Ірина Подоляк: «Наше головне завдання, щоб за рік-п’ять мовний фон в Україні суттєво змінився»

Депутати планують взятися до другого читання закону про державну мову. Як каже автор закону, депутат «Самопомочі» Ірина Подоляк, до другого читання концепція не змінилася:

«Ми створюємо в державі, по-перше, можливості для того, щоб люди могли опанувати державну мову».
Йдеться, зокрема, про Національну комісію з питань державної мови, яка буде організовувати сертифікування та розробляти термінологію. І про інститут Уповноваженого за дотриманням закону про державну мову.

Зберегли до другого читання і структуру закону. Ірина Подоляк наголошує: «Головна мета документа – це не боротися з будь-якою мовою, а зупинити русифікацію». Подальше завдання цього закону – інтегруюча і інтегративна функція в межах держави Україна для української мови».

Також Ірина Подоляк звертається до мешканців Сходу і Півдня і просить не вірити провокативним заявам стосовно мовного закону:

«За останні тижні почалася величезна кампанія брехні щодо цього закону. Цю кампанію провадять вілкули, бойки і решта «пташат кремлівського гнізда». Ця інформація, яку вони дають, це відверта брехня. Ніхто не буде людей виловлювати на вулиці, ніхто не буде їх карати за те, що вони розмовляють не українською мовою. Цей закон не поширюється на приватне спілкування, на релігійне життя людей. Цей закон стосується виключно публічної сфери і тих, хто хоче робити кар’єру в публічному управлінні. Так само цей закон стосується сфери обслуговування. Наше головне завдання, щоб за замовчуванням за кілька років мовний фон в Україні суттєво змінився. За українську мову жодна інша держава вболівати не буде, крім України».

Подоляк просить не вплутувати до законопроекту про державну мову закон про нацменшини:
«Ми за те, щоб Україна була комфортною, безпечною державою для представників усіх етносів, які є в Україні. Але ми повинні розуміти, що Україна не Росія, там де є українська мова, там є Україна».

Закон передбачає адміністративні санкції для тих підприємств, установ, організацій, які не надають послуг державною мовою. Штраф 5700-6800 грн. Кримінальна відповідальність законопроектом не передбачена.

Норму про отримання сертифікату на знання державної мови для депутатів ВР вилучили. Бо в Конституції є вичерпний перелік вимог і документів, які повинні подавати кандидати в депутати ВР.

«Ми не очікуємо, що ситуація одразу ж зміниться наступного дня, і це не є нашою метою. Тому що радикальні зміни не сприятимуть головній меті цього закону – інтеграції українського суспільства. Ми розуміємо, що держава повинна створити те, чого вона десятки років не створювала – умови, щоб ті люди, які через певні причини не володіють державною мовою, мали можливість її навчитися».

object(WP_Term)#13144 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини