Історія однієї маленької перемоги

Закінчилася сесія ПАРЄ (Парламентської асамблеї Ради Європи), а пристрасті навколо України та російського питання не зменшуються

Важлива перемога цінностей над грошима, відтермінування рішення по змінам в регламент, як наслідок відсутність варіантів для повернення Росії в Асамблею наступного року, гімн України від делегації на камери російського каналу, пізніше звинувачення окремих колег з інших країн у порушенні регламенту ПАРЄ через наспівування “бойової пісні”, шантаж керівництва Ради Європи скороченнями бюджету. 

Непосвяченим в деталі та особливості міжнародних відносин це все може виглядати як велика мишина возня з незрозумілим результатом. Для інших – дипломатичний фронт сприймається несерйозною втратою часу на фоні розгорнутого військового фронту і щоденних людських втрат України: “балакати всі вміють, а ви підіть повоюйте». 

Проте світ влаштовано інакше і те, що болить, нам ще треба донести, пояснити та зробити важливим для інших країн. 

«Глобус Україна» – не існує, навколо нас сотні інтересів інших країн та великих гравців. Нас можуть і будуть відрізати від можливостей, обмінювати інтереси України на власні або більш глобальні й ставити на друге, десяте  чи останнє місце в переліку пріоритетів, бо це все реальний світ, де кожен відстоює в першу чергу інтереси своєї країни. 

Саме тому наш дипломатичний фронт такий важливий й критично було на цій сесії ПАРЄ продемонструвати Росії, що політика війни й риторика шантажу не сприймається в європейських клубах демократичних країн. 

Ще одна важлива задача була досягнута – збереження послідовності та відносної єдності в позиціях європейських колег щодо необхідності притягнення Росії до відповідальності за військові дії проти України, Грузії та Молдови. 

Тому, хто слідкував хоч трохи за подіями, могло здатися, що питання неповернення Росії вирішилося завдяки дискусії в Асамблеї та виступам делегатів, але це не так. Робота в таких великих структурах та з великою кількістю людей, що представляють різні інтереси різних країн потребує часу, вибудовування відносин та контактів, особистої репутації. Дипломатія – це відносини, і особистісний фактор дуже часто грає визначальну роль.

В ситуації з російським питанням визначальними стали публічні позиції голосувати проти будь-яких змін в регламент лібералів та консерваторів. Вони переломили хід подій в Асамблеї. 

Мотивація та реакція консерваторів була достатньо очевидною, бо ключовими гравцями там є британці, що вступили в фазу активного публічного протистояння Росії. В цій же групі є декілька українських парламентарів, що вибудували відносини та вплив за роки активної участі в роботі ПАРЄ. Якщо ж говорити про «моїх лібералів» (я є одним з віце-президентів групи лібералів в ПАРЄ), то вона стала наслідком серйозних дебатів в середині керівництва та членів групи. Тут не останню роль зіграла наша дружба та коаліція з нордічними країнами та активна позиція лібералів з Франції та Німеччини.

Хоч ці дві групи й не є найбільшими по кількості депутатів, але нашої позиції було достатньо, щоб: по-перше, виключити наявність 2/3 голосів в залі за зміни регламенту; по-друге, поставити під питання для групи Європейської партії та соціалістів можливі репутаційні наслідки від голосування за резолюцію, яка фактично повертає Росію без жодних умов та жодного прогресу у виконанні вимог Ради Європи й робить їх лобістами Росії.

Звичайно, що за кулісами цієї боротьби ще багато роботи колег: десятки зустрічей народних депутатів членів делегації з європейськими колегами, години роз’яснень і активна позиція громадянського суспільства, діаспори, журналістів та дипломатів. 

Як наслідок, маємо ще одну маленьку перемогу, яка може стати маленьким кроком до завершення великої війни. 

Наші хлопці і дівчата захисники в важких умовах , кожного дня тримають оборону на фронті, беззастережно залишаючись єдиним гарантом мирного неба над нашими головами. Ми ж, політики та дипломати, тримаємо оборону на дипломатичних фронтах й в теж непростих умовах та з мінімальними ресурсами досягаємо перемог, наближаючи день, коли наші захисники повернуться з перемогою до своїх родин.

Головне всім пам’ятати, що в цій війні результат кожного є результатом всіх.

Олена Сотник
object(WP_Term)#12923 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12924 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті