Кіраль: «Одноразовий пластиковий пакет – це екологічна катастрофа»

28.01.2019 у Верховній Раді зареєстрували законопроект 9507 «Про зменшення кількості окремих видів відходів з поліетилену в цивільному обігу». Ініціатор розробки проекту, народний депутат від «Об’єднання «Самопоміч» Сергій Кіраль роз’яснює:
«Ми реагуємо на глобальні екологічні виклики в ногу з рештою світу, в тому числі з Європарламентом. Проблема надзвичайно актуальна і для України. Владна коаліція не виконує план асоціації з Євросоюзом, який передбачає ухвалення низки законодавчих актів. «Самопоміч» не збирається зволікати з тими питаннями, які стосуються громадського здоров’я, безпеки життєдіяльності кожного українця».

Цей законопроект є нашою версією рішення Європарламенту, затвердженого 24.10.2018 року, яким запроваджено заборону використання виробів з поліетилену одноразового використання, що включає повну заборону поліетиленових пакетиків та одноразового пластикового посуду, соломинок, мішалок для кави та трубочок-тримачок повітряних кульок.

Сергій Кіраль зауважує: «Якщо на території Євросоюзу накопичується близько мільйона тонн одноразового пластику, то у світі десь понад 150-160 млн тонн поліетилену накопичено вже у морях та океанах. І до тієї кількості додається ще приблизно від 8-ми до 10-ти млн тонн щороку. Згідно з останніми дослідженнями, ми бачимо, що понад 90% питної води, яку ми з вами п’ємо, містить поліетиленові мікрогранули, які ми не бачимо. І вони не виводяться з організму, а накопичуються».

В Україні кожен українець на рік використовує (а отже, викидає) десь півтисячі пакетиків. А проблема в тому, що потреби в такій кількості одноразового поліетилену немає, каже Кіраль.

«Це одноразовий пластиковий пакет, поліетиленовий, тонкий, який безкоштовно роздають в магазинах, і ви його викидаєте практично відразу у смітник вдома. Ці пакети можна замінити торбинками багаторазового використання або, як в багатьох супермаркетах сьогодні, паперовими пакетами, які можна сортувати та які швидко розкладаються».

У продажу з’явились біорозкладальні пакети. Звичайний тонкий поліетиленовий пакет розкладається понад 100 років, на відміну від біорозкладального, якому потрібно лише три роки.

Отже, законопроектом 9507 в Україні фактично забороняється продаж цих одноразових, надлегких тонких пакетів і використання їх в роздрібних мережах. Є винятки – коли потрібно пакувати свіжу продукцію, наприклад, рибу, м’ясо чи сипучі продукти. Кіраль наголошує:

«Потрібно знайти баланс і подумати про безпеку, гігієну і санітарію. Вирішуючи одну проблему, варто пам’ятати, що саме завдяки появі безпечного пакування, як і охолодження продуктів харчування, у світі різко скоротилися епідемії і захворюваність органів травлення».

Окрім цього, законопроектом запроваджується обов’язкове маркування пакетиків. Сьогодні ніхто не розуміє, з чого саме виготовлений цей пакет (чи він біорозкладальний чи ні, які складники тощо).

«Маркування дозволить, з одного боку, класифікувати, чи підпадають ті чи інші види пакетів під дію закону. І також формувати свідомість громадян. Сьогодні вже багато українців надають перевагу купівлі біорозкладальних або паперових пакетиків чи використовують торбинки багаторазового вжитку. Ті, які не несуть шкоди навколишньому середовищу».

Шлях до Європи не можна торувати, не виконуючи взяті на себе зобов’язання, а з питань охорони природного середовища можна ухвалювати «зелені» закони, з якими Україна і до ЄС стає ближчою, і зменшує шкідливі відходи та береже довкілля.
«Над цим законопроектом понад рік працювала група експертів, в тому числі з різних природоохоронних та профільних громадських організацій. Сподіваємось, що той факт, що його співавторами є така велика кількість депутатів, гарантуватиме успішний розгляд законопроекту в Раді».

object(WP_Term)#12917 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини