Історія однієї книги (пам’яті Мирона Підлісецького)

Наприкінці року, що минув зі мною трапилася подія, яку я описував в одному з постів на своїй сторінці у Facebook – до мене повернулася книга мого покійного дідуся Мирона Підлісецького, який за життя був греко-католицьким священником.

Саме цей пост зібрав найбільшу кількість вподобань та поширень серед моїх читачів. Отож, я вирішив написати кілька слів роздумів про Дідуся про якого нагадала історія з книжкою.

Нагадаю, що на початку грудня мені зателефонував товариш, який проживає в Києві, щоб запитати чи знаю я Мирона Підлісецького. Я відповів, що знаю, адже він був моїм дідусем. Мій колега ж розповів, що він придбав в антикварному магазині книгу “Географія українських і суміжних земель”, яка підписана як власність Мирона Підлісецького з червня 1938 року. Дізнавшись про мій зв’язок з первинним власником даної книги, товариш вирішив віддарувати її мені. Згодом ми зустрілися та я отримав книгу, яка вернулася в нашу родину через роки, здобувши свою історію.

15326618_10209572887971756_7098313794537515020_n

Мій дідусь, Мирон Підлісецький, був греко-католицьким священником, який був останнім священником, кого висвятив Йосип Сліпий. Це було 1 квітня 1945 року, а вже 11 квітня 1945 року, Йосип Сліпий був ув’язнений радянською владою та засуджений на 8 років важких робіт. Після висвячення дідусь ще зміг відслужити церкві до 1950 року в селі Камінь Рожнятівського району Івано-франківської області.

Особливу роль в житті дідуся, окрім церкви, відіграла дружина. Коли молодий семінарист Мирон Підлісецький прийняв рішення висвячуватися у священники але бути одруженим,то він мав знайти собі дружину до висвячення, як велять канони церкви. Обдумуючи про дівчину, з якою міг би пов’язати своє життя, згадав, що в сім’ї Стернюків, де головою сім’ї також був священник Петро, є дочка Ірина. Приїхавши з чіткою метою, дідусь просив дозволу Отця Петра на одруження з його дочкою. Отець був не проти. Але Ірина засоромилася та не виявила запалу до одруження. Молодша ж дочка Петра Стернюка Наталя (16 років), яка якраз подавала чай згодилась “виручити” та стати дружиною Мирона Підлісецького.

Важливо, що коли бабуся отримала пропозицію одружитися вона знала та усвідомлювала, що їх перебування на Україні буде нетривалим, адже тоді вже велися переслідування та арешти греко-католицьких священників, тож розуміла, що буде вивезена до Сибіру або й заарештована. Проте, не злякалася цього навіть будучи в такому юному віці, з її боку це була пожертва на користь церкви та задля чоловіка та спільної ідеї. Мирон та Наталя Підлісецькі прожили щасливе життя разом, будучи прикладом для мене справжньої сім’ї, де панувала любов, повага, взаємопідтримка. В шлюбі вони мали 2 дітей: Теофіла та Богдана. Ще одній дитині не судилося вижити, помер немовлям. Бабуся була берегинею сімейного вогнища.

Вони спільно присвятили своє життя родині, церкві та Україні.

Життя священника в той час було нелегким, тому Мирон Підлісецький пережив заслання до Сибіру, переслідування зі сторони радянської влади, та все ж повернувся на рідну землю, знову став священником і прожив щасливе життя спільно зі своєю дружиною Наталею.

Що цікаво, що дідусь завжди був священником, навіть коли був в підпіллі. Ще з дитинства пам’ятаю як він, як й належить священнику, щодня по дві години молився Богу, окрім цього вивчав та знав сім мов, був ерудованою та освіченою людиною і багато часу приділяв розвитку та вдосконаленню.

Ось така історія відданості, мудрості та життя, про яку мені тепер нагадує й книга, отримана мною в такий цікавий спосіб.

object(WP_Term)#12933 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12934 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті