Що зробила і зробить «Самопоміч» для очищення української політики від корупції

Чи можливо усунути олігархів від політики і як це зробити?

Як забрати в них доступ до державних ресурсів, припинити розкрадання і, врешті, повернути гроші до бюджету?

Чи можливо нарешті зняти депутатську недоторканність?

Що буде з тими депутатами та посадовцями, які не можуть пояснити походження своїх мільйонних статків?

СПРОТИВ І БОРОТЬБА З КОРУПЦІЄЮ

Найбільш корумпованою країною в Європі і Центральній Азії є Україна, на другому місці Сербія, на третьому – Росія. Такими невтішними є дані дослідження Transparency International, опублікованого в листопаді 2016 року.

Проте, навіть якщо б таких досліджень не було, сумнівно, чи в Україні є людина, яка б не відчувала корумпованості всієї системи державної влади. Побутова корупція, яку люди відчувають на собі, сплачуючи шкільні внески, що насправді є прихованими хабарами, купуючи найнеобхідніші ліки в лікарнях, відкуповуючись від штрафу за перевищення швидкості – це лише наслідок політичної корупції у владі.

Сама політична корупція є наслідком замкнутого кола виборів.

Щоразу, коли відбуваються вибори, новостворені політичні проекти, політичні партії, а також кандидати, які йдуть у депутати в мажоритарних округах, потребують фінансування, щоб оплатити політичну рекламу або «гречку», адмінресурс чи інші «передвиборчі» технології, а також «захистити» результати своїх виборів. За цим майбутні депутати звертаються до олігархів, які мають гроші та можуть забезпечити різні способи мотивації виборця – від гречки до залякування, підконтрольні чи власні медіа, щоб переконати виборця, а також корумпованих слідчих, прокурорів, суддів і, зрештою, ЦВК, щоб гарантувати результат.

Партії чи кандидати отримують кошти, доступ до медіа, чорні технології і гарантії уникнення відповідальності за будь-які зловживання. У результаті виборів вони проходять до Верховної Ради чи органів місцевого самоврядування та отримують вплив на процес прийняття рішень.

Тоді неминуче настає момент розплати. І ті, хто прийшли до влади за підтримки олігархів, починають повертати кредит. А повертати вони його можуть лише за кошти державного бюджету (тобто людські кошти) – через непрозорі закупівлі чи прямі дотації галузям, які контролюють олігархи, через приватизацію державного майна за копійки, через доступ до природних монополій – вугілля, нафти, газу, електроенергії та інших. На рівні місцевих органів влади теж можна розраховуватись за допомогу на виборах – через виділення землі, доступ до оренди приміщень та отримання в управління чи у власність комунальних підприємств, надання дозволів, зокрема, забудовникам, ліцензій та іншого.

Залежні слідчі, прокурори і судді потрібні для того, щоб прикрити усі незаконні оборудки, а ще для того, аби допомагати олігархам грабувати награбоване один в одного.

Влада = політичний бренд + олігархічні гроші + олігархічні медіа + «гречка» + залежний суд і  органи правопорядку + розплата грошима українців і українськими ресурсами.

Аби це замкнуте коло розірвати, потрібно зробити три ключові речі.

По-перше: потрібно усунути олігархів від впливу на політичні партії та вибори і забезпечити вибори на пропорційній основі за відкритими списками, щоб люди усвідомлено обирали тих, кого вони хочуть бачити в парламенті.

По-друге: люди повинні мати доступ до інформації про статки їхніх обранців. Вони мають право знати, кого вони обирають, скільки в кандидата нерухомості, автівок, готівки чи церков.

По-третє: відповідальність за корупцію має бути невідворотною. Необхідні антикорупційні органи та антикорупційні суди, які будуть проводити розслідування та судити тих політиків чи посадовців, які не здатні пояснити джерела своїх доходів та майна, а також нової якості слідчі органи, прокуратура та суди, щоб боротися з корупцією нижчого рівня.

Наша мета:

Влада = цінності + політична партія + справжні вибори + прозорість + відповідальність.

УСУНЕННЯ ОЛІГАРХІЧНОГО ВПЛИВУ НА ПОЛІТИКУ

Без зміни системи жодні вибори – дочасні чи чергові – не змінять нинішнього стану речей. Тому перше, що слід зробити  – це відрізати олігархів від політики. У повній мірі це зробити майже неможливо, але мінімізувати вплив олігархічного капіталу на політику держави цілком реально.

Для цього насамперед необхідні нові правила виборів – новий закон про вибори на пропорційній основі за відкритими партійними списками, який знищить мажоритарну систему, що є найпростішим способом приводити до влади «потрібних» людей, купуючи голоси виборців. Попри те, що у Верховній Раді зареєстрований законопроект, розроблений за участю експертів, без тиску з боку людей політичні сили не матимуть бажання позбутися старого закону про вибори, хоча всі обіцяли це зробити своїм виборцям. Фракція «Самопоміч» є єдиною політичною силою, яка відкрито, послідовно і активно підтримує прийняття цього закону. Інакше шансів на більш незалежний від олігархів парламент і уряд Україна не матиме.

Принциповий крок для усунення олігархів від політики – призначення нового складу ЦВК, замість того, що був призначений ще Януковичем. Внести у парламент кандидатури членів Центральної виборчої комісії мав Президент України, який нехтував цим обов’язком більше 2-х років. Влітку 2016 р. Президент України вніс подання на звільнення членів ЦВК та призначення нового складу, у тому числі завдяки позиції Олега Березюка, Єгора Соболєва та майже всіх депутатів фракції, які публічно зверталися до Президента з вимогою замінити ЦВК. Серед кандидатів до нового складу ЦВК є кандидат від «Самопомочі» Євген Радченко – представник громадянського суспільства, один із найдосвідченіших фахівців з виборчих систем та виборчого права. Зараз призначення ЦВК має розглянути Верховна Рада, і депутати фракції «Самопоміч» будуть працювати, щоб максимально пришвидшити цей розгляд.

Через те, що більшість медіа України прямо чи опосередковано контролюються олігархами, політична реклама є одним з ключових елементів маніпуляції та відвертої брехні, що відіграє критичну роль у приведенні до влади лояльних до олігархів політиків. Олег Березюк та Єгоор Соболєв подали законопроект «Про заборону політичної реклами», щоб політики і на національному, і на місцевому рівнях позбулися залежності від великих фінансово-промислових груп та перестали обслуговувати їхні інтереси. Передбачуване небажання політиків, підконтрольних олігархам, приймати цей закон, ускладнює його голосування, проте депутати фракції «Самопоміч» вірять, що прийде час, коли під тиском людей парламент буде змушений змінити виборчу систему та заборонити політичну рекламу, і роблять все, щоб наблизити цей момент – пропонують проекти рішень та популяризують їх серед людей та експертів.

Депутати фракції «Самопоміч» вважають, що державне фінансування партій також сприятиме усуненню олігархів від політики та зробить політичні сили більш незалежними та стійкими до спокус. Депутати нашої фракції були серед співавторів закону із впровадження міжнародних стандартів фінансування політичних партій. У 3-му кварталі 2016 року політичні партії вперше отримали державне фінансування. Партія «Самопоміч» отримала додаткові надходження завдяки дотриманню гендерного балансу, адже стала єдиною фракцією в парламенті, в якій більше третини депутатів становлять жінки.

Беззастережне усунення олігархів від політики неможливе без нового закону про вибори на пропорційній основі за відкритими списками, нового складу ЦВК та заборони політичної реклами. Але зробити це важко, тому що ці кроки  зруйнують вплив олігархів на політичний процес, а підконтрольні олігархам депутати не мають наміру руйнувати систему, яка приводить їх до влади.

Тому «Самопоміч» переконана, що ще одним, вкрай важливим фронтом боротьби з олігархічним впливом на політику, є зменшення привабливості для олігархів участі у політичних процесах. Депутати фракції послідовно працюють над тим, щоб обмежити доступ олігархів до публічних фінансів, державних підприємств та природних ресурсів.

До прикладу, на багатьох підприємствах, які є державними або де держава володіє більш ніж 50%, склалася ситуація, коли підприємствами фактично керували підконтрольні олігархам менеджери, які не вважали за необхідне сплачувати до бюджету дивіденди. Вікторія Войціцька та Лев Підлісецький були серед розробників закону про повернення підприємств з державною часткою понад 50% під державний контроль. Це дало можливість повернути «Укрнафту» під контроль держави та залучити значні кошти до Державного бюджету України – з моменту прийняття змін ПАТ «Укрнафта» виплатило 2,5 млрд грн дивідендів.

Андрій Журжій, Вікторія Войціцька та Лев Підлісецький ініціювали кримінальні провадження, щоб змусити «Укрнафту» сплатити до бюджету 10 мільярдів накопиченого податкового боргу. Вочевидь, цим повинні займатися не депутати, а Державна фіскальна служба, яка, однак, через корупційні зобов’язання не зацікавлена в поверненні цих грошей до бюджету.

Вікторія Войціцька постійно оприлюднює схеми стосовно найбільш ласих монополій – нафти, газу, електроенергетики і активно бореться з такими схемами у парламенті. Через таку позицію Вікторію та її родину вже неодноразово залякували, у тому числі вчиняючи замах на життя родини. На жаль, Служба безпеки України не змогла розслідувати жодного із таких випадків.

Також «Самопоміч» є єдиною політичною силою в парламенті, яка веде публічну боротьбу за незалежність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Сьогодні НКРЕКП – одне з головних джерел корупційного збагачення у підпорядкуванні однієї особи – Президента України. Зокрема, НКРЕКП несе відповідальність за нарахування тарифів, а також встановила необґрунтовану формулу для визначення вартості вугілля в ціні електроенергії. Завдяки цій формулі компанії ДТЕК, що належать «олігарху номер 1», отримують понад 10 млрд грн на рік надприбутків, які їм сплачують зі своїх кишень люди, громади та держава.  «Самопоміч» бореться за скасування такого рішення.

ПУБЛІЧНІСТЬ ТА ПРОЗОРІСТЬ

Депутати фракції «Самопоміч» брали участь в розробці та просуванні потужного антикорупційного законодавства, що відкрило реєстри власності, дозволило конфісковувати майно посадовців, яке вони не можуть пояснити, зобов’язало декларувати майно, записане на інших людей.

Усі розуміли, що політики та високопосадовці отримують надприбутки, проте донедавна масштабів не знав ніхто, тому що статки посадовців були приховані до вересня 2016 року, коли запрацювали е-декларації. Єгор Соболєв, який був ініціатором та ідеологом е-декларування, став першим депутатом, який оприлюднив свою декларацію.

Варто зазначити, що е-декларації та відкриті реєстри усіх видів були під загрозою від самого початку. Були нескінченні спроби перенести дату е-декларування, прибрати з декларацій готівку та інші ініціативи, як б невілювали саму ідею. Єгор Соболєв і Павло Костенко  разом з громадськими організаціями та за підтримки міжнародних організацій змогли захистити ідею, тож у вересні 2016 люди побачили, чим насправді володіють їхні обранці, а також інші високопосадовці і судді. Зрозуміло, що люди жахнулися масштабів накопичених статків. Проте, це лише перший крок, найбільш інформативним буде 2017 рік, коли всі побачать динаміку статків – як збільшаться доходи е-декларантів за наступний рік.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Е-декларування мало дати людям інформацію про статки тих, за кого вони голосують, та тих, кого призначають їхні обранці. Але більшою мірою е-декларування – це інструмент для антикорупційних органів, які мають перевіряти джерела та законність отриманих доходів високопосадовців.

Для цього були створені Національне Антикорупційне Бюро України (НАБУ) та Національне Агентство з Запобігання Корупції (НАЗК), над вдосконаленням законодавства яких активно працювали Єгор Соболєв, Павло Костенко та Олена Сотник. До прикладу, розуміючи, що антикорупційні органи мають бути високорезистентними до корупції, депутати «Самопомочі» домоглися незалежності добору та встановлення високих заробітних плат для працівників антикорупційних структур.

Щоб НАБУ могло ефективно працювати, депутати фракції «Самопоміч» разом з громадськими активістами активно відстоюють законопроект, який дозволить НАБУ самостійно проводити слідство та знімати інформацію з каналів зв’язку за рішенням суду. Це збільшить самостійність НАБУ та зменшить ризики витоку інформації. Єгор Соболєв є серед авторів законопроекту та  обстоює незалежність НАБУ у слідчих діях.

Зараз депутати фракції «Самопоміч» протидіють численним спробам встановити контроль над антикорупційними органами, який намагаються внести через зміни до закону «Про прокуратуру». Прокуратуру, яку Україна успадкувала від Радянського Союзу у вигляді карального органу з надмірними повноваженнями, знову намагаються перетворити на інструмент політичних репресій. Останні зміни до закону «Про прокуратуру» та зареєстровані проекти змін демонструють тенденцію до відновлення авторитаризму в Україні.

Особливо загрозливими є спроби Генпрокуратури взяти контроль над справами НАБУ та перспектива втручання прокурорів в усі судові процеси.

Олена Сотник впродовж двох років протидіє спробам прокуратури повернутися в радянське минуле. Крім того, Олена Сотник відстоює запровадження системи досудового розслідування, яка би гарантувала дотримання людської гідності і прав людини. З огляду на це, Олена Сотник є автором низки законопроектів, які мають на меті покращення системи правопорядку.

Ще одним критичним завданням для подолання корупціє є зняття депутатської недоторканності. З огляду на те, що немає 300 голосів в парламенті для внесення змін до Конституції, щоб зняти недоторканність,  це питання не вирішується вже 2 роки. Водночас проблема не так в Конституції, як в процедурах її зняття, які у законі навмисно виписані у такий спосіб, щоб у депутата було максимум можливостей уникнути відповідальності, зокрема, і втекти за кордон, що ми вже неодноразово спостерігали. Тому потрібно максимально обмежити обсяг недоторканності, спростити механізм зняття недоторканності парламентом, щоб запобігти втечі народних депутатів від слідства і, зрештою, уникненню відповідальності.

За ініціативи Андрія Журжія депутати «Самопомочі» Роман Семенуха, Ірина Подоляк та Оксана Сироїд розробили проект закону, який фактично дозволить зняти депутатську недоторканність: дозволить обшук та огляд особистих речей і багажу, транспорту і житла народного депутата на рівні з іншими громадянами України без дозволу Верховної Ради; заборонить народному депутату виїжджати з України з моменту внесення подання про зняття недоторканності; надасть можливість народним депутатам відмовитись від недоторканності; суттєво скоротить строки розгляду питання про зняття недоторканності. Фракція буде вимагати прийняття цього законопроекту найближчим часом.

Проте потрібно розуміти, що будь-які антикорупційні органи, що зможуть діяти без обмежень депутатської недоторканності, навіть озброєні е-декларуванням та правом проводити самостійне слідство, будуть безсилими, якщо рішення у справах проти корупціонерів будуть приймати корумповані судді.

Оксана Сироїд, Олена Сотник та Руслан Сидорович в процесі розробки змін до Конституції щодо правосуддя обстояли положення, які відкривають шлях до очищення судової влади. Саме завдяки позиції «Самопомочі»,  кандидати на посаду судді будуть перевірятися на доброчесність і в разі, якщо спосіб життя судді не відповідатиме його офіційним доходам, такий суддя може бути звільнений з посади. Верховна Рада більше не буде призначати та звільняти суддів, бо не має для цього компетенції. З березня 2017 року утворюється Верховний Суд, до якого судді будуть добиратися за відкритим конкурсом і куди зможуть потрапити юристи з-поза меж суддівського корпусу, що раніше не було можливим. Однак для формування судів з якісних людей недостатньо лише закону. Зараз все залежатиме від позиції Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, від активної позиції громадськості і публічності процесу добору.

Окрім цього, депутати «Самопомочі» разом з представниками громадськості працюють над законопроектом про антикорупційні суди, які будуть розглядати всі справи, що їх сьогодні розслідує НАБУ.

Кінцевим етапом ефективності судової системи є виконання судових рішень, яке донедавна могла здійснювати лише державна виконавча служба. Державна виконавча служба перетворилась на одне з найбільш корумпованих відомств, яке за хабарі на свій розсуд або виконує рішення суду або ні, внаслідок чого в Україні виконується менше 20% судових рішень. Руслан Сидорович став одним з ініціаторів та разом з провідними українськими та міжнародними експертами підготував пакет рішень, які були прийняті парламентом для реформування системи.

У підсумку слід зазначити, що боротьбу з корупцією «Самопоміч» визначає як один із пріоритетів діяльності фракції в парламенті. Проте «Самопоміч» усвідомлює, що процес потребує досконалого планування кожної ланки, а також підтримки людей для подолання опору корумпованої системи.

НАСТУПНІ КРОКИ:

Фракція «Самопоміч» буде наполягати на прийнятті нового виборчого закону на пропорційній основі за відкритими списками, призначенні нового якісного складу ЦВК та забороні політичної реклами. Це непростий шлях, бо в ньому не зацікавлені підконтрольні олігархам політичні сили. Але це єдиний спосіб усунути олігархів від політики та публічних фінансів і державних ресурсів.

НКРЕКП має працювати як незалежний регулятор, щоб гарантувати прозорий доступ до видобутку/виробництва, зберігання, транспортування, дистрибуції та продажу нафти, газу, електроенергії та тепла. Тому депутати «Самопомочі» готують нову редакцію закону про регулятора. Також «Самопоміч» працює над проектом закону, який запропонує нові прозорі механізми управління державною власністю та процедури приватизації.

Е-декларування відкрило людям очі на справжні статки посадовців. Але це тільки перший крок – тепер цими статками має  опікуватися НАБУ. Щоб НАБУ могло діяти незалежно, депутати будуть наполягати на прийнятті закону, який дозволить НАБУ проводити слідчі дії самостійно та здійснювати прослуховування за рішенням суду. Це зробить антикорупційні органи ефективними та створить запобіжник проти витоку інформації. Також «Самопоміч» буде чинити спротив подальшим спробам взяти під контроль антикорупційні органи, боротися за політичну незалежність Генеральної прокуратури, за фаховість прокурорів, а також за зміну радянської системи досудового розслідування.

Депутати фракції «Самопоміч» розробили проект закону, який фактично дозволить зняти депутатську недоторканність депутатів Верховної Ради. Фракція буде вимагати прийняття цього законопроекту найближчим часом.

З березня 2017 року утворюється Верховний Суд, до якого судді будуть добиратися за відкритим конкурсом. Проте залишається відкритим питання добрих намірів людей, які будуть здійснювати судову реформу. Постійними є спроби відкрити доступ до Верховного Суду «своїм» людям, зокрема, з освітою міліціонерів, тож процес призначення суддів буде під пильною увагою депутатів фракції «Самопоміч».

Судова реформа передбачала, що має створитися новий Вищий антикорупційний суд. Але чіткого розуміння, як цей суд має працювати, які справи розглядати і які там мають бути судді, не було. Зараз депутати фракції «Самопоміч» працюють разом з громадськістю над підготовкою законопроекту про антикорупційні суди. Ідея законопроекту – щоб всі справи, які розслідує НАБУ, розглядалися окремим Вищим антикорупційним судом, а оскарження – антикорупційною палатою у Верховному Суді. Для того, щоб судді в антикорупційному суді і палаті були справді незалежними, має бути окрема процедура добору їх незалежною комісією і окремі, дуже жорсткі вимоги до кандидатів.

Окремою проблемою є якість підготовки фахівців для правничих професій. Поганий лікар може позбавити тебе життя, а хороший – його врятувати. Правник – робить те саме зі свободою і власністю. Саме тому в багатьох державах до лікарів та правників є підвищені, порівняно з іншими професіями, вимоги до навчання, стажування, відповідальності. Фракція «Самопоміч» працює над реформою юридичної освіти, яка передбачає жорсткий відбір, лише денну форму навчання для юристів та складання всіма випускниками правничих шкіл єдиного кваліфікаційного іспиту. Ця реформа є вкрай необхідною для того, щоб в Україні працювали гідні та професійні судді, прокурори, адвокати, без яких неможливими будуть справедливі суди та ефективні органи правопорядку, а отже – боротьба з корупцією ніколи не завершиться успіхом.

object(WP_Term)#12919 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12920 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті