Коли в Україні з’явиться 4G зв’язок?

На початку вересня до Верховної ради був внесений законопроект про радіочастотний ресурс, авторами якого є депутати від «Самопомочі» Олександр Данченко та Роман Семенуха.

Галузеві експерти називають цей закон одним з найважливіших для впровадження технології 4G в Україні.

Ми попросили Олександра Данченка розповісти про можливість впровадження техлогії 4G в Україні та основні новації цього закону.

Для чого запроваджувати технологію 4G, якщо 3G ще не всюди працює? Яка різниця між технологіями 4G та 3G?

3G та 4G – це технології безпровідникового зв’язку, які передбачають не лише передачу голосу, але й високошвидкісний інтернет з каналом передачі даних. Якщо не вдаватися у технологічні особливості кожної з технологій, то одна технологія від іншої відрізняється швидкістю передачі даних (у 4G у кілька разів вище ніж у 3G) та набором додаткових можливостей.

Впроваджувати 4G потрібно, якщоУкраїна хоче бути інноваційною країною. Найголовніше, що потрібно зрозуміти – технологія 3G мінімум на 10 років застаріла: морально та технічно.

Які додаткові функції для користувачів дасть 4G зв’язок?

Сучасні смартфони є повноцінними мобільними комп’ютерами, а відповідно потребують сучасних мереж зв’язку з високошвидкісним доступом до мережі інтернет. У 4G-мережі можна передавати гігабайти інформації миттєво, а найголовніше з високим ступенем захисту даних. Функція VoIP або відеотелефонія стане невід’ємною частино життя кожної людини.

Японські 4G-оператори вже пішли далі і запропонували програмне забезпечення, яке в режимі реального часу здійснює синхронний переклад відео-розмов. Для масового споживача 4G буде цікавим функцією мобільного інтернет-телебачення в HD-якості та системи віртуальної реальності. 4G дасть можливості використовувати «хмарні технології», які можуть персоніфікувати інформацію, виходячи наприклад із геопозиціонування мобільного пристрою.

Завдяки мережам 4 покоління можна буде нарешті реалізувати державні програми, про які чимало говорили та в які безрезультатно вкладено мільйони державних коштів. Мова йде, наприклад, про комплексне рішення для служби з надзвичайних ситуацій, швидкої, медицини катастроф, пожежників та інше. Об’єднані в єдину мережу служби зможуть оперативно інформувати одна одну, за геопозиціонування визначати всіх, хто знаходиться в зоні стихійного лиха, що в свою чергу збільшує шанси на порятунок.

Споживачам потрібно буде купувати інші телефони для 4G?

Сучасні та найбільш популярні персональні мобільні пристрої підтримують технологію 4G та LTE, а тому нічого додатково користувачам купувати не потрібно.

Що таке принцип технологічної нейтральності, який передбачений у законопроекті?

Технейтральність передбачає, що держава створить прозорі та рівні умови розвитку для всіх операторів зв’язку.  Якщо оператор має ліцензії на частоти 900 МГц та 1800 МГц, то зможе на їх базі розгортати мережі 3 та 4 поколінь, навіть якщо не вигравав спеціальних конкурсів та не отримував додаткових дозволів.

А тому це ефективний механізм для стимулювання розвитку телекомунікаційного бізнесу.

Як це працюватиме на практиці для існуючих мобільних операторів?

Сьогодні в Україні при видачі ліцензії зазначається певна технологія, що може використовуватися на цій частоті. При впровадженні технологічної нейтральності буде видаватися ліцензія, в якій буде зазначено декілька технологій, що можуть використовуватися в діапазоні частот, на які видано ліцензію.

Власник ліцензії матиме право впроваджувати нову радіотехнологію в цій смузі (смугах) частот без додаткових погоджень з боку держави.

Якщо операторам не потрібно буде купувати нові ліцензії, то зменшаться надходження до держбюджету?

Законопроектом скасовується рентна плата за користування радіочастотним ресурсом та пропонується новий компенсаційний механізм для держбюджету. Ліцензійну плату буде здійснювати оператор, який отримав ліцензію, яка передбачає виключне або ексклюзивне право на користування обмеженим радіо частотним ресурсом. Розмір такої плати встановлюватиме Кабмін.

Також законопроектом передбачено додаткові надходження до Держбюджету за рахунок проведення аукціонів на право користування РЧР, впровадження та розвитку мереж на базі новітніх радіотехнологій.

Спрощення впровадження сервісів на базі новітніх технологій також опосередковано матиме вплив на бюджет держави. Зазначу, що держави, з цифровими економіками є найбільш багатими у світі, а Україна має всі шанси увійти до їх складу.

Законопроектом передбачений принцип «мовчазної згоди». Що це?

Принцип мовчазної згоди – принцип, згідно з яким суб’єкт господарювання може почати експлуатацію радіоелектронних засобів або випромінювальних пристроїв без отримання погодження від держорганів, за умови якщо це підприємство подало всі необхідні документи, але у встановлений Законом термін не отримало відповідний розрахунок електромагнітної сумісності або мотивовану відмову стосовно його видачі.

Безпосереднє застосування цього принципу — це елемент дерегуляції та відповідає загальноєвропейським тенденціям та вимогам.

Коли реально можна очікувати від операторів запровадження технології 4G?

За умови здійснення комплексної реформи ринку ІКТ в контексті прийняття базових, але фундаментальних законопроектів, то оператори отримають картбланш для здійснення технологічної реформи. Знову ж таки повертаємося до питання технологічної нейтральності та створення рівних умов розвитку для всіх без виключення операторів. Звичайно, що відповідні державні органи повинні створити необхідні частотні та регуляторні умови для операторів.

Якщо оперувати категоріями часу, то в Україні зв’язок 4G з’явиться не раніше першої половини 2018 року.

Олександр Данченко
object(WP_Term)#13026 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13027 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті