Кібератака і податки. Важливо для платників!

Напередодні вступу в силу з 01.07.17 системи блокування ризикових податкових накладних ДФС провела семінар «Обговорення системи блокування податкових накладних» для платників за участі перших осіб ДФС, керівників департаментів та цілого залу бухгалтерів. Як буде відбуватися зупинка, за якими критеріями алгоритм визначатиме, що накладна ризикова, хто, як і на підставі яких документів приймає рішення про розблокування, які наслідки для покупця та продавця, якщо накладна не буде розблокована, та ще багато інших питань обговорювалось в прямому діалозі. Записала собі майже все, що турбує бухгалтерів. Про це напишу окремий пост.

Найбільше обговорювали, що буде з тими підприємствами, які потрапили під кібератаку, через що не зможуть вчасно зареєструвати ПН. Не застосування штрафних санкцій за прострочення до 10 днів подачі податкової звітності та сплати податків, звітна дата або строк подачі/сплати яких припадає на період з 27 червня 2017 до 30 червня 2017 року (включно) цікавила бухгалтерів значно більше, ніж можлива зупинка реєстрації ПН. Оскільки за останні 3 доби в Нацполіцію вже звернулось більше півтори тисячі юридичних осіб, і атака сталась напередодні останніх днів реєстрації податкових накладних за перші 15 днів червня, подання звітності і сплати податків, то і Кабмін, і ДФС, і ми – депутати розуміємо глибину проблеми. Адже дані втрачено, і потрібен час, щоб їх відновити, а окрім того отримати нові ключі, щоб вчинити необхідні дії з незараженого комп’ютера.

Що зараз важливо для Вас – це звернутись з заявою про вчинення злочину в Нацполіцію і ДФС, щоб зафіксувати факт, що Ваша компанія постраждала від вірусу і Ви не можете подати звітність чи зареєструвати податкову накладну, або не працює Ваш банк, щоб перерахувати податки. Це потрібно, щоб потім мати докази відсутності Вашої вини в недотриманні строків реєстрації ПН і, відповідно, підстави для незастосування до Вас санкцій. ДФС спробує вирішити це питання в своєму листі. Якщо ж питання не буде вирішено в листі ДФС чи Мінфіну, то наш Податковий комітет буде пропонувати Раді швидко розглянути відповідні зміни в ПКУ щодо не застосування санкцій.

Хоча, згідно міжнародної судової практики в таких випадках платник податків не може нести відповідальність без вини. Зокрема юристам відомі “критерії Енгеля”, які вже застосовуються і в Україні (справа «Енгель та інші проти Нідерландів» в Європейському суді з прав людини в 1976р). Вищий адміністративний суд України, з врахуванням наведеної практики ЄСПЛ та «Критеріїв Енгеля», визнав, що відповідні санкції за податкові правопорушення слід розглядати як кримінальні для цілей Конвенції, а тому податкові органи мали довести вину при застосуванні санкцій для платника. Як наслідок, навіть за наявності порушення, однак, за відсутності вини платника, Вищий адміністративний суд України визнав незаконним притягнення такого платника до відповідальності.

Тетяна Острікова
object(WP_Term)#13024 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини