Ідеальний бюджет для України – реально

«Самопоміч» неодноразово критикувала державний бюджет-2019, але політсила має свої пропозиції. І найголовніше – вказує, де реально на це взяти гроші.

Бюджетні пріоритети

Оборона

Безпека – найдорожча послуга. Її повинні надавати найкраще. І якщо ми хочемо залучати найкращих, то держава має бути чесною. Зараз це не так.

Під час російської агресії оборона держави має бути в пріоритеті. Але чомусь у проекті держкошторису, де на Національну безпеку і оборону планується витратити 204,7 млрд грн, безпосередньо на армію закладено 106,8 млрд грн або 52,2 %. Водночас на МВС, СБУ, розвідку та інші правоохоронні органи – 97,9 млрд грн або 47,8 %. Влада боїться заколотів чи яким чином обґрунтувати ці цифри?

Держава має любити грошима і показати солдатові, що поки він захищає країну, країна про нього не забула. Окремо слід передбачити фінансування отримання нових спеціальностей і житла для військовослужбовців. На квадратні метри для військових «Самопоміч» наполягає збільшити фінансування утричі. Зараз у держкошторисі  закладено 840 млн грн – це вартість близько тисячі квартир. А служить в українському війську 255 тисяч осіб.

Держава мусить дбати про простого солдата. «Самопоміч» пропонує гідну оплату воїнам – щонайменше 1 тисячу доларів. Плюс жорстко контролювати, кому ці гроші йдуть. Їх мають отримати саме воїни з передової,  а не завсідники військових кабінетів. 

«Самопоміч» вимагає реформувати систему пільг. Сьогодні держава дурить людей, бо пообіцяла всім ветеранам землю. Але в держави землі немає. Тому держава поклала це на плечі органів місцевого самоврядування. Держава обіцяє денні бойові, виплати за знищену техніку ворога – але не дає. Всі обіцянки держави перетворилися на корупційні схеми.

Виходом з цього є чесні грошові виплати. Наприклад, Львівська міська рада виплачує кожному ветеранові 100 тисяч гривень грошової компенсації за участь в бойових діях. Але це – обов’язок держави, а не міста. Солдати виконують державну функцію із захисту територіальної цілісності.

Медицина

Реформа має бути реформою у всій Україні, а не лише у 5-ти областях. Найперше – «Самопоміч» вимагає профінансувати потреби у невідкладній меддопомозі. Це означає – що «швидкі» мають на чому їздити, мають устаткування і медикаменти.

Уряд заклав на це менш як 3 млрд гривень, а потрібно щонайменше 11 мільярдів.

Плюс підвищити зарплату профільним медичним спеціалістам (ІІ та ІІІ рівня надання медичної допомоги). Зараз у бюджеті закладено 55.5 млрд грн, а потреба на 2019 рік, за оцінками МОЗ, становить 94.3 млрд грн.

Освіта

Освіта – це майбутнє держави. Економити на майбутньому не можна. Уряд закладає на освіту 242 млрд гривень, але при цьому школи у селах закривають. «Самопоміч» вимагає не економити на якості освіти дітей — на це не потрібні великі кошти. Наприклад, для облаштування 2 000 шкіл кабінетами природничих наук необхідно знайти всього 280 млн грн в трильйонному бюджеті.

Ще один важливий момент – зарплата вчителів. На місцях ми постійно чуємо про те, що реального підвищення зарплат немає. «Самопоміч» пропонує фінансувати освітню субвенцію, виходячи із реальних потреб галузі. Зарплата вчителів має зрости не тільки на папері.

Слід удвічі збільшити фінансування наукових проектів. Молоді науковці мусять мати доступ до фінансових ресурсів. Займатись цим має новостворений Національний фонд досліджень. 

Місцеве самоврядування

Фінансовий кошторис-2019 знову «грабує» місцеві бюджети. Цього разу в проекті держбюджету значно занижений обсяг фінансування освітньої субвенції (на 14,6 млрд грн) та медичної субвенції (на 12,1 млрд грн). Це означає, що ці кошти змушене буде покрити місцеве самоврядування зі своїх коштів, на відповідну суму зменшивши власні бюджети розвитку. Складається враження, що уряд хоче перетворити органи місцевого самоврядування на «каси виплати заробітної плати» по делегованих державою повноваженнях.

Енергоефективність і субсидії

Ціна на газ для населення вже зросла на 23.5%. Ще за старої ціни на носій заборгованість людей зі сплати за постачання природного газу становила 16,7 млрд грн, за централізоване опалення та постачання гарячої води — 10,8 млрд грн. Далі суми будуть ще непідйомнішими.

Вихід: завершити практику ручного управління публічними фінансами, збільшити субвенцію на фінансування субсидій до 60  млрд грн і збільшити фінансування програми «Теплі кредити». На неї уряд заклав лише 400 млн грн. «Самопоміч» вимагає збільшити цю цифру до 2 млрд грн. За таких умов прогнозується залучення близько 230 тисяч кредитів, що дадуть ефект для понад 700 тисяч домогосподарств. При цьому, прогнозований обсяг економії газу сягне понад 300 млн м куб. на рік. Економія для бюджету становитиме понад 2 млрд грн, що навіть перевищить самі видатки з бюджету на цю програму.

Молодіжне кредитування

Держава має зупинити трудову міграцію. За два роки 4 мільйони молодих працездатних людей поїхали з України. Один зі способів залишити працездатну молодь вдома  – молодіжне кредитування для купівлі житла.

«Самопоміч» пропонує нову ефективнішу бюджетну програму з фінансуванням понад 1.5 млрд грн. Зараз на компенсацію відсотків на іпотеку для молоді уряд запланував у півтора раза менше грошей, ніж на утримання Кабмінівського автопарку.

А гроші де?

Виявляється вони є, просто витрачаються не там і не на тих. 

«Самопоміч» пропонує замінити податок на прибуток підприємств (ППП) податком на виведений капітал (ПНВК). Це дозволить: припинити виведення коштів в офшори; дасть додаткові інвестиції в економіку – 470 млрд грн за 5 років, додатково створений ВВП – 1031 млрд грн за 5 років, додаткове зростання ВВП – 1,0% на рік.

Також на 20% скоротити витрати на усіх чиновників.  Від міністерств до обласних державних адміністрацій. В Україні на деякі ОДА витрачають по 0.5 млрд  грн — це більше, ніж витрати на апарат цілих міністерств.  Плюс на 50% зменшити видатки на низку бюджетних програм, які не належать до компетенції міністерств та відомств. Через такі програми,  як правило, відмивають бюджетні гроші.  Це оптимізує державні видатки без шкоди  науковому потенціалу.

Найголовніше – виконання урядової обіцянки нарешті припинити схеми на митницях. Влітку Гройсман сказав, що через ці махінації держава недоотримала 100 млрд гривень.

object(WP_Term)#12925 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини