Кому потрібні позачергові вибори Парламенту?

Автор Любомир Зубач

Періодично в країні загострюється дискусія щодо необхідності дочасних виборів до Верховної Ради України. На сьогодні тональність та динаміка більшості закликів з цього питання залежить, в кращому випадку, від політичної кон’юнктури, а у гіршому – інспірована спецслужбами держави-агресора, які максимально зацікавлені у дестабілізації ситуації в Україні.

Причому, цю політичну кон’юнктуру формують в більшості не опозиційні, всупереч усталеній думці, а провладні партії, рейтинг яких постійно знижується, тому їх технологи шукають слушну нагоду для оголошення позачергових виборів.

Чи потрібні Україні дочасні вибори парламенту?

Не виключено, зважаючи на рекордно низький рівень довіри як до Верховної Ради, так і інших інститутів влади.

Чи доцільно ці вибори проводити зараз?

Недоцільно, зважаючи на існуюче status quo. Їх проведення та результат у кінцевому підсумку лише зашкодять державі.

Тому «Самопоміч» готова підтримати дочасні вибори парламенту за двох умов:

– зміни виборчого законодавства;

– зміни складу Центральної виборчої комісії.

Очевидно, не потрібно пояснювати, чому майбутню виборчу кампанію не може організовувати склад ЦВК часів злочинця Януковича. Виникає лише риторичне питання, чому на третьому році після Революції Гідності цей склад Центральної виборчої комісії продовжує працювати?! А от питання виборчого законодавства потребує глибшого пояснення…

Теперішня виборча система побудована таким чином, що половина депутатів парламенту обираються за партійними списками, половина – у мажоритарних округах. При цьому партійні списки закриті, тобто формуються виключно політичними партіями без механізмів впливу виборців на ієрархію кандидатів.

Щодо мажоритарних округів, то вони жодним чином не забезпечують взаємодію депутата з людьми (як це прописано в теорії), натомість є трампліном для потрапляння олігархії в парламент. Зрозуміло, що витративши мільйони доларів для «обрання» до парламенту, подальші зусилля скеровуються не на законотворення, а на лобіювання бізнесових та кланових інтересів.

Наявна виборча система є гібридним симбіозом, що включає найгірші зразки відомих виборчих систем та «цементує» олігархічну модель, що не допускає нових людей без фінансового ресурсу до влади.

«Самопоміч» підтримує принципово іншу виборчу модель – пропорційну систему з відкритими списками, якій віддають перевагу більшість цивілізованих країн світу.

Ця система передбачає висування кандидатів політичними партіями, що забезпечує політичну структурованість та відповідальність. Але місце кандидата у кінцевому виборчому списку визначається голосами виборців. Адже у бюлетенях по відповідних округах зазначаються кілька кандидатів від кожної партії, і люди «ставлять галочку» не лише щодо партії, але й щодо кандидата, який їм до вподоби. За таких умов набагато складніше «засіяти гречкою» округ, а партії не зацікавлені висувати невідомих «котів у мішку», адже таким чином понижуватимуть свій рейтинг. Вирішальне значення матиме авторитет кандидата і його публічна діяльність, а не фінансова спроможність.

Такий законопроект насправді вже є зареєстрований у Верховній Раді. Потрібна лише політична воля для його прийняття (наразі з парламентських фракцій тільки «Самопоміч» однозначно висловилась на його підтримку).

Парадоксальність ситуації полягає в тому, що запровадження Верховною Радою цієї виборчої моделі може значно продовжити життя самому парламенту, окрім того, ще й забезпечить вищу ефективність його роботи. Адже просто «купити» виборців без представлення реально виконаної роботи вже не вдасться.

Тому політичні партії змушені будуть зосередитися на корисних для людей справах, щоб на наступних виборах було до чого апелювати. А для добрих справ, як відомо, потрібен час – так і до чергових виборів дотягнути можуть …

Любомир Зубач
object(WP_Term)#12936 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12937 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті