Міфи про податок на виведений капітал

Сьогодні Комітет податкової та митної політики мав всі шанси зробити історичний крок та розглянути законопроект про податок на виведений капітал. Однак… його розгляд було вчергове відкладено, до пошуку компромісу з МВФ. 
Сьогодні окремі «експерти» говорять, що податок на виведений капітал матиме складне адміністрування або що це новий офшор для великого бізнесу.

Хочу ці міфи розвіяти. В законопроекті прямим об’єктом оподаткування є найпоширеніші схеми, якими сьогодні користуються для виведення коштів в низькоподаткові або інші закордонні юрисдикції. Це і виплата відсотків, пов’язаному нерезиденту, і надання фінансової допомоги, і виплата роялті нерезиденту з порушенням обмеження про 4% річний оборот, і виплата роялті нерезиденту в низькоподаткову юрисдикцію, і трансфертне ціноутворення, які згідно з цим законопроектом є прямим об’єктом оподаткування за ставкою 20%.

Аргументом проти ПнВК є те, що ми в 2019 році повинні мати збалансований бюджет, не наражати країну на фіскальні втрати. 

Щодо перекриття можливих втрат бюджету бізнесом були запропоновані прості рішення – на перший рік введення цього податку, ввести так званий умовний платіж – 50% податку на прибуток від сплаченого в 2018 році з можливістю зарахування в наступні податкові періоди. 

Таким чином бізнес сам погоджується профінансувати цю реформу. Тому що бізнес не хоче мати справу з дискрецією податкових органів при перевірках і при визначенні об’єкту оподаткування сьогоднішнім податком на прибуток.
Натомість Мінфін запропонував модель, погоджену ним з МВФ, згідно з якою ПнВК вводиться для підприємств з оборотом до 200 млн грн, скасовується третя група спрощенців юридичних осіб, вводяться запобіжники, щоб великий бізнес не подробився і ще якісь недолугі речі. На мої застереження щодо введення ПнВК для окремих категорій платників Мінфін відповідь не надав. Мінфін пропонує для великого бізнесу залишити існуючі схеми? Як будуть оподатковуватись операції між платником податку на прибуток та платником податку на виведений капітал? Які заходи Мінфін пропонує здійснити для того, щоб запобігти подробленню? Притомних відповідні на ці питання просто не існує. Тому і надалі буде продовжуватися фарс та імітація перед бізнесом бурхливої діяльності.

Тетяна Острікова
object(WP_Term)#13150 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13151 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті