Ірина Подоляк: ««Ми повинні ставитися до своїх пам’яток не гірше, ніж до внесених у список світової спадщини ЮНЕСКО»

У середу, 18 квітня, у Верховній Раді відбулися парламентські слухання на тему «Стан, проблеми та перспективи охорони культурної спадщини в Україні». Виступаючи на заході, народний депутат від фракції «Об’єднання «Самопоміч» Ірина Подоляк акцентувала, що нині в галузі є ряд питань, які треба нарешті врегулювати.

По-перше, за її словами, необхідно розробити та ухвалити новий закон про охорону культурної спадщини. «Тому що безконечна кількість правок, які ми вносимо в чинний закон впродовж останніх років, лише його розбалансовує та руйнує всю систему охорони культурної спадщини», – пояснює Ірина Подоляк.

«Другий блок питань пов’язаний з фінансуванням, – продовжує вона. – Не секрет, що різні регіони України мають
різну кількість об’єктів культурної спадщини. Проблема в тому, що центральний орган виконавчої влади каже нам,
що має право фінансувати лише власні інституції. Наприклад, якщо є національний заповідник, Міністерство
культури може фінансувати пов’язані з реставрацією роботи. Якщо немає, умовно кажучи, «заповідника», то
Міністерство культури нібито не має механізмів. Але всі ці механізми – це механізми бажання та пропозиції. В
Україні існують міста, де заповідники були створені, існували десятки років на папері, але жодного фінансування
не було. Тому інструменти фінансування так само можуть та повинні бути різними. Це наш виклик».

Народний депутат певна: «Міністерство культури повинно займати більш агресивну позицію стосовно необхідного фінансування на охорону пам’яток, бо таке враження, що в державі всім керує Міністерство фінансів. Це не так, і цей стереотип потрібно змінювати».

Ще один блок проблем, за словами політика, пов’язаний з гармонізацією містобудівного та пам’яткоохоронного законодавства. «Це потрібно зробити, – запевняє Ірина Подоляк. – Я вже мала попередні розмови з віце-прем’єром Зубком, і він готовий створювати таку робочу групу».

Кажучи про необхідні законодавчі зміни, народний депутат додає: вже цього тижня сподіваються зареєструвати в парламенті проект закону, який стосується протидії чорній археології. «Ухвалення цього закону, на мою думку, без перебільшення буде історичним», – підкреслює Ірина Подоляк.

Також у Верховній Раді, за її словами, вже зареєстровано новий закон, що стосується переміщення через державний кордон України культурних цінностей. Народний депутат розповідає: «Над ним понад 2,5 року працювала велика група, в тому числі експерти, представники музейних середовищ, арт-дилерів, які не хочуть бути злочинцями у своїй державі, а хочуть легально провадити діяльність та платити податки».

Підсумовуючи, Ірина Подоляк наголошує: «Ми повинні ставитися до своїх пам’яток національної культурної спадщини не гірше, ніж ставимося до пам’яток, котрі занесені до списку світової спадщини ЮНЕСКО, тому що це питання нашої національної гідності».

Ірина Подоляк
object(WP_Term)#13024 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини