Мірошніченко: «Відсутність ринку землі гальмує розвиток країни і обмежує права людей»

«20 грудня Верховна Рада вчергове продовжила мораторій на продаж земель сільгоспризначення і вчергове не зробила нічого, щоб відкрити ринок землі», – каже член парламентського Комітету з питань аграрної політики,  депутат «Самопомочі» Іван Мірошніченко.

За 17 років влада не зробила нічого, щоб українець став власником своєї землі. Мало того, за ці роки ситуація з ринком землі обросла міфами та маніпуляціями. Іван Мірошніченко їх руйнує.

Міф: ринок землі відбере землю у селян
Українці мають бути в рівній конкурентній ситуації – власники землі і ті, хто на ній працює, мають бути покупцями землі. І саме ці люди повинні мати доступ до фінансових ресурсів для того, щоб теж купити землю. Отже, має бути так ж  сама ставка за кредитом, такий же іпотечний механізм, як, наприклад, є на ринку нерухомості. Тобто, одна з головних умов відкриття ринку землі для мене – це те, що український власник або український фермер має бути конкурентним і рівнозначним покупцем. Якщо це буде забезпечено, якщо людина-власник паю або орендар буде знати, що він піде в цей банк і отримає кошти під іпотеку чи заставу землі, і ці кошти будуть видані на конкурентних засадах і він не втратить свою землю. На практиці це виглядатиме так – людина має землю, бере кредит і відкриває чи свою маленьку сімейну ферму, чи сад, чи  теплицю, або сироварню. В людини має бути альтернатива: продати землю чи спробувати працювати на цій землі. І фінансовий механізм цієї альтернативи має забезпечити держава.  

Міф: землю продадуть за копійки
Формування ціни на землю – важливе питання. Земля – це актив. І після людини найважливіший ресурсний актив держави. Земля буде коштувати стільки, скільки на ній можна заробити. Також слід врахувати коефіцієнт капіталізації. Тобто, якщо ви багато заробляєте, готові повертати гроші 5-7 років, знаєте, що сьогодні ціна $1500 за гектар, а через 3-5 років буде $3000, то ви це теж закладете у формулу формування ціни. Але важливим фактором буде те, наскільки ми відкриємо ринок: чим відкритіший ринок – тим дорожча земля. Бо якщо ми кажемо, що купувати землю може тільки українець, тільки фізособа і тільки 100 га в одні руки – відповідно, буде і ціна землі занижена. Якщо ми запускаємо іноземців через кілька років – відповідно, попит збільшується і ціна землі зростає. Але, на мою думку, на перших етапах (7-10) (10-15 років) слід надати пріоритет українському власнику, українському фермеру, орендарю, і прописати це в законі. Це означає обмежити тимчасово доступ іноземців до української землі. Але слід взяти до уваги, що перші 5-6 років українська земля, попри те, що вона краща за європейську, не може коштувати так, як у Європі. Причин багато, але одна з них – те, що ми закрили ринок і не дали доступу більшій кількості покупців. Тіньовий ринок землі показує $1500 за гектар, а якби відкрили ринок, то ціна була б $3000.

Міф: прийдуть іноземці, скуплять землю і України не буде
Законодавчо можна врегулювати, щоб іноземці не розкупили землю. Якщо ми робимо відкритий ринок тут і зараз, то справді ці ризики існують. В іноземного покупця є гроші, ціна землі зросте і до $10 000. Але якщо ми спершу надамо законодавчо преференції українцям – зможемо це регулювати. Проблема в тому, що нормального закону ще не існує.   Для iноземцiв треба поставити запобiжники, без права суборенди, при перепродажу надавати пріоритет украïнському покупцю).

Міф: зняття мораторію вигідне латифундистам
Не вигідне. Латифундисти, як і всі інші, не готові до відкритого ринку. В них немає таких грошей. Бо якщо уявити, що земля коштує $3000 за гектар, то (цiна тiльки землi, яка належить людям) актив держави має розмір $81 млрд. Великим агрохолдингам вигідніше брати землю в оренду, бо це було та залишається дешевше, нiж купувати та володiти. Але вартiсть постiйно зростає. 

Всі погоджуються, що закон про обіг землі потрібен, але майже нічого не роблять. Тільки ця Верховна Рада чотири рази продовжувала мораторій на продаж землі. Іван Мірошніченко наголошує на своїй доктрині. Вона полягає в простих речах:
– усунути страхи людей перед ринком землі;
– дати людям доступ до грошей на купівлю землі (кредитування, страхування);
– запропонувати альтернативу: продати землю чи працювати на ній;
– захист. Надання приблизно на 10  років тільки українцям права купувати землю.

На думку Івана Мірошніченка, не можна сказати, що хтось блокує законопроекти, просто ніхто нічого не хоче робити, адже продовжувати мораторій легше. Не лише у парламенті, а й у суспільстві немає єдиної думки стосовно ринку землі.

«Концепція ринку має бути сприйнята українцями, які володіють і працюють на землі. Бо навіть якщо закон буде ідеальним, але не зкомунікованим з людьми – буде фіаско».

object(WP_Term)#12917 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини