Кілька мільярдів надприбутків Ахметов може отримати від українців за схемою «зелених» тарифів

Закінчилось непросте засідання Комітету з ПЕК, на якому депутати мали ухвалити узгоджений законопроект щодо «зелених» аукціонів.

Щодо даної тематики маю свою позицію – «зелені» аукціони необхідні. Більше того – необхідні негайно. У них має брати участь якнайширше коло виробників. І лише такі підходи забезпечать високу конкуренцію «зелених» і сприятимуть зменшенню тарифів.

Узгоджений проект закону депутати ухвалили. Знову комітетська більшість зіграла за галузевих лобістів і проти споживача. Замість моєї пропозиції запровадити аукціони вже в І-му півріччі наступного року цей період хочуть відтягнути до 1 січня 2020-го.

Коло учасників навмисне планують звузити лише до найбільших пускових комплексів. Наприклад, у 2020-му році сонячні електростанції потужністю менше 10МВт і вітрові потужністю менше 20 МВт звільнено від аукціонів. А це, між іншим, абсолютна більшість від всіх потужностей ВДЕ. Моя пропозиція – старт аукціонів з потужності 3 МВт. Це дійсно забезпечить конкуренцію.

Не дослухалися колеги і до нашої позиції про необхідність суттєво зниження «зеленого» тарифу через значне здешевлення обладнання та про важливість коректного розподілу потужностей за регіонами для забезпечення балансування енергосистеми.

Якщо погоджений сьогодні документ стане законом, ми не побачимо справжніх аукціонів і суттєвого зниження тарифів альтернативної енергетики ще принаймні кілька років.

Які натомість будуть наслідки?

Щорічне зростання «зеленої» енергетики на 1-2 ГВт завдяки «жирним» тарифам буде витягувати всі соки з інших видів генерації. Зводячи нанівець будь-які спроби модернізувати наші «традиційні» електростанції і підвищити соціальні стандарти роботи їхнього персоналу. Адже існує прогноз, що у наступному році за чинного «зеленого» тарифу зростаюча ВДЕ «вимітатиме» з ринку до 25% виручки. Це значить, якась генерація цю виручку не отримає.

Не будемо також забувати, що підвищення вартості енергетичного «міксу» має хтось оплатити. Крім споживача оплачувати нікому. Це значить населенню, промисловості, школам, лікарням, офісам і всім-всім слід буде готуватися до подальшого подорожчання електроенергії, а значить, до нового стрибка інфляції.

Кому в кишеню підуть оплачені споживачем «зелені» тарифи? Її виробникам.

А хто в Україні виробник альтернативної електроенергії №1? Компанія ДТЕК.

Тож кілька мільярдів надприбутків власник ДТЕК Ринат Ахметов може отримати від українців за схемою «зелених» тарифів. Додатково до мільярдів від Роттердаму+.

Можу попередньо привітати представників Рината Леонідовича в Комітеті ПЕК. Перший раунд ви виграли – отримали погодження документу, який вважаєте вигідним.

Але попереду ще голосування в залі. Наш альтернативний законопроект 8449-5 ми не відкликаємо. Будемо активно боротися за його підтримку більшістю депутатів.

Колеги мають визначитися, чиї інтереси вони відстоюватимуть – галузевих лобістів чи мільйонів українських споживачів.

Наприкінці одна хороша новина. Вдалося протиснути у погоджений проект закону нову для України норму про міжнародний арбітраж щодо інвестпроектів за «зеленими» аукціонами. Це дає більше шансів на участь міжнародних гравців, конкуренція з боку яких, сподіваюсь, буде штовхати тарифи на аукціонах донизу. А значить, ціна для споживача ставатиме нижчою.

Вікторія Войціцька
object(WP_Term)#12923 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12924 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті