність. Зробити це можна тільки політичними інструментами. Цих зрадників не вичистить громадський активіст і цих зрадників, нажаль, навіть не вичистить командир батальйону чи журналіст. Я вважаю, що зараз час, в який всі порядні люди мають зайнятись політикою.
«Я не боюсь втратити свою репутацію в політиці. Одного разу я спитав у Кардинала Любомира Гузара чи може та людина, яка йде в політику залишитись людиною. Він сказав – що політика може бути навіть святою. Все залежить від людей»
Чому політична партія «Воля» вирішила об’єднатися саме із «Самопоміччю»?
Як ви знаєте, я представляю нову партію яка утворилась після майдану. Це партія «Воля». І вона складається з організаторів Самооборони в багатьох містах, з людей, які творили Євромайдани від Західних областей до Луганська, з людей які доєднались до ідеї очищення влади, намагались вигнати чиновників і розробили люстраційне законодавство, аби це зробити системно.
І ми тоді домовились: ми маємо і в політиці поводитись так, як ми хотіли щоб поводились політики, коли ми були виборцями. І в нас були великі дебати про різні варіанти. Більшість в партії сказали чітко: або ми йдемо самі, або ми бачимо лишень одного потенційного партнера для об’єднання і це – «Самопоміч».
Які основні цінності поєднали партію «Воля» та «Самопоміч»?
Основне гасло Євромайдану, яке ми разом ще маємо реалізувати – «влада – це ми». Для мене це була ключова ідея, яка створила Євромайдан і дозволила йому перемогти. Децентралізація, створення місцевих громад, передача влади і грошей людям на рівень будинків районів, одиниць самоврядування населення. Друга річ яка нас об’єднала – це люстрація. І третя річ, яка не могла нас не об’єднати – це готовність і розуміння, як важливо створити ефективну оборону країни. Ми дійсно зараз під загрозою втрати нашої незалежності. І тут ми зійшлися в поглядах і з «Самопоміччю» і батальйоном «Донбас». Власне кажучи, представники Волі одні з перших пішли в цей батальйон. Це об’єднання було природнім.
Яка ваша мета максимум у Парламенті?
Я після майдану був проголошений відповідальним за люстрацію. Насправді, це був прийомчик, який зі мною зіграли прем’єр-міністр нинішній та інші представники коаліції, для того щоб провести свій уряд в парламент і сказати: от дивіться, є Єгор Соболєв, є Таня Чорновол, є Оля Богомолець. Ніякого люстраційного комітету не було створено урядом і ніякого закону про люстрацію коаліція не підготувала.
Більше того, вона навіть блокувала ініціативи людей з очищення влади і продовжує блокувати.
Мене мотивують негідники. Коли я бачу, хто очолює Міністерство Оборони, або українське правосуддя…Я готовий жертвувати грошима, кар’єрою та власним життям для того, щоб це змінити.
фото: Наталія Шевченко
Але ви не здаєтеся…
Якщо мені доручаються якусь відповідальність, а тим більше, коли це сталося на майдані, у присутності величезної кількості людей. Я помру з сорому, якщо я не доведу цю справу до кінця. Тому я займаюся і буду займатись завданням очищення влади. Плюс, я переконався, що без цього ми жодні інші реформи не зробимо. Ми можемо написати найкраще законодавство про суддів, але нинішні судді такими не є. Вони є ті «тушками» в мантіях, вони не зміняться.
Ми може прийняти чудову дерегуляцію, зменшити роль держави і чиновників, але нинішні посадовці все одно знайдуть спосіб тримати бізнес за горло і доїти його як корову. Тоді я зможу сказати: «Майдане, я зробив все що міг, давайте мені нове завдання».
Мене надихають і прекрасні українці. Знаю одного скромного полковника, який під Ілловайськом захопив російський танк і з величезним ризиком пішов напролом проти російської техніки, якої було в разі більше. В результаті він врятував сотні життів солдат. Він соромиться, коли хтось називає його героєм. В такі моменти хочеться плакати. Я розумію, що це величезний обов’язок бути його співгромадянином і я на своєму місці повинен робити все, щоб Україна була незалежною.
Є різні підходи до люстрації. Якої лінії дотримуєтесь ви. Як можна вигнати увесь корумпований елемент?
Наше бачення люстрації прописане в законі “Про очищення влади”, ухвалення якого, попри шалений спротив, ми таки домоглися 16 вересня. В цьому законі ми заклали механізм перевірки кожного посадовця, кожного судді і кожного правоохоронця включно з керівництвом Міноборони і Генштабу. За останні півроку, ми переконались, що проблема була не тільки у Януковичі, а у самій системі. Мені це нагадує величезну піраміду з спрутів, які переплелися потоками і «тємами», як вони це називають і страшенно підтримують одне одного. Тому, щоб очистити владу треба перевірити їх всіх та частину вигнати.
Власне, закон передбачає звільнення з державних посад по-перше, всіх, хто не зможе пояснити походження свого майна та майна родини. Друге, ми пропонуємо забрати всіх людей які підтримували напад на Україну.
Третя наша ідея – забрати усіх людей, які під час подій майдану займали державні посади і не написали заяви на звільнення. Ми вважаємо, що губернатори, міністри, керівники правоохоронних органів не пройшли головний тест.
Вони бачили, як уряд б’є студентів, потім арештовує сотні людей невинуватих ні в чому, а потім починає їх розстрілювати. А ви сидите на посаді. Отже, ви – не та людина яка нам потрібна.
Четверте категорія – це КГБшники. Це страшний канал нищення України, який, нажаль, працює. Його треба забетонувати. І, п’яте – закон передбачає звільнення з керівних органів вихідців з компартії та комсомолу.
Ухвалений закон дає нам інструмент для очищення влади. Але, щоб люстрація відбулася – ми маємо забезпечити громадський контроль за його виконанням.
Є одна річ, за яку я ще не будучи політиком – її вже не люблю. Це те, що я мало часу проводжу з сім’єю.
Сім’я – це найголовніше?
У мене чарівна дружина та 4 дітей. Найстарша – це дівчинка Аліса, 12 років. Вона вже дуже доросла та гарна панна. За нею – семирічний Михайлик – він справжній воїн, захопився книгами про індіанців. П’ятирічна Марія – наша гордість, адже вона з усіма вміє знайти спільну мову. Та Катеринка, вона у свої 4 рочки є найхитрішою та наймилішою серед всіх членів сім’ї. Вона знає, що сказати і що зробити так, щоб я обов’язково з нею погодився. Тому я бачу, що боротись варто не лише за голоси на виборах, а й за час зі сім’єю. Боротись і перемагати. Думаю, що відчуття справедливості передається по крові. Навіть в цьому плані я переживаю за своїх дітей, адже вірю, що всі добрі та погані вчинки відобразяться на них дітях. Ти і твій рід – це сума ваших вчинків.
Країна в якій хочеться жити, яка вона?
Ця ідеальна країна була на майдані. Країна вільних громадян які, з одного боку, відчувають свою відповідальність за те, що відбувається. З іншого боку – з величезною повагою ставиться до інших людей. Країна, де Я і МИ – дуже збалансовано. Центральний уряд маленький підконтрольний людям. Країна, де прозоро витрачаються спільні кошти. В перші тижні – цей маленький студентський майдан за тиждень зібрав 260 тис. грн. Але ми змогли витратити тільки 100 тисяч. Це хороший приклад, якою може бути країна.
Безумовно, ідеальна країна – країна захищена. На майдані з’явилося багато людей, які показали свою хоробрість і навіть готовність вмирати за майдан. Таким має бути наше військо, військовими маємо пишатись.
Світлана Блінова
