Як «садять» президентів: успішні приклади розслідування корупції високопосадовців

Успішних прикладів розслідування корупції посадовців найвищих рангів у світі стає все більше.

Колишніх президентів Перу та Гватемали після викриття корупційних злочинів притягнули до відповідальності, тож сьогодні вони відбувають покарання у тюрмі. Екс-очільники Панами та Тунісу стали фігурантами антикорупційних розслідувань та були заочно засуджені, однак втекли з території своїх країн і сьогодні переховуються від правосуддя.

Проте є країни, які не змогли юридично довести вину екс-президентів та їх прибічників, які вивели із національних бюджетів сотні мільйонів доларів та довели рівень життя громадян до плачевного. Серед них і Україна…

Альберто Фухіморі

Екс-президент Перу
(1990-2000)

fuhimori

Період правління Фухіморі супроводжувався становленням авторитарного режиму, порушенням прав людини та організацією «ескадронів смерті» для боротьби із ліворадикальними рухами.

Окрім вироків та тюремних строків за зловживання владою та організацію «ескадронів смерті».

У липні 2009 року був засуджений на 7,5 років тюрми за хабар у розмірі 15 мільйонів доларів, який він заплатив голові Національної розвідувальної служби, а у вересні 2009 року – ще на 6 років за організацію незаконного прослуховування телефонних переговорів та використання бюджетних коштів для підкупу журналістів, політиків і бізнесменів під час виборчої кампанії 2000 року. У обох випадках Фухіморі визнав свою вину.


Отто Перес Моліна

Екс-президент Гватемали
(2012-2015)

Guatemalan President Otto Perez speaks during a press conference at the presidential house in Guatemala City on August 31, 2015. AFP PHOTO Johan ORDONEZ

У 2015 році Генеральна прокуратура Гватемали звинуватила тоді ще чинного президента Переса Моліну у злочинній змові, контрабанді та хабарництві у зв’язку із корупційною схемою, виявленою у діяльності митних органів країни.

1 вересня 2015 року Конгрес позбавив Переса Моліну недоторканності та судового імунітету, а 2 серпня суд задовільнив запит на його арешт.

Після цього він подав прохання про відставку.

Заарештований та перебуває у тюрмі «Матаморос».


Рікардо Мартінеллі

Екс-президент Панами
(2009-2014)

PAN01. CIUDAD DE PANAMÁ (PANAMÁ), 18/11/2013.- El presidente de Panamá, Ricardo Martinelli, muestra un recibo para la entrada a EEUU emitido por el programa "Global Entry" de la Oficina de Aduanas y Protección de Fronteras de EEUU hoy, lunes 18 de noviembre de 2013, en la Ciudad de Panamá (Panamá). Panamá es el cuarto país en el mundo en dar inicio al programa de agilización migratoria para el ingreso de viajeros a EEUU. EFE/Alejandro Bolívar

Припускають, що разом із близькими соратниками, він допоміг сотням мільйонів доларів «перекочувати» із державного бюджету у їхні кишені.

Верховний суд Панами висунув йому обвинувачення у можливій причетності до корупції, хабарництва, незаконного стеження за опозиціонерами та громадянами країни, нелегальної торгівлі панамськими візами.

Сьогодні переховується від правосуддя, швидше всього, у розкішному маєтку в Маямі.


Зін ель-Абідін Бен Алі

Екс-президент Тунісу
(1989-2011)

Tunisian President Zine El Abidine Ben Ali is seen before France's President Nicolas Sarkozy's departure ceremony at Tunis airport April 30, 2008 . REUTERS/Jacky Naegelen/Pool (TUNISIA)

Обвинувачується у розкраданні до 2,6 млрд доларів у громадян Тунісу.

У 2011 році покинув країну під тиском масових демонстрацій, викликаних його авторитарним стилем управління та різким погіршенням економічної та соціальної ситуації в країні.

Сьогодні переховується від правосуддя у Саудівській Аравії.

Заочно засуджений Військовим трибуналом Тунісу до довічного ув’язнення за звинуваченням у вбивстві демонстрантів під час розгону протестів на початку 2011 року.


Мохамед Хосні Мубарак

Екс-президент Єгипту
(1981-2011)

mubarak

Обвинувачується у розкрадання одного мільярда доларів у народу Єгипту.

9 травня 2015 року Мубарака засудили до трьох років позбавлення волі за присвоєння 14 мільйонів доларів, виділених на ремонт президентських палаців та резиденцій.

Як стало відомо, кошти пішли на приватні вілли та офіси в Каїрі, Шарм-Ель-Шейху та Ель-Анамейне на середземноморському узбережжі.

Однак екс-президент вийшов на свободу 13 травня 2015 року. Сьогодні політичних зусиль, аби колишній президент та його сім’я постали перед правосуддям, практично не докладається.


Віктор Янукович

Екс-президент України
(2010-2014)

Межигір’я, вартістю мільйони доларів, стало символом надмірностей Януковича, а також його незграбних спроб приховати ці надмірності. Однак цей маєток – лише верхівка айсберга.

Янукович втік з України у 2014 році, встигнувши перед цим «втопити» в озері тисячі документів із записами про операції з нерухомістю та мільйонними платежами сумнівного походження, величезними сумами державних активів, які опинились у приватних руках.

У лютому 2014 року Янукович втік у Росію до того, як Україна висунула обвинувачення у незаконному присвоєнні майна. До сьогодні купається у розкошах без будь-яких наслідків.


sobolevЄгор Соболєв,
народний депутат «Об’єднання «Самопоміч»,
голова Комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції:

«Нинішній президент України Петро Порошенко також порушив закон «Про протидію корупції». Я особисто вписував у законодавство умови про те, що майно, яке належить посадовцю опосередковано – через іншу компанію або підставну фізичну особу, але по факту він ним розпоряджається, має бути записане в його декларації. І нещодавно журналісти-розслідувачі програми «Схеми» показали це майно: президент не задекларував віллу, якою володіє в Іспанії.

Сьогодні, за оцінкою голови «Transparency International» Хосе Угаса, Латинська Америка досягла того, про що мріємо ми – покарання топ-корупціонерів. Фігурантами антикорупційних розслідувань стали ключові політики Бразилії та Гондурасу. Вже сидять за корупцію президенти Перу та Гватемали. Гватемала – взагалі приклад майбутнього. За «дерибан» ув’язнені голова держави, половина парламенту і ключові міністри.

Тому обов’язок детективів українського Національного антикорупційного бюро та прокурорів Антикорупційної прокуратури – показати нашому суспільству та світовій спільноті, що вони готові розривати кругову поруку, ставити перед законом посадовців, які не спроможні пояснити своє майно або приховують його. Для цього ми дали їм усі повноваження у кримінальному і кримінально-процесуальному кодексах та дали добре фінансування за рахунок платників податків.

Секрет успіху також полягає у важкій роботі активних громадян. Суспільству треба робити дві речі. По-перше, домагатися від чинних політиків призначення справжніх прокурорів, слідчих та суддів. Тому ми зараз підготували закон про утворення Антикорупційного суду, де вибір суддів має робитися за допомогою Європейського союзу, США та Канади. Щоби прийшли нові, принципові та непідкупні судді і допомогли детективам НАБУ та прокурорам Антикорупційної прокуратури розірвати топ-клептократів.

object(WP_Term)#13029 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13030 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті