
З 1 липня в Україні стартує медична реформа, і вже майже 10 мільйонів людей уклали декларації зі своїми лікарями первинної ланки. Відповідно, акцентує народний депутат від фракції «Об’єднання «Самопоміч» Ірина Сисоєнко, ці люди очікують, що лікарі з 1 липня одержать кошти за новим законом.
Однак постановою уряду було визначено, що кошти одержать лише ті медичні заклади, які місцева влада реорганізувала в комунальні неприбуткові підприємства.
Таким чином, за словами народного депутата Ірини Сисоєнко, «був грубо порушений закон, яким визначено, що Нацслужба здоров’я зобов’язана укласти договiр з кожним медичним закладом – незважаючи на те, чи то бюджетна установа, чи то комунальне підприємство».
«Станом на зараз, таких в Україні всього 149, – розповідає Ірина Сисоєнко. – Не всі лікарі працюють на комунальних неприбуткових підприємствах. Місцева влада мала би реорганізувати всі центри ПМСД в комунальні неприбуткові підприємства, підготувати їх до одержання цих коштів, але цього не зробила».
Народний депутат зауважує: «Бюджетні установи залишаться на субвенції, це 240 гривень на одну людину, а людина, яка уклала декларацію, думає, що її лікар, котрий працює в державній установі, отримує вже новий коефіцієнт. Тобто, це може бути 8 мільйонів розчарувань у всій Україні».
Більш того, крайнім в цій ситуації буде саме лікар, якого звинуватять в тому, що він у форматі нової реформи не може вирішувати всі питання, на які розраховує пацієнт першого рівня.
Ірина Сисоєнко наголошує: «Перед інформаційною кампанією з пацієнтами уряд мав би запустити інформаційну роботу з місцевою владою, перевірити роботу медичних закладів, чи уклали вони декларації зі Службою здоров’я, перевірити, чи справді медичні заклади, які уклали ці декларації, одержать це фінансування, і лише тоді закликати людей підписувати декларації. А зробили все навпаки. Я вважаю, що уряд не може зараз довести до того, що з’явиться розчарування ще й у медичній реформі. Ми маємо цьому запобігти».
Відтак, «Самопоміч» вимагає, по-перше, розширити термін, коли можна укладати договори між медичними закладами та Національною службою здоров’я. Ірина Сисоєнко аргументує: «Вони поставили лише дві дати – до 5 червня або 15 серпня, і більше вже не можна. Відповідно, цього року вже не буде фінансування».
По-друге, Кабмін має негайно зібрати мерів міст та пояснити їм, що підготовка медичних закладів до початку медичної реформи – це їхні повноваження. По-третє, треба зробити все можливе, щоб надії десяти мільйонів людей на одержання їхніми лікарями коштів цього року, справдилися.
