«Кожен закон, у тому числі і бюджет – це компроміс», – Тетяна Острікова

Народний депутат фракції «Об’єднання «Самопоміч», член Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики – про плюси та мінуси змін до Податкового кодексу та бюджету країни на 2017 рік.

Кожен закон, у тому числі й основний фінансовий документ держави, є наслідком компромісу та врахування пропозицій різних політичних сил, які не завжди продержавницькі та такі, що дбають про людей.

І законопроект №5368 про зміни до Податкового кодексу є яскравим прикладом такого компромісу. Він містить як позитивні для платників норми, так і мінуси, до яких я зараховую:

– відсутність політичної волі щодо передачі в адміністрування Мінфіну електронних реєстрів та баз даних ДФС;

– запровадження 2% ренти на важкодоступні свердловини при відсутності чіткого визначення, що саме до них належить;

– зміни в оподаткуванні лотерейного бізнесу, які втричі зменшать надходження до бюджету від цієї прибуткової галузі;

– створення законодавчих підстав для несплати чи розстрочення ввізного ПДВ щодо окремих видів бізнесу;

– деякі питання оподаткування, які стосуються окупованих територій та лінії зіткнення. Поруч з позитивними нормами щодо звільнення від оподаткування податком на нерухоме майно та платою за землю (бо таке майно може бути знищеним, пошкодженим, або людина не має до нього доступу та не користується ні майном, ні землею), є норми щодо платників, які здійснюють свою діяльність на окупованих територіях та, ймовірно, фінансують терористів.

Це може бути першим тривожним сигналом початку економічної реінтеграції.

Тому навіть при всьому бажанні підтримати хороші норми, з огляду на перелічені мінуси, за законопроект №5368 про зміни в Податковий кодекс фракція «Об’єднання «Самопоміч» не голосувала.

Окрім того, для себе виділяю також 3 найбільші недоліки прийнятого бюджету на 2017 рік:

1. Оборонний бюджет. На жаль, бюджет оборони залишається закритим, і заходи цивільного контролю над витратами в законодавстві відсутні. Нам говорять, що питання бюджету оборони вирішене на РНБО, куди народні депутати не входять. Згідно із законом, Мінфін лише бере доведений йому від РНБО показник на бюджет оборони та зазначає його в бюджеті. Тому важливим є громадський та парламентський контроль, принаймні, за тими закупівлями, які можна побачити.

2. Результати підвищення мінімальної заробітної плати до 3200 гривень. Щодо більшості випадків негативних наслідків, у тому числі поправками «Самопомочі», усунуто вплив цього підвищення на зростання тих чи інших платежів або показників, як, наприклад, судовий збір чи штрафи. Однак негативним є той факт, що поправки про зростання єдиного податку для ФОПів 2-ї групи були відхилені.

3. Бюджет силовиків. Звісно, держава повинна добре їх фінансувати, щоб вони виконували правоохоронну функцію. Але відчутних результатів реформи поліції та прокуратури ми не бачимо. Натомість з цього бюджету фінансуються придбання елітних автомобілів за високими цінами.

Тепер щодо позитивних змін.

Освіта. У бюджеті 2017 року належну увагу приділено освіті, що є вкрай важливим для мене як для мами двох дітей шкільного віку. Середній розмір зарплати вчителя становитиме 6000 грн. Це вирішить кадрову проблему в державних школах, куди вчителі не хочуть йти працювати за 3000 грн. У нашій школі вчителі дуже сподіваються на заплановане в бюджеті підняття їх заробітної плати на 50%. І єдине, чого бояться – що курс долара і, відповідно, ціни – зростуть. І вийде, що в одному місці додали, а в іншому стільки ж забрали. У бюджет закладено курс долара 27,2. Також вирішено питання фінансування профтехосвіти, яке покладено на обласні державні адміністрації, а, отже, гарантовано коштами з Державного бюджету. Вчитель без категорії буде отримувати від 4 до 5 тисяч гривень.

Медицина. Зростання заробітних плат лікарів на 36,3%. В середньому зарплата лікаря буде близько 6000 грн. Вперше за 10 років 5,9 млрд грн закладено на централізовану закупівлю ліків для важкохворих – онкохворі, хворі на СНІД та туберкульоз. Закладено перші цеглини для реформи медичних закладів щодо фінансування медичних послуг, а не ліжко-місць.

Дороги. Вперше створено Дорожній фонд, якому виділено 14,2 млрд грн. Це гарантовані державою гроші на будівництво доріг, які будуть розподілені протягом року, а не освоюватимуться в останній момент через корупційні схеми в «Укравтодорі».

Сільськогосподарський товаровиробник. У проголосованому Держбюджеті 2017 року передбачено, що більше 4 млрд гривень сплаченого ПДВ сільгоспвиробниками м’яса, молока, птиці, овочів та фруктів, будуть автоматично повернуті їм у наступному звітному періоді. Окрім того, бюджетом передбачено: 300 млн на програму компенсації ставок за кредитами фермерам; 500 млн на програму підтримки сільськогосподарського машинобудування (трактори та інша техніка); 700 млн на програму гарантування державою сільськогосподарських кредитів; 500 млн на дотацію через обладнання для збирання молока виробникам молока в приватному секторі. Це покращить якість молока і, відповідно, вплине на ціну його реалізації.

Митниця та боротьба з контрабандним товаром.
Для закриття «дірок» на митниці державі потрібно забезпечити всі митні пости сканерами, вагами, іншими засобами технічного контролю. Наявність електронних приладів зробить заходи митного контролю більш швидкими та ефективними. Бюджетом передбачене окреме фінансування цих програм. Для боротьби з реалізацією контрабандного товару всередині країни зроблено перший крок щодо запровадження касових апаратів при торгівлі найбільш дорогими товарами: технікою та електронікою, де великі мережі ховаються за спрощенцями, щоб не платити податки і реалізовувати контрабандний товар.

Адміністрування податків.

Передбачено один реєстр відшкодування ПДВ з хронологією подання заявок БЕЗ висновку ДФС, який надавався в ручному режимі і дозволяв порушувати хронологію відшкодування. А також тепер достатньою підставою для визнання податкового кредиту є зареєстрована в СЕА податкова накладна.

Це означає, що податківці більше не зможуть чіплятися до реквізитів податкової накладної та ланцюга постачання товару. Передбачено електронний кабінет платника податків, створено реєстр податкових консультацій на сайті ДФС. Окрім того, фіскальній службі заборонено розривати договір на електронно-цифровий підпис.

Також скасовано збір до пенсійного фонду з операцій купівлі іноземної валюти.

Ліквідовано пільгу при імпорті газу для «Нафтогазу», чим усунуто підстави для зловживання монопольним становищем на ринку. Це сприятиме розвитку місцевого ринку газу.

Ліквідовано підставу для зловживання на АЗС із сплатою акцизного податку при роздрібному продажі пального. Роздрібний акциз скасовано та приєднано до акцизу при імпорті і виробництві пального. Враховано поправку «Самопомочі», щоб бюджети міст, сіл, селищ та ОТГ отримали для потреб їх мешканців суми цього акцизу в автоматичному порядку на рівні не менше, ніж в 2016 році.

Відтак, для мене позитив Держбюджету на 2017 рік перевищив вищевказані мінуси.

Тетяна Острікова
object(WP_Term)#13028 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13029 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті